09.03.2023 • 9 minút na prečítanie

Ochorenia obličiek prichádzajú nenápadne. Čo si treba všímať?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zdravé obličky prefiltrujú asi pol šálky krvi každú minútu, odstraňujú odpad a prebytočnú vodu a vytvárajú tak moč. Aké sú signály, ak s nimi niečo nie je v poriadku?

Ochorenia obličiek sú sekundárnym medicínskym problémom u veľkej časti populácie. Mnohé z nich sú liečiteľné. Druhý štvrtok v marci parí Svetovému dňu obličiek. 

V dnešnom článku sa dozviete:

  • prečo sú obličky dôležité a ako fungujú,
  • aké sú najznámejšie a najčastejšie ochorenia obličiek,
  • aké symptómy sprevádzajú ochorenia obličiek,
  • aká je diagnostika a možnosti liečby,
  • čo je to dialýza a prečo je pre niektorých pacientov tak potrebná.

Prečo sú obličky dôležité?

Obličky sú párový orgán v tvare fazule, každý asi o veľkosti päste. Sú umiestnené tesne pod hrudným košom, jeden na každej strane chrbtice.

Obličky odstraňujú odpad a prebytočnú tekutinu z tela. Okrem toho tiež odstraňujú kyselinu, ktorú produkujú bunky vášho tela, a udržujú zdravú rovnováhu vody, solí a minerálov, ako je sodík, vápnik, fosfor a draslík, v krvi. Bez tejto rovnováhy nemusia nervy, svaly a iné tkanivá vo vašom tele fungovať správne.

Obličky tiež produkujú hormóny, ktoré pomáhajú:

  • kontrolovať krvný tlak,
  • vytvárať červené krvinky,
  • udržiavať kosti silné a zdravé.

Každá z vašich obličiek sa skladá z asi milióna filtračných jednotiek, nazývaných nefróny. Každý nefrón obsahuje filter, ktorý sa  nazýva glomerulus a tubulus. Nefróny fungujú v dvoch krokoch: glomerulus filtruje  krv a tubulus vracia potrebné látky do krvi a odstraňuje odpad. Tento odpad a nadbytočná voda tvoria moč.

Ako prúdi krv cez obličky?

Krv prúdi do obličiek cez obličkové tepny. Táto veľká krvná cieva sa rozvetvuje na menšie a menšie cievy, až kým krv nedosiahne nefróny. 

Krv cirkuluje obličkami mnohokrát denne. Za jediný deň vaše obličky prefiltrujú asi 150 litrov krvi. Väčšina vody a iných látok, ktoré filtrujú glomeruly, sa vracia do krvi. Iba 1 až 2 litre tekutiny z tohto množstva sa stane močom. 

Anatómia obličky
H_Ko/shutterstock.com

Ako to vyzerá s ochoreniami obličiek na Slovensku?

Funkciu obličiek môžu ovplyvniť rôzne choroby, životný štýl a genetické faktory. Ochorenie obličiek sa vyskytne, keď sa obličky nejakým spôsobom poškodia a nemôžu ďalej vykonávať svoju funkciu. Poškodenie môže byť spôsobené napríklad cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo rôznymi inými chronickými stavmi.

Pre ochorenia obličiek bolo v roku 2019 sledovaných 182 211 pacientov, čo predstavovalo 3,3 % populácie Slovenska. 

Ochorenie obličiek môže viesť k ďalším zdravotným problémom vrátane slabých kostí, poškodenia nervov a podvýživy.

Ak sa ochorenie časom zhorší, vaše obličky môžu úplne prestať fungovať. To znamená, že na vykonávanie funkcie obličiek bude potrebná dialýza. Dialýza je liečebný proces, pri ktorom sa filtruje a čistí krv pomocou prístroja. Nemôže vyliečiť ochorenie obličiek, ale môže predĺžiť život.

Aké sú typy a príčiny ochorenia obličiek?

Chronické ochorenie obličiek

Najčastejšou formou ochorenia obličiek je chronické ochorenie obličiek. Je to dlhodobý stav, ktorý sa časom nezlepšuje. Bežne je to spôsobené práve vysokým krvným tlakom.

Vysoký krvný tlak je nebezpečný pre obličky, pretože sa zvyšuje aj tlak na glomeruly. Pripomeňme si, že glomeruly sú malé krvné cievy v obličkách, kde sa čistí krv. Časom zvýšený tlak tieto cievy poškodí a funkcia obličiek začne klesať.

Funkcia obličiek sa časom zhorší natoľko, že obličky už nebudú môcť správne vykonávať svoju prácu. V tomto prípade by človek musel ísť na dialýzu

Transplantácia obličky môže byť ďalšou možnosťou liečby v závislosti od okolností.

Diabetes je tiež častou príčinou chronického ochorenia obličiek. Cukrovka spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi. Zvýšená hladina cukru v krvi časom poškodzuje cievy v obličkách a obličky nedokážu správne čistiť krv. Zlyhanie obličiek tak môže nastať, v dôsledku preťaženia tela rôznymi toxínmi.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je kvôli poškodeniu obličiek v nefrologickej ambulancii sledovaný každý desiaty diabetik.

Nemusí to tak byť, ak má diabetik svoju cukrovku pod kontrolou. Tisíckam poistencov Dôvery, ktorí majú cukrovku a využívajú program poisťovne na pomoc diabetikom, sa výrazne zlepšil zdravotný stav.

Obličkové kamene

Obličkové kamene sú ďalším bežným problémom. Vznikajú vtedy, keď minerály a iné látky v krvi kryštalizujú v obličkách a vytvárajú pevné hmoty – kamene. Obličkové kamene zvyčajne vychádzajú z tela počas močenia. Močenie obličkových kameňov môže byť mimoriadne bolestivé, no len zriedka spôsobujú iné závažné problémy.

Glomerulonefritída

Glomerulonefritída je zápal glomerulov. Môže byť spôsobená infekciami, liekmi alebo vrodenými abnormalitami

Polycystické ochorenie obličiek

Polycystická choroba obličiek je genetická porucha, ktorá spôsobuje rast početných cýst (malých vačkov s tekutinou) v obličkách. Tieto cysty môžu interferovať s funkciou obličiek a spôsobiť ich zlyhanie.

Je dôležité poznamenať, že jednotlivé cysty obličiek sú pomerne bežné a takmer vždy neškodné. Polycystická choroba obličiek je samostatný, závažnejší stav.

Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest sú bakteriálne infekcie akejkoľvek časti močového systému. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie močového mechúra a močovej trubice. Sú ľahko liečiteľné a len zriedka vedú k ďalším zdravotným problémom. Ak sa však tieto infekcie neliečia, môžu sa rozšíriť do obličiek a spôsobiť ich zlyhanie.

Polycystické obličky
crystal light/shutterstock.com

Príznaky ochorenia obličiek

Ochorenie obličiek je stav, ktorý môže ľahko zostať nepovšimnutý, kým sa príznaky nestanú závažnými. Nasledujúce príznaky sú včasnými varovnými signálmi, že sa u vás môže rozvinúť ochorenie obličiek:

  • únava,
  • ťažkosti so sústredením,
  • problémy so spánkom,
  • slabá chuť do jedla,
  • svalové kŕče,
  • opuchnuté nohy a členky,
  • ranné opuchy okolo očí,
  • suchá, šupinatá pokožka,
  • časté močenie, najmä neskoro v noci.

Medzi závažné príznaky, ktoré môžu znamenať, že ochorenie obličiek prechádza do zlyhania, patria:

  • nevoľnosť
  • vracanie
  • strata chuti do jedla
  • zmeny vo výdaji moču
  • zadržiavanie tekutín
  • anémia (zníženie počtu červených krviniek)
  • znížená sexuálna túžba
  • náhle zvýšenie hladín draslíka (hyperkaliémia)
  • zápal osrdcovníka (vak naplnený tekutinou, ktorý pokrýva srdce)

Rizikové faktory pre rozvoj ochorenia obličiek

Diabetes je hlavnou príčinou ochorení obličiek a predstavuje asi 44 % nových prípadov. Môžete mať tiež väčšiu pravdepodobnosť ochorenia obličiek, ak:

  • máte vysoký krvný tlak
  • máte iných členov rodiny s ochorením obličiek
  • ste vo vyššom veku

Výskum naznačuje, že ochorenie obličiek sa vyskytuje častejšie u ľudí afroamerického, hispánskeho, ázijského a indiánskeho pôvodu.

Ako prebieha diagnostika?

Váš lekár najskôr určí, či máte zvýšené riziko vzniku ochorenia obličiek. Potom sa urobí niekoľko testov, aby sa zistilo, či vaše obličky fungujú správne. Tieto testy môžu zahŕňať:

Rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR)

Tento test zmeria, ako dobre fungujú vaše obličky a určí štádium ich ochorenia.

Ultrazvuk alebo počítačová tomografia (CT)

Ultrazvuk a CT snímky vytvárajú jasné obrazy vašich obličiek a močových ciest. Obrázky umožňujú vášmu lekárovi zistiť, či sú vaše obličky príliš malé alebo veľké. Môžu tiež odhaliť akékoľvek nádory alebo štrukturálne problémy.

Biopsia obličiek

Počas biopsie obličky sa vám pod vplyvom sedatíva odoberie malý kúsok tkaniva z vašej obličky. Vzorka tkaniva pomôže lekárovi určiť typ ochorenia obličiek a aké veľké poškodenie nastalo.

Test moču

Ak sú vaše obličky zdravé, váš moč by nemal obsahovať krv ani žiadne bielkoviny. Test moču môže odhaliť prítomnosť týchto elementov, a tak pomôcť určiť typ poškodenia obličiek.

Krvný test na kreatinín

Kreatinín je odpadový produkt. Do krvi sa uvoľňuje pri rozklade kreatínu (molekula uložená vo svaloch). Hladiny kreatinínu vo vašej krvi sa zvýšia, ak vaše obličky nefungujú správne a nemôžu ho vylučovať do moču.

Liečba ochorení obličiek

Liečba ochorenia obličiek sa zvyčajne zameriava na kontrolu základnej príčiny ochorenia. To znamená, že lekár sa vám bude snažiť primárne pomôcť dostať pod kontrolu krvný tlak, hladinu cukru v krvi či hladinu cholesterolu. Na liečbu ochorenia obličiek môžu použiť jednu alebo viacero z nasledujúcich metód.

Lieky

Lekár vám zrejme predpíše buď inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, alebo blokátory receptorov angiotenzínu (sartany). Ide o lieky na vysoký krvný tlak, ktoré môžu spomaliť progresiu ochorenia obličiek.

Lekár vám môže predpísať tieto lieky na zachovanie funkcie obličiek, aj keď nemáte vysoký krvný tlak.

Môžete byť tiež liečený liekmi na vysoký cholesterol (statíny). Tieto lieky môžu znížiť hladinu cholesterolu v krvi a pomôcť udržať zdravie obličiek. V závislosti od  príznakov vám lekár môže predpísať aj lieky na zmiernenie opuchov a liečbu anémie.

Zmena stravovania a životného štýlu

Zmena stravy je rovnako dôležitá ako užívanie liekov. Osvojenie  zdravého životného štýlu  môže pomôcť predchádzať mnohým základným príčinám ochorenia obličiek. Zvyčajne sa odporúča:

  • správne dávkovanie inzulínu, v prípade ak trpíte cukrovkou
  • obmedziť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu
  • znížiť príjem soli
  • jesť zdravú stravu, ktorá zahŕňa čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky
  • obmedziť konzumáciu alkoholu
  • prestať fajčiť
  • zostať čo najviac fyzicky aktívny
  • udržiavať primeranú hmotnosť
Test moču
TippaPatt/shutterstock.com

Čo je dialýza?

Dialýza je umelá metóda filtrovania krvi. Používa sa pri zlyhaní obličiek. Mnoho ľudí s ochorením obličiek v poslednom štádiu musí chodiť na dialýzu natrvalo alebo kým sa nenájde darcovská oblička na transplantáciu.

Existujú dva typy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza.

Hemodialýza

Pri hemodialýze sa krv pumpuje cez špeciálny prístroj, ktorý filtruje odpadové produkty a tekutiny. Hemodialýza sa vykonáva doma, v nemocnici alebo dialyzačnom stredisku. Väčšina ľudí má tri sedenia týždenne, pričom každé sedenie trvá 3 až 5 hodín. Hemodialýzu je však možné robiť aj v kratších a častejších sedeniach.

Najčastejšími vedľajšími účinkami hemodialýzy sú nízky krvný tlak, svalové kŕče a svrbenie.

Peritoneálna dialýza

Pri peritoneálnej dialýze zastupuje obličky peritoneum (pobrušnica – membrána, ktorá lemuje brušnú stenu). Pomocou trubice sa naplní brušná dutina tekutinou nazývanou dialyzát. Odpadové látky v krvi prúdia z pobrušnice do dialyzátu. Ten sa potom vypustí z brucha.

Najčastejšími vedľajšími účinkami peritoneálnej dialýzy sú infekcie v brušnej dutine alebo v oblasti, kde bola implantovaná trubica. Ďalšie vedľajšie účinky môžu zahŕňať zvýšenie telesnej hmotnosti a hernie – prietrže. Hernia je stav, keď sa črevo pretlačí cez slabé miesto alebo trhlinu v dolnej brušnej stene.

Prognóza pre pacienta s chronickým ochorením obličiek

Ochorenie obličiek zvyčajne len tak nezmizne. Najlepším spôsobom, ako si udržať zdravie obličiek, je osvojiť si zdravý životný a riadiť sa radami svojho lekára. Netreba zabúdať, že ochorenie obličiek sa môže časom zhoršiť. Môže dokonca viesť k zlyhaniu obličiek, čo môže byť život ohrozujúce, ak sa nelieči.

Dá sa ochoreniu obličiek predchádzať?

Niektoré nemodifikovateľné rizikové faktory ochorenia obličiek – ako je vek, etnikum alebo rodinná anamnéza – nemožno ovplyvniť. 

Existujú však preventívne opatrenia, ktoré môžete vykonávať:

  • piť dostatočné množstvo vody
  • udržiavať primeranú hladinu cukru v krvi, ak máte diabetes
  • kontrolovať svoj krvný tlak
  • znížiť príjem soli
  • prestať fajčiť, ak fajčíte

Pozor na voľnopredajné lieky

Vždy by ste mali dodržiavať pokyny na dávkovanie voľnopredajných liekov. Užívanie príliš veľkého množstva aspirínu alebo ibuprofénu tiež môže poškodiť obličky.

 


Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.nature.com/collections/jfdigcjiaj?error=cookies_not_supported&code=86be402f-43e2-43cd-950e-9810e069b8a7?error=cookies_not_supported&code=86be402f-43e2-43cd-950e-9810e069b8a7?error=cookies_not_supported&code=86be402f-43e2-43cd-950e-9810e069b8a7

https://www.healthline.com/health/kidney-disease

https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidneys-how-they-work

https://www.nczisk.sk/aktuality/Pages/Nefrologicka-starostlivost-a-liecba-nahradzajuca-funkciu-obliciek-v-Slovenskej-republike-2019.aspx

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť chrbtačasté močeniehorúčkakrv v močiobličkyúnavazlyhanie obličiek