17.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Novorodenecká kolika: nepokojné a plačúce dieťa najčastejšie trápi bolesť bruška

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak patríte medzi rodičov, ktorí sú už vyčerpaní z neustáleho plaču svojho dieťaťa, nezúfajte. Koliky trápia až okolo 25% novorodencov. Pozitívnou správou je, že väčšinou ustúpia samé po 3 mesiacoch života dieťaťa. Sú ale určité rady, ktoré môžu dopomôcť aj vášmu dieťatku uľaviť od bolesti a tým aj k lepšiemu psychickému stavu jeho rodičov.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo sú to koliky,
  • aké sú príznaky kolík,
  • čo koliky spôsobuje,
  • tipy a triky ako od kolík novorodenca uľaviť,
  • čo je to syndróm traseného dieťaťa a ako sa mu vyhnúť.

Kolika je definovaná ako intenzívny, častý a dlhotrvajúci plač alebo nervozita u inak zdravého dieťaťa. Pre rodičov ide o frustrujúci stav, nakoľko majú pocit, že už urobili všetko čo mohli a ani utešovanie neprináša zjavnú úľavu. Častejšie sa kolika prejavuje vo večerných hodinách, keď rodičia dúfajú v spánok a sú tiež unavení.

Kolika sa prejavuje najčastejšie od narodenia od 3 až 4 mesiacov veku. Dovtedy nie je ešte tráviaci trakt dieťaťa plne vyvinutý a novorodenca trápia časté ťažkosti. Dôležité je uvedomiť si, že toto obdobie časom prejde a snažiť sa robiť čo najviac aby sme pomohli uľaviť bábätku, a tým aj samotným rodičom. Je podstatné, aby rodič dokázal zvládať vlastný stres a posilnil tým dôveru medzi rodičom a dieťaťom. Množstvo rodičov trpí stresom keď započujú detský plač, nakoľko ich toto obdobie poznačilo.

Príznaky koliky

Nepokoj bábätka, kopkanie nožičkami a plač patria medzi najčastejšie príznaky koliky. Musíme si ale uvedomiť, že plač je pre novorodenca bežný, najmä počas prvých troch mesiacov. Je ale zložité určiť, čo je normálny plač a čo už presahuje túto normu, najmä pre rodiča, ktorý sa o dieťa prirodzene bojí. Vo všeobecnosti koliku pediatri definujú ako plač v rozsahu troch a viac hodín denne počas aspoň troch dní v týždni.

Ďalšie príznaky kolík zahŕňajú:

  • Intenzívny plač, ktorý sa môže zdať skôr ako krik alebo výraz bolesti.
  • Plač bez zjavného dôvodu, na rozdiel od plaču na vyjadrenie hladu alebo potreby výmeny plienky.
  • Extrémna nervozita aj po tom, čo sa plač zmenšil.
  • Predvídateľné načasovanie, pričom epizódy sa často vyskytujú večer.
  • Zmena farby tváre, ako je sčervenanie tváre alebo bledšia pokožka okolo úst.
  • Telesné napätie, ako sú vytiahnuté alebo stuhnuté nohy, stuhnuté ruky, zovreté päste, klenutý chrbát alebo napäté brucho.
Autor: garik_koen/Shutterstock

Príčiny koliky

Príčiny koliky nie sú známe a vplývajú na ne rôzne faktory. Vedci skúmali rôzne dôvody kolík, ale nedokázali vysvetliť hlavné dôvody, ako aj prečo sa koliky rozvíjajú v prvom mesiaci života, prečo sa bolesti zvyšujú v určitú hodinu alebo prečo koliky odídu samé, bez liečby.

Medzi možné faktory, ktoré k tomu prispeli, patria:

  • Tráviaci systém, ktorý nie je úplne vyvinutý.
  • Nerovnováha zdravých baktérií v tráviacom trakte.
  • Potravinové alergie alebo intolerancie.
  • Prekrmovanie, nedostatočné kŕmenie alebo zriedkavé grganie.
  • Skorá forma detskej migrény.
  • Rodinný stres alebo úzkosť.

Vedci tiež nepotvrdili, že by faktory ako pohlavie dieťaťa, či sa dieťa narodilo pred termínom alebo v termíne, alebo či sú dojčené alebo kŕmené z fľaše prispievali k rozvoju kolík.

Koliky deťom nespôsobujú dlhotrvajúce zdravotné problémy, no sú značne stresujúce najmä pre rodičov. Výskumy ukázali, že je zjavná asociácia medzi kolikami a nasledujúcimi ťažkosťami rodičov:

  • zvýšené riziko popôrodnej depresie u matiek,
  • skoré ukončenie dojčenia,
  • pocity viny, vyčerpania, bezmocnosti a hnevu.

Ako uľaviť od boľavého bruška novorodenca

Každé dieťa je individuálne a preto aj každému zaberá na bolesť bruška niečo iné a ani zaručené recepty od kamarátok a starých mám nemusia fungovať práve pre to vaše dieťa. Niektorej matke zaberá jeden tip, inej kombinácia viacerých.

Kŕmenie

Ak ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodla pre kŕmenie novorodenca dojčenským mliekom, na trhu už existuje veľké množstvo fľašiek, ktoré majú za úlohu tlmiť možnosť rozvinutia kolík. Fľaša je špeciálne upravená tak, aby bábätko neprehĺtalo príliš veľa vzduchu, ktoré by mohlo v brušku spôsobovať ťažkosti.

Ak ale kojíte, prsia sú na začiatku plné mlieka a bábätko môže mliečko rýchlo hltať a stým aj nadbytočný vzduch. Vyskúšajte kojiť v rôznych polohách ako napríklad dojčenie v ľahu. Dôležité je aj odgrgnutie po každom kŕmení, aby sa zo žalúdka dostal prebytočný prehltnutý vzduch a neprešiel ďalej do čriev.

Autor: SeventyFour/Shuterstock

Vyskúšajte viaceré mliečka

V prípade, že kŕmite výlučne, alebo dokrmujete umelým mliekom a všimli ste si, že je po jeho vypití nekľudný, vyskúšajte rôzne typy mlieka. Tie totiž obsahujú laktózu alebo kravskú bielkovinu, ktoré nemusí vedieť žalúdok novorodenca spracovať. Ak má novorodenec intoleranciu na laktózu, chýba mu enzým, na trávenie no pri alergii na kravskú bielkovinu ide o reakciu imunitného systému. Existujú tiež rôzne antirefluxné mlieka.

Masáž

Urobte si s bábätkom rutinu, kedy mu budete masírovať bruško. Deti to zvyknú mať radi a môže im uľaviť od ťažkostí. Masáž môžete vykonávať aj niekoľkokrát za deň, no počkajte aspoň 30 minút po kŕmení. Masáž môžete vykonávať či už olejčekom, alebo špeciálnym krémom na boľavé bruško a jemným krúživým pohybom v smere ručičkových hodín ho masírujte. Pritláčajte a následne naťahujte tiež nožičky na bruško.

Autor: Oksana Kuzmina/Shutterstock

Rektálna trubička

Ďalšou možnosť na úľavu od nahromadeného plynu alebo problémov s vyprázdňovaním môže byť použitie rektálnej trúbky. Ide o tenkú trubičku, ktorú jemne zasuniete do análneho otvoru novorodenca. Pred samotnou aplikáciou je vhodné trubičku alebo análny otvor namastiť olejčekom alebo vazelínou. Po aplikácii rúrky do konečníku v hĺbke 1cm-2cm by ste mali počuť uvoľnenie plynov (fúknutie). Ak sa po zavedení nič nedeje, skúste trubičku otáčať, alebo zaviesť o kúsok hlbšie. Často sa stáva, že sa okrem plynov uvoľní aj riedka stolica. Niektorí rodičia využívajú namiesto trubičky digitálny teplomer, no bezpečnejšia varianta je použitie trubičky.

Nosenie bábätka

V prípade, že dieťa už trápi bolesť bruška, nie je masáž vhodná a pomôcť môže teplá handrička, alebo teplo z tiel rodičov. Priložte si dieťa na telo, tak aby cítilo vaše teplo a objatie. Najlepšie je ak je bábätko v klbku a nenapína svaly svojho bruška. Pomôcť si môžete aj nosením v šatke.

Pokladajte bábätko počas dňa niekoľkokrát na bruško. To nielen pomáha posilniť svaly jeho krku, ale aj pomôže pomasírovať jeho bruško a tým uľaví od bolesti.

Autor: Halfpoint/Shutterstock

Kvapky

Najbezpečnejšie pre bábätká sú kvapky s látkou simetikon. Na trhu existuje množstvo kvapiek, ktoré sú vhodné už od narodenia. Ak ste priklonená k prírodnej medicíne, môžete použiť kvapky s obsahom anízu, feniklu alebo mäty.

Použiť môžete tiež probiotiká s obsahom laktobacilov. Tie sú bezpečné už od prvého dňa dieťaťa na svete. Pomáhajú v osídľovaní zdravej črevnej mikroflóry.

Dôležité je aj čo konzumuje mamina

Ak matka kojí, je dôležité aby si dávala pozor na to čo skonzumuje. Vyhýbať by sa mala potravinám ktoré všeobecne nadúvajú. Medzi tie, ktoré by mala obmedziť patrí kapusta, strukoviny, čerstvé pečivo, sýtené nápoje, kysnuté cesto, čokoláda, cibuľa, paprika, zeler a iné. Je dôležité aby si matka spozorovala, čo robí jej dieťaťu zle.

Tiež môže piť čaje s obsahom feniklu, ktoré následne prejdú do materského mliečka a tým pomôžu uľaviť od problémov s plynmi novorodenca.

Syndróm traseného dieťaťa

Plačúce dieťa spôsobuje rodičovi stres, kedy už nevie čo má robiť aby utíšil svojho novorodenca. S tým súvisí takzvaný syndróm traseného dieťaťa, ktorý môže spôsobiť vážne poškodenie mozgu až smrť. Rodičia musia vedieť kontrolovať svoje reakcie pri upokojovaní plačúceho dieťaťa a potrebnej starostlivosti o dieťa s kolikou. Ak už neviete, čo máte robiť a cítite sa bezmocne, nechajte dieťa na bezpečnom mieste v svojej postieľke a odíďte z danej izby a skúste sa ukľudniť. Len pokojný rodič môže upokojiť dieťa.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Colic

Koliky u bábätka

Colic/conditions

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchadetské a dorastové lekárstvoplačpocit nervozitysčervenanie tvárestuhnutie