12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ochorenia vyvolané uhryznutím hmyzom a žihadlami

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ochorenia vyvolané uhryznutím hmyzom a žihadlami sú v našich klimatických podmienkach časté. Postihujú všetky vekové kategórie, najmä v letných mesiacoch. Prejavujú sa do niekoľkých hodín od bodnutia, najčastejšie začervenaním a vytvorením hrčky v mieste vpichu. V niektorých prípadoch si človek uštipnutie nevšimne a hmyz môže byť prisatý na pokožke dlhší čas. Môže to viesť k výraznejším klinickým prejavom. Niektoré druhy hmyzu sú vektorom, teda nosičom infekcií, ktoré sa do ľudského tela dostanú pri bodnutí. U nás sa najčastejšie vyskytuje borelióza a kliešťová encefalitída. Základom terapie je odstránenie hmyzu alebo jeho časti z tela, najlepšie pomocou dezinfikovanej pinzety.

Vznik a príčiny

Najčastejšie sa v našich podmienkach vyskytuje prisatie kliešťa, ktorý sa zdržiava prevažne v trávach, ďalej sú to vpichnuté žihadlá ôs a včiel a uštipnutie komárom. Výskyt je výlučne sezónny, od jari do jesene. Klinické príznaky sú veľmi podobné, objasnenie pôvodcu po vytiahnutí hmyzu môže byť náročné. Vo väčšine prípadov nie je nutná špecifická liečba.

KliešťUštipnutie kliešťom väčšinou nie je bolestivé a pacienti často kliešťa objavia až pri umývaní po niekoľkých hodinách od prisatia. Prisatie kliešťa sa vyznačuje vytvorením malej červenej hrčky v mieste vpichu, ktorá môže svrbieť, prípadne môže dôjsť k opuchnutiu. Infikovaný kliešť často býva nosičom lymskej boreliózy. Jej klinické príznaky sa objavujú s odstupom jedného až dvoch mesiacov po prisatí kliešťa. Medzi prvotné príznaky patrí mapovitý fľak na koži s červeným lemom, často nad veľkými kĺbmi.

Osa
Pichnutie osieho žihadla sprevádza ostrá bolesť s vytvorením opuchnutého ložiska v mieste vpichu, ktoré môže svrbieť a vyvolávať bolesť ešte niekoľko hodín po bodnutí. Najčastejšie ide o lokálnu malú alergickú reakciu. U niektorých pacientov môže dôjsť v rozvoju závažnej alergickej reakcie s poruchou dýchania, opuchnutím úst a hrdla, s poklesom krvného tlaku a so závratom. V tomto prípade je nutné privolať rýchlu zdravotnícku pomoc.

VčelaPri bodnutí včelou je priebeh takmer rovnaký ako pri bodnutí osou, ale včela žihadlo zanecháva v rane a je pôvodcom rozvoja miestnej zápalovej reakcie. Klinicky sa prejavuje začervenaním, opuchnutím v mieste ponechania žihadla, svrbením alebo bolesťou, ktoré trvajú niekoľko hodín až dní. Dôležité je včasné odstránenie žihadla z rany.

KomárUštipnutie komárom je v našich podmienkach veľmi časté, ale nebýva pôvodcom závažných ochorení ako napríklad v Afrike, kde komáre prenášajú maláriu. Po poštípaní môžu v rane ostať drobné časti komára, to vedie k tvorbe malých červených hrudiek spolu so svrbením. U niektorých pacientov sa stav po poštípaní komárom môže prejavovať tvorbou pľuzgierov naplnených tekutinou. Ak sa u pacienta po uštipnutí komárom objaví horúčka, triaška, nevoľnosť, slabosť, vracanie alebo bolesť hlavy, treba vyhľadať lekársku pomoc.

Prevencia

Potrebné je dodržiavať špeciálne opatrenia pri cestovaní do krajín s vysokým stupňom infekcie maláriou, ktorú prenášajú komáre. Medzi tieto opatrenia patrí oblečenie s dlhým rukávom, dlhé nohavice, antimalariká, repelenty a používanie moskytiér.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alergická reakciaboreliózačervená hrčkakožaopuchnutiezávrať