18.11.2024 • 10 minút na prečítanie

Neurodiverzita: Keď nám rôznorodosť myslenia pomáha vidieť svet inak

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Neurodiverzita je pojem, ktorý sa v dnešnej dobe objavuje čoraz viac a čoraz častejšie ho deti a mladí dospelí používajú na opis seba samých. Čo však znamená byť neurodiverzný, respektíve neurodivergentný, a odkiaľ tento výraz pochádza?

Čo je neurodiverzita? Aký je význam slova neurodivergent?

Pojem neurodiverzita (neurodivergencia) zjednodušene znamená, že ľudské mozgy fungujú rôzne, čo vedie k odlišnostiam v tom, ako myslíme, ako sa učíme a spracovávame informácie. Neexistuje žiadny „správny“ alebo „nesprávny“ štýl myslenia – naproti tomu existuje široká škála spôsobov, ako ľudia vnímajú svet a reagujú naň, a tieto rozdiely by mali byť prijaté.

Termín neurodiverzita vznikol v 90. rokoch minulého storočia s cieľom bojovať proti stigme inakosti a podporovať akceptovanie ľudí s autizmom. Zahŕňa však aj iné stavy, ktoré zohľadňujú neurologické odchýlky, ako je ADHD a poruchy učenia, dyslexia či dyskalkúlia

Odkiaľ pochádza pojem neurodiverzita?

Za autorku konceptu neurodiverzity je považovaná austrálska sociologička Judy Singer. Ona sama je autistka a výraz neurodiverzita prvýkrát použila v roku 1997. V tom čase sa pohľad na autistov zmenil, čiže už neboli striktne chápaní ako chorí, ale vďaka tomuto konceptu sa na nich začalo nazerať z iného uhla, a teda vnímať, že ich mozog pracuje inak, netypicky.   

Biologické fakty uvádzajú, že neurodiverzita je normálna a žiaduca a každý typ mozgu a mysle je dôležitý. Nie je v poriadku zatracovať odlišne fungujúci mozog, aký mávajú napríklad autisti. Naopak, je vhodné a prijateľné akceptovať fakt, že mozog každého z nás pracuje inak, čo vytvára rôznorodú a pestrú spoločnosť.  

Shutterstock.com

Ktoré stavy spadajú pod pojem neurodivergencia?

Neurodiverzita vedie k unikátnym podobám vnímania, spracovania a reagovania na informácie. Ide o prirodzenú súčasť ľudskej rozmanitosti, ktorá formuje spôsob, akým ľudia uvažujú, cítia a komunikujú so svetom. Medzi bežné stavy, ktoré patria pod neurodiverzitu, sa radí:

Porucha autistického spektra (PAS)

Pre ľudí s poruchou autistického spektra sú charakteristické ťažkosti v sociálnej interakcii a komunikácii, často sa u nich prejavuje tiež opakujúce sa správanie alebo špecifické záujmy.

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)

Stav ovplyvňujúci pozornosť a impulzívnosť, spojený s jedinečnými vlastnosťami, ako je kreativita, vysoká energia a prispôsobivosť.

Dyslexia

Rozdiel v učení, ktorý primárne ovplyvňuje čítanie a spracovanie jazyka, nezriedka súvisiaci so silnou schopnosťou riešiť problémy, priestorovým uvažovaním a inovatívnym myslením.

Dyspraxia 

Stav ovplyvňujúci motorickú koordináciu a fyzické úlohy, ktorý sa hojne vyskytuje ruka v ruke s výraznými atribútmi verbálnych schopností, empatie a kreativity.

Dyskalkúlia

Rozdiel v učení, ktorý má vplyv na matematické uvažovanie a zmysel pre čísla, často sprevádzaný mimoriadnymi vlohami vo vizuálnej alebo kreatívnej sfére.

Tourettov syndróm

Neurologický stav zahŕňajúci opakujúce sa pohyby alebo vokalizácie (tiky), ktorý sa bežne vyskytuje popri svojráznom zmysle pre humor alebo vynikajúcej pamäti.

Každý z týchto stavov zdôrazňuje, ako neurodiverzní jednotlivci prispievajú k širokému spektru rôznorodých ľudských schopností a perspektív, čím obohacujú rozmanitosť nášho myslenia a skúseností.

Aké testy na neurodiverzitu poznáme?

Na neurodiverzitu ako celok neexistuje jeden test, ktorý by ju odhalil, pretože sa prejavuje v rôznych formách. Napríklad ako ADHD, autizmus, dyslexia, dyspraxia a ďalšie. Existujú však špecifické testy určené na identifikáciu vlastností, ktoré sa s týmito stavmi spájajú. Medzi testy, ktorými sa dajú diagnostikovať stavy neurodiverzity, patrí:

Autizmus (ASD):

  • AQ (Kvocient autistického spektra): Sebahodnotenie pre dospelých
  • M-CHAT-R/F: Pre batoľatá, používané rodičmi
  • ADOS-2: Klinický diagnostický nástroj porúch autistického spektra

ADHD:

  • ASRS: Dotazník na ADHD pre dospelých
  • Vanderbiltova hodnotiaca škála: Pre deti, doplnené rodičmi/učiteľmi
  • Connersove hodnotiace škály: Zamerané na príznaky u detí

Dyspraxia:

  • M-ABC: Hodnotí motorické schopnosti
  • DCDQ: Skríning porúch koordinácie u detí vo veku 5 až 15 rokov

Aké silné stránky majú neurodiverzní ľudia?

Neurodiverzita prináša celý rad jedinečných silných stránok a aspektov, ktoré môžu zveľadiť fungovanie komunít, pracovísk a škôl. Rôznorodosť myšlienok vyplývajúca z rozdielneho myslenia umožňuje kreatívne riešenia, nové nápady a prispôsobivejšie prístupy k problémom.

Neurodivergentní ľudia s autizmom alebo ADHD zvyknú vynikať v oblastiach, ako je rozpoznávanie vzorov, inovácie a riešenie problémov. Veľa osôb s ADHD je známych svojou kreativitou, vysokou energiou a schopnosťou uvažovať nekonvenčne, zatiaľ čo autisti mávajú pozoruhodnú schopnosť sústrediť sa na detaily. Práve táto mnohotvárnosť myslenia v mnohých smeroch pomáha posúvať hranice spoločnosti.

Vedeli ste, že aj Albert Einstein patril k neurodiverzným ľuďom?

Albert Einstein

Aj keď nie je oficiálne diagnostikovaný, Einstein sa často považuje za osobu autistického spektra kvôli jeho intenzívnemu zameraniu na svoju prácu a netradičnému mysleniu. Jeho teórie relativity spôsobili revolúciu vo fyzike.

Temple Grandin

Profesorka a expertka na správanie zvierat, ktorá je autistka, prelomovo prispela do odvetvia živočíšnej výroby a vytvorila humánnejšie systémy manipulácie so zvieratami založené na jej jedinečnom štýle uvažovania a vnímania sveta.

Richard Branson

Zakladateľ Virgin Group otvorene diskutoval o svojom ADHD a dyslexii, pričom zdôraznil, ako jeho problémy s pozornosťou a čítaním poháňali jeho kreativitu a podnikateľského ducha.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
adhdautizmushyperaktivitatourettov syndróm

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje