V dôsledku úrazov zomiera vo svete 10 až 15 % ľudí. U detí sú najčastejšími príčinami dopravné nehody, utopenie, pády, úrazy hlavy, otravy a popálenie. Väčšine úrazov sa dá predchádzať. Ak už k vážnemu úrazu dôjde, volajte záchrannú službu 155 alebo 112.
Najčastejšie príčiny úmrtia detí v dôsledku neúmyselných úrazov na Slovensku sú nasledovné: dopravné nehody, utopenie, pády, úrazy hlavy, otravy a popálenie.
Sú spôsobené pádmi z vyvýšených miest, napríklad zo stola, z prebaľovacieho pultu, zo stoličky, z kuchynskej linky, poschodovej postele, gauča, zo schodov, z preliezačky, hojdačky, zo stromu, z kolobežky, bicykla, kolieskových korčúľ, pády do jám a výkopov, úrazy pri lyžovaní a v cestnej premávke.
Zvyčajne sa vyskytuje po tupých poraneniach hlavy. Ak po úraze došlo k strate vedomia, ak dieťa zvracia, ak sa dieťa po úraze uloží a zaspáva, má nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, zmenu nálady – apatiu alebo podráždenosť, poruchy zraku, je potrebné okamžite absolvovať lekárske vyšetrenie.
Ak dieťa v dojčenskom veku spadne z prebaľovacieho pultu, z nezabezpečenej postieľky, vypadne z kočíka, musí ho vždy vyšetriť lekár. Ak sa vám niečo s dieťaťom nepozdáva, najmä v dojčenskom období, i keď ste priamo nevideli, že došlo k úrazu, treba vyhľadať odborné lekárske vyšetrenie dieťaťa.
Môže byť spôsobené vdýchnutím drobného predmetu, kúska potravy, malej hračky, ale aj šnúrkou v oblečení v oblasti krku alebo kapucni – šnúrky treba odstrániť. Malé deti nesmú nosiť retiazky a sponky vo vlasoch.
Mimo dosahu detí treba mať aj igelitové tašky a vrecúška. Deti si ich rady dávajú na hlavu, preto môže dôjsť rýchlo k zaduseniu. Pozor aj na mince, šperky, malé batérie, odpadnutý gombík. Potraviny držte mimo dosahu dieťaťa, zvýšenú pozornosť treba mať aj pri orieškoch a strukovinách.
Ak úkony prvej pomoci na uvoľnenie dýchacích ciest sú neúspešné a dusenie pretrváva, okamžite volajte záchrannú zdravotnú službu na telefónnom čísle 155 alebo 112.
Dieťa sa môže utopiť v menej ako 5 centimetroch vody. Dieťa sa topí v tichosti a rýchlo. Topiace dieťa treba čím skôr vytiahnuť z vody. Ak nedýcha, treba okamžite začať s oživovaním a zabezpečiť záchrannú zdravotnú službu. Pre malé dieťa je nebezpečný aj lavór či vedro naplnené vodou, sud na zavlažovanie v záhradke. Záhradné a detské bazény by mali byť v čase nepoužívania zakryté.
U malých detí viac ako 90 % úrazov tvorí obarenie horúcou vodou, kávou, čajom alebo polievkou.
Nebezpečné látky ako lieky, alkohol, čistiace a dezinfekčné prostriedky, náterové hmoty, riedidlá, lieh, benzín, lepidlá, odfarbovač, lak na nechty, odlakovač, krémy na čistenie topánok, tekuté mydlo, prostriedky na pranie, bieliace prostriedky, kozmetické prípravky, insekticídy, postrekové látky používané v záhradníctve, otrava na hlodavce a iných škodcov zabezpečte tak, aby boli mimo dosahu detí. Najbezpečnejšie je skladovať ich v uzamknutých priestoroch.
Odporúča sa absolvovanie špecializovaných kurzov prvej pomoci prostredníctvom profesionálneho tímu lekárov a záchranárov. Cieľom kurzov je osvojenie vedomostí a zručností pri základných postupoch správneho poskytovania prvej pomoci laikmi pri stavoch ohrozujúcich život zameraných na deti.
Záchranári majú priemerný príjazd k postihnutej osobe približne 10 minút. Dovtedy je život dieťaťa výlučne v rukách rodičov.
Úrazovosť je z dlhodobého pohľadu jednou z najčastejších príčin úmrtí v detskom veku. Zranenia počas detstva a dospievania nesú vysoké riziko dlhodobých fyzických následkov a psychosociálnych škôd. Väčšine vážnych úrazov sa však dá predchádzať účinnou prevenciou Ak už k vážnemu úrazu dôjde, volajte záchrannú službu 155 alebo 112.