12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Novorodenecká žltačka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Novorodenecká žltačka je stav, ktorý sa vyznačuje žltým sfarbením pokožky a očí. Príčinou je nadmerné množstvo bilirubínu v krvi dieťaťa, ten vzniká z rozpadu červených krviniek. Novorodenecká žltačka je bežný stav u predčasne narodených detí (deti narodené pred 38. týždňom tehotenstva). Predčasne narodené dieťa nemá dostatočne vyvinutú pečeň, to spôsobuje hromadenie bilirubínu v organizme. Žltačka nepatrí medzi bolestivé ochorenia, ale ak sa nelieči včas, môže spôsobiť vážne komplikácie (napríklad poškodenie mozgu), preto je dôležitý dôsledný monitoring novorodenca.

Vznik a príčiny

Hlavnou príčinou choroby je nadmerné množstvo bilirubínu v krvi novorodenca. Ten je zodpovedný za žlté sfarbenie. Novorodenci produkujú viac bilirubínu ako dospelí a v prvých dňoch ich života dochádza k zvýšenému rozpadu červených krviniek. Za normálnych okolností pečeň filtruje bilirubín a uvoľňuje ho do tráviaceho traktu, z ktorého sa vylúči. Avšak pečeň novorodenca nie je dostatočne vyvinutá, nie je schopná spracovať všetok bilirubín, preto sa hromadí v organizme.

Príznaky

Novorodenecká žltačka sa prejavuje žltým sfarbením pokožky a očných bielok. Tieto znaky sú najviac viditeľné 2. až 4. deň po narodení. Pri stlačení pokožky v oblasti nosa alebo čela by malo za normálnych okolností dôjsť k miernemu zosvetleniu pokožky, ale u novorodenca so žltačkou stlačené miesto zožltne. Vysoká koncentrácia bilirubínu v organizme môže byť neurotoxická a môže spôsobiť vážne poškodenie mozgu. Medzi ďalšie nešpecifické príznaky patrí nechuť k dojčeniu, nepriberanie na hmotnosti, ťažké zobúdzanie a zvýšený plač.

Diagnostika

Pri určení diagnózy je veľmi dôležité odlíšiť fyziologickú a patologickú hladinu bilirubínu v krvi novorodenca. Diagnostika sa vykonáva ešte počas pobytu novorodenca v nemocnici. Kvôli stanoveniu bilirubínu sa vykonáva odber krvi, pri podozrení na žltačku aj odber moču. Taktiež sa využíva kožný test, pri ktorom sa špeciálnym zariadením nazývaným transkutánny bilirubinometer meria koncentrácia bilirubínu v pokožke.

Liečba

Mierna novorodenecká žltačka zmizne prirodzene do 2 až 3 týždňov bez liečby. Ak je závažnejšia, je nutné predĺžiť pobyt novorodenca na oddelení a začať príslušnú terapiu. Štandardný postup je svetelná terapia (fototerapia). Dieťa je pri nej ožarované špeciálnou lampou imitujúcou svetlo, ktoré rozkladá bilirubín na netoxické produkty. Tie môžu byť vylučované z organizmu nezávisle od funkcie pečene. Pri terapii je dôležité kontrolovať teplotu a stav hydratácie novorodenca.

Prevencia

Prevencia nie je možná, pretože hladina bilirubínu u novorodenca závisí predovšetkým od schopnosti odbúravania bilirubínu pečeňou, ktorá, žiaľ, nie je dostatočná.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvopankreaspečeňúnavavracaniežltačkažltnutie kože