22.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Najčastejšie úrazy oka a ich liečba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Úrazy oka sa každoročne objavujú pomerne často, ako u detí, tak aj u dospelých. V letných mesiacoch sa však vyskytujú o čosi viac. Viete, aké sú najčastejšie poranenia očí a ako konať v prípade, že sa s ním stretnete či už vy alebo niekto vo vašom okolí? Je totiž rozdielne mať v oku kúsok šampónu na vlasy alebo závažnejšie poranenie. Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • ako funguje oko,
  • čo je to úraz oka,
  • koho postihuje najviac,
  • aké sú príznaky poranenia oka,
  • aké sú najčastejšie typy poranení a čo treba robiť,
  • ako sa poranenie diagnostikuje a lieči,
  • a ako sa poraneniam vyhnúť.

Anatómia oka

Ľudské oko patrí medzi zmyslové orgány človeka. Zrak, ako zmysel, je považovaný za najdôležitejší spomedzi všetkých ľudských zmyslov. Vďaka nemu sme schopní vidieť svet okolo nás, udržiavať rovnováhu a tiež správne fungovanie cirkadiánneho rytmu.

Aby bol tento dôležitý orgán chránený, je uložený v kostenej jamke lebky (v očnici). Za pohyby očí je zodpovedných 6 ohybných svalov. Samotná očná guľa sa skladá z nasledovných častí:

  • spojovka
  • rohovka,
  • šošovka,
  • dúhovka,
  • zrenica,
  • očné bielko,
  • ciliárne teleso
  • cievovka,
  • sietnica,
  • slepá škvrna.

Ako oko vlastne funguje?

Keďže všetky štruktúry, z ktorých sa oko skladá, sú priehľadné, svetelný lúč dokáže prejsť celým okom až na špeciálne bunky citlivé na svetlo. Tie sa nachádzajú úplne vzadu, na sietnici oka. Práve v svetlocitlivých bunkách prebiehajú chemické premeny, ktoré spôsobujú vznik elektrických impulzov. Impulzy sa následne prostredníctvom zrakového nervu dostanú k mozgu a tam dochádza k ich spracovaniu a vyhodnoteniu obrazu, ktorý vidíme.

Autor: SvetaZi/Shuttetstock

Úrazy oka

Existuje skutočne mnoho príčin, ktoré by mohli spôsobiť úraz oka – od vykonávania športovej činnosti, cez prítomnosť cudzieho telesa v oku, či náhle pády a iné úrazy, s ktorými sa bolestivosť oka spája. Častou príčinou poranenia očí sú tiež autonehody, pri ktorých môže oko poraniť úlomok rozbitého skla. Poranenia vznikajú aj pri neopatrnej manipulácii s chemikáliami v domácnosti (s čistiacimi prostriedkami), či pri varení, kedy môže do oka napríklad vystreknúť rozpálený olej.

V prípade, že u vás alebo u niekoho z vášho okolia dôjde k poraneniu oka, mali by ste bezodkladne vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Ak sa liečba poraneného oka zanedbá, zdravotný stav tohto orgánu sa môže rapídne zhoršiť.

Koho postihujú najviac

Úraz oka sa môže stať komukoľvek, no náchylnejšie na jeho vznik sú najmä deti a mladiství, hlavne ak sa venujú nejakému športu či iným rekreačným aktivitám.

Ľudia, ktorí sa venujú kontaktným športom, ako napríklad futbal či hokej, sú taktiež ohrození viac. Spomedzi zamestnaní patria medzi rizikové tie, pri ktorých zamestnanci počas pracovnej činnosti prichádzajú do kontaktu s chemikáliami, lasermi či inými dráždivými vplyvmi. Rizikové je tiež zamestnanie kuchárov či stavbárov, ktorí sa zúčastňujú konštrukčného procesu.

Autor: Sergey Spritnyuk/Shutterstock

Príznaky poranenia oka

Prítomnosť a druh symptómov závisí od typu poranenia. Príznaky sa môžu objaviť bezprostredne po zranení alebo sa rozvinú až s odstupom času. Okrem typických príznakov, ktoré môžete vidieť (napr. začervenanie oka, krvácanie, hnisanie, strabizmus, vystúpenie oka), sa u pacientov s poraneným okom môže objaviť tiež:

  • bolesť (najmä pri pokuse otvoriť, zatvoriť či pohnúť s okom, prípadne pri dotyku),
  • opuch (môže sa objaviť v očnom okolí alebo nastane opuch celej tváre),
  • zhoršenie zraku (môžete pozorovať čierne škvrny, záblesky svetla alebo mať dvojité videnie),
  • zvýšená telesná teplota,
  • bolesť hlavy,
  • nevoľnosť až vracanie,
  • zvýšená citlivosť na svetlo,
  • neschopnosť pohnúť okom,
  • neschopnosť udržať otvorené oko,
  • čierne oko – prítomná krv vnútri oka. 

Najčastejšie úrazy oka a ich liečba

Podráždenie chemikáliami

Občas sa každému z nás stane, že sa mu do očí pri umývaní vlasov dostane šampón. Nemáme však na mysli tento druh jednoduchého podráždenia, ktoré po vymytí malým množstvom vody samé ustúpi.

Ak sa do oka dostane nejaká chemikália (napríklad čistiace prostriedky v domácnosti) či iná látka, ktorá oko dráždi, v prvom rade je potrebné zabezpečiť odstránenie zdroja chemikálií. Alebo jednoducho – zabezpečiť, aby sa dráždivá látka do oka viac nedostávala.

Následne je potrebné vypláchnuť oko primeraným prúdom čistej vody aspoň po dobu 15 minút. Oko by ste mali držať otvorené a voda by mala mať izbovú teplotu, rozhodne by nemala byť horúca. Môže ísť o vodu z kohútika, zo sprchy či o balenú vodu (akúkoľvek pitnú). Nedotýkajte sa oka a nešúchajte ho, pokiaľ sa vám neuľaví. Po takomto domácom ošetrení okamžite vyhľadajte svojho lekára.

Cudzí predmet pod viečkom

Ani v tomto prípade oko nešúchajte. Prvá pomoc pri tomto type poranenia je použitie očných kvapiek (Ophtal, O-Septonex, bórová voda, no poslúžiť môže aj obyčajný roztok na kontaktné šošovky), pomocou ktorých sa snažíme oko vypláchnuť a uvoľniť tak cudzie teleso.

Poranenie ostrými predmetmi

V prípade, že bolo oko poranené nejakým cudzím predmetom, ktorý v oku zostal, nepokúšajte sa o odstránenie tohto predmetu na vlastnú päsť. Pri vyberaní predmetu by ste citlivé súčasti oka mohli poraniť ešte viac, prípadne spôsobiť väčšie krvácanie. Oka by ste sa nemali vôbec dotýkať, nie sú vhodné ani žiadne výplachy. Pri takomto poranení sa nespoliehajte na žiadne domáce recepty a okamžite navštívite lekára.

Tupý úder do oka

Po takomto úraze je vhodné použiť studený obklad na oko. Pri jeho prikladaní je potrebné vyhnúť sa prílišnému tlaku na oko a pacienta sledovať. Ak u neho nastanú zmeny videnia, krvácanie či iné komplikácie, je potrebné bezodkladne vyhľadať odbornú pomoc.

Autor: Mira Rahneva/Shutterstock

Diagnostika ochorenia

Závažnosť úrazu dokáže stanoviť len lekár. Diagnózu poranenia oka určuje na základe dôkladne odobranej anamnézy a objektívneho fyzikálneho vyšetrenia pacienta.

Počas vyšetrenia hodnotí pacientov zdravotný stav vizuálne – pohľadom, pohmatom a tiež na základe zobrazovacích metód, ktoré sú v niektorých prípadoch potrebné. Medzi takéto zobrazovacie metódy patrí napríklad CT či MRI vyšetrenie. Na základe nich je možní odhaliť prítomnosť zlomeniny či skrytého krvácania.

Terapia

Proti bolesti vám v domácom prostredí môžu pomôcť voľne dostupné lieky od bolesti (analgetiká), napríklad s obsahom paracetamolu či ibuprofénu. Pri opuchu sú vhodné studené obklady, ktoré pomôžu opuch stiahnuť a zároveň uľaviť od bolesti. Niekedy je vhodné oko prelepiť pomocou čistého gázového štvorca, aby si na čas oddýchlo, nenamáhalo sa a malo priestor zahojiť sa. Okrem toho vám lekár môže predpísať hojivé očné kvapky.

Pár dní po poranení by ste sa mali vyhnúť používaniu make-upu na očiach a v očnom okolí. Taktiež by ste mali na pár dní prestať používať kontaktné šošovky a vymeniť ich za dioptrické okuliare.

Liečba závisí od miesta, závažnosti a typu poranenia. Niektoré menšie poranenia sa zahoja samé bez potreby náročnejšej liečby a postačí ich základné ošetrenie v domácom prostredí, iné potrebujú akútny chirurgický zásah.

Závažnosť situácie však dokáže vyhodnotiť len lekár a preto vám odporúčame navštíviť ho vždy v prípade, že máte poranené oko. Ak sa totiž liečba zanedbá, zdravotný stav tohto orgánu sa môže rapídne zhoršiť, mať mnohokrát nezvratné následky a môže viesť dokonca až k strate zraku.

Autor: megaflopp/Shutterstock

Prevencia poranení oka

Aby ste predišli vzniku poranení oka, mali by ste dbať na prevenciu. V domácnosti, kde sú deti, by mali byť chemikálie vždy poriadne zabezpečené a uskladnené na mieste, na ktoré deti nemajú dosah. Pri výkone práce, športu či akejkoľvek inej činnosti, ktorá si vyžaduje nosenie ochranných pomôcok, by ste ich mali mať nasadené.

Prognóza pre ľudí, ktorým sa poranenie oka stalo

Prognóza u pacientov s poraneniami oka je rôzna, nakoľko každý úraz aj organizmus má svoje špecifiká. Každopádne však včasný zásah odborného zdravotníckeho pracovníka, dokáže značne polepšiť šance pre záchranu oka ako orgánu a jeho zrakovej funkcie.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Eye injuries

Eye injuries/prevention

Eye injury

Tips prevention/injuries

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť okahnisočná sietnicaočná šošovkarohovkazačervenaniezápal