27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Nechtová mykóza: tipy a rady na domáce zábaly

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pri nedoliečení nechtovej mykózy vzniká riziko, že sa ochorenie o pár mesiacov určite opätovne vráti. Podľa farmaceutky PharmDr. Martiny Šutorovej, je pri liečbe nechtovej mykózy potrebná hlavne trpezlivosť a dôslednosť. Pomôžu domáce kúpele a obklady, ktoré si môžete namiešať aj z bežne dostupných surovín. Ak však ani po ich dlhodobej a pravidelnej realizácii nie sú pozorované pozitívne zmeny, je vhodné zvážiť návštevu dermatológa.

Čo znamená pojem onychomykóza?

Pleseň na nechtoch nie je príliš vítaným spoločníkom, no prevažne v letnom období môže potrápiť mnohých. Veľmi dobre sa jej darí najmä v teplom a vlhkom prostredí, v ktorom sa nohy rýchlejšie potia a zaparia. Najrizikovejšími miestami pre získanie tohto prenosného ochorenia sú okrem nepriedušnej obuvi, v ktorej sú nohy po celý deň aj bazény, kúpaliská, sauny, skúšobné kabínky, požičovne korčulí, športovej obuvi a pod.

Plesňové ochorenie nechtov

Toto ochorenie postihuje 7-krát častejšie dolné končatiny, ako nechty na rukách. Prejavuje sa najmä v dospelej populácii. U detí je ochorenie pomerne vzácne, pretože detské nechty rastú oveľa rýchlejšie.

Medzi rizikové faktory patrí:

  • vyšší vek,

  • diabetes mellitus,

  • poruchy imunity,

  • poruchy prekrvenia dolných končatín,

  • traumatické poškodenie nechtu,

  • nedostatočná hygiena.

Pleseň sa prezentuje zmenami farby nechtovej platničky – od bielej, cez žltú až po hnedú či čiernu. Pokiaľ sa postihnutý necht nelieči, môže sa deformovať, tzv. zmeniť hrúbku a štruktúru, alebo sa čiastočne odlúčiť od nechtového lôžka. Postihnutý môže byť jeden alebo viacero nechtov, buď jeho malá časť alebo dokonca aj celý. A to bez toho, aby človek bolesť pociťoval.

Pleseň sa môže počas oslabenia organizmu ľahko šíriť a byť tak pôvodcom závažnejších ochorení ako je napríklad vaginálna mykóza, dyspepsia, či diabetická noha.

Pri liečbe mykózy je potrebná hlavne trpezlivosť a dôslednosť. Pri nedoliečení vzniká riziko, že sa ochorenie o pár mesiacov určite opätovne vráti. Dôležitá je aj úprava stravy. Odporúča sa znížiť alebo úplne vylúčiť cukry a obmedziť konzumáciu živočíšnych tukov. Neoddeliteľnou súčasťou je prevencia voči ďalšiemu šíreniu nákazy, dezinfekcia odevu a obuvi a posilnenie imunitného systému.

Tipy a rady na domácu liečbu a zábaly

KÚPELE

Kúpeľ s protiplesňovým účinkom sa môže vykonávať denne, minimálne trikrát týždenne a mal by trvať 10 -15 minút. Po kúpeli je veľmi dôležité nohy dostatočne osušiť, až potom podľa potreby aplikovať ďalšie prípravky. Vhodné sú najmä niektoré druhy éterických olejov a tinktúr, prípadne krémy s antimykotickým účinkom. Celý liečebný proces je možné opakovať pokiaľ pleseň neustúpi, najlepšie po celý čas rastu nového nechtu.

Tinktúra z cesnaku

Dve hlavičky cesnaku sa nasekajú na drobno, k nim sa pridá hrsť sušenej levandule a šalvie. Premiešaná zmes sa zaleje jablčným alebo vinným octom tak, aby bola celá ponorená. Nádoba sa umiestni na 14 dní do tmavej a chladnej miestnosti. Takto získaná tinktúra sa pridáva do kúpeľa po 5 lyžíc alebo sa priamo kvapká na postihnutý necht. Pre dobrý výsledok je nutné kúpeľ aplikovať minimálne trikrát týždenne, tinktúru je možné nanášať denne. Necht sa bude uzdravovať a s odrastaním sa už pleseň nebude ďalej šíriť. Po ústupe plesňového ochorenia bude mať opäť prirodzenú farbu a zdravý vzhľad.

Vinný ocot

V menšom hrnci sa ohreje ocot na znesiteľnú teplotu a do neho sa namočia nohy, príp. ruky. Pre dobrý výsledok je potrebné procedúru opakovať minimálne trikrát týždenne.

Kvasný ocot

Dve lyžice octu a citrónovej šťavy sa pridajú do 1L teplej vody.

Brečtan

Dve lyžice sušených rozdrvených listov brečtanu sa prelejú 1L vriacej vody. Nálev sa nechá vychladnúť a potom zriedi 5L vody.

Oregánový olej a soľ

Na lyžicu kuchynskej soli sa nakvapká 5 kvapiek oregánového oleja a rozpustí v nádobe s teplou vodou.

OBKLADY

Necht sa prvotne nechá zmäknúť v teplej mydlovej vode a následne sa jeho povrch jemne zdrsní pilníkom. Po tejto procedúre sa nakoniec ošetrí tinktúrou, masťou, krémom alebo pastou s protiplesňovým účinkom.

Cesnak

Jemne nastrúhaný cesnak sa priloží na postihnutý necht. Celý prst sa obviaže obväzom a nechá pôsobiť minimálne hodinu, prípadne môže aj celú noc. Kúra sa opakuje niekoľko dní po sebe, vždy s novým cesnakom. Ako alternatíva sa môže použiť aj čerstvo vylisovaná cesnaková šťava.

Jód a jeho deriváty

Roztok s obsahom jódu sa nanesie na kúsok vaty a priloží na postihnuté miesto na 15 – 30 minút. Takto ošetrený necht sa mierne zafarbí, avšak zafarbenie nie je trvalé a časom zmizne.

Éterické oleje

Na postihnutú časť nechtu sa kvapnú 1 až 2 kvapky tea tree, levanduľového, oregánového alebo kôprového oleja a nechá pôsobiť. Aby sa olej nezotrel, je dobré natiahnuť si bavlnené ponožky.

Kokosový olej

Na postihnutý necht je potrebné naniesť malé množstvo kokosového oleja a nechať vsakovať minimálne 15 minút.

Masť z nechtíka a kapucínky  – nanesená masť sa nechá pôsobiť minimálne 30 min., až celú noc.

Malinový obklad

30g čerstvého malinového lístia sa povarí 25 minút v 0,5L vody. Nálev je potrebné ponechať 25 minút lúhovať, potom sa scedí a schladí. Namočené plátno alebo vatový tampón sa priloží na postihnuté miesto a nechá pôsobiť minimálne 15 minút.

Obklad z medovky

4 lyžičky listov sa zalejú so 100 ml vodky. Roztok je potrebné nechať lúhovať 2 týždne na tmavom mieste. Následne sa roztok scedí a listy dôkladne vytlačia. Získané tekutiny sa premiešajú. Postihnuté miesto sa potiera niekoľkokrát denne.

Prášok do pečiva

Pasta pripravená z malého množstva vody a prášku do pečiva sa denne nanáša na nechty a nechá pôsobiť približne 10 minút.

Škorica obklad

1 a pol lyžice bentonitového ílu a pol lyžičky kajenského korenia sa zmieša v malej nádobe. K tomu sa prikvapnú po 2 kvapky škoricovej, klinčekovej a kadidlovej silice a dobre vymiešajú do hladka. Takto vzniknutým práškom sa zasype mierne navlhčený necht, alebo sa zásyp nasype do ponožiek a nechá účinkovať celú noc. Aplikuje sa denne aspoň po dobu dvoch týždňov.

Liečba onychomykózy je zdĺhavá a nie vždy úspešná iba s použitím lokálnych prípravkov. Tieto domáce recepty liečbu určite začnú, avšak ak ani po ich dlhodobej a pravidelnej realizácii nie sú pozorované pozitívne zmeny, je vhodné zvážiť návštevu dermatológa.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
deformácia nechtaliečivámykózanechty