11.09.2023 • 8 minút na prečítanie

Štípanec od ploštice či blchy? Ako sa vyhnúť komplikáciám

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Uštipnutie hmyzom zvyčajne nepredstavuje žiadnu hrozbu. Niekedy nás však môže nakaziť alebo spôsobiť závažnú alergickú reakciu.

V prírode je množstvo malých predátorov, ktorí nám znepríjemňujú život. Najčastejšie spôsobujú problémy osa, včela, ovad, komár, húsenica, kliešť a ďalšie rôzne pavúky a chrobáky. Keď hmyz uštipne, uvoľňuje sliny, ktoré môžu spôsobiť, že koža v mieste vpichu sčervenie, opuchne a svrbí.

Niekto si uštipnutie ani len nevšimne, kým naopak u niekoho môže vyvolať prudkú alergickú reakciu. Závažnosť uhryznutia a bodnutia sa líši v závislosti od druhu hmyzu a citlivosti osoby. Miesto vpichu preto pozorne sledujte a ak opuch nezmizne, po pár dňoch vyhľadajte lekársku pomoc.

Uštipnutie niektorým hmyzom môže spôsobiť aj choroby, ako je lymská borelióza od kliešťov, svrab od roztočov.

Uštipnutie včelou, osou a sršňom

Bodnutie včelou, osou alebo sršňom zvyčajne zanechá malú stopu v mieste, kde sa bodnutie dostalo do kože. V prípade včely vám môže ostať v koži uviaznuté žihadlo. Osa žihadlo na rozdiel od včely vytiahne a nenechá ho vpichnuté.

Ako odstrániť žihadlo

Nie je to vždy ľahké, najmä ak máte dočinenia s vystrašeným plačúcim dieťaťom, ale zachovať pokoj po bodnutí včelou je veľmi dôležité. Včelie žihadlo je ostnaté a jeho odstránenie si vyžaduje trochu úsilia. Ak je to možné, skúste žihadlo jemne vyškrabať nechtom. Ak sa bodnutie nachádza v oblasti so záhybmi kože, napríklad medzi palcom a ukazovákom, možno budete musieť pokožku trochu natiahnuť, aby ste odkryli bodnutie. Niektorí odborníci neodporúčajú používať pinzetu alebo stláčať kožu, aby ste vytlačili žihadlo, pretože by to mohlo spôsobiť uvoľnenie väčšieho jedu. Iní zase tvrdia, že rýchlosť odstránenia bodnutia je dôležitejšia ako metóda.

Ak máte nechty príliš krátke na to, aby ste si vyškrabali žihadlo, okraj kreditnej karty môže fungovať rovnako dobre. Miesto uštipnutia jemne škrabte, kým sa žihadlo nevysunie. Ak nemáte k dispozícii žiadnu podobnú kartu, môžete použiť akúkoľvek rovnú hranu, napríklad pravítko alebo zadnú stranu kľúča.

Majte na pamäti, že osy a sršne za sebou nezanechávajú žihadlo a jedový vak. Ak v mieste bodnutia nič nevidíte, môže to byť preto, že vás poštípalo niečo iné ako včela. Tiež, ak ste boli bodnutí jedným hmyzom viac ako raz, pravdepodobne to nebola včela. Včela uštipne raz, stratí žihadlo a potom zomrie.

Ľudia, ktorí vedia, že sú alergickí na bodavý hmyz, by sa mali porozprávať so svojím lekárom o tom, ako reagovať na bodnutie. Tieto informácie by mali mať aj ich rodinní príslušníci a priatelia.

Čo robiť po odstránení žihadla:

  • Umyte postihnuté miesto mydlom a vodou
  • Priložte na miesto studený obklad, aby ste znížili opuch a bolesť. Studený obal zabaľte do čistého uteráka alebo handričky a položte ho na miesto na 10 minút, potom ho na 10 minút zložte. Tento vzor opakujte, kým bolesť neustúpi. Ak sa opuch alebo iné príznaky objavia inde na tele napríklad na tvári, zavolajte 112. Môže to znamenať alergickú reakciu.
  • Vezmite si voľnopredajný liek proti bolesti, uistite sa však, že tieto lieky neinteragujú s inými liekmi, ktoré už užívate.
uštipnutie včelou
MIA Studio/shutterstock.com

Uhryznutie kliešťom

Ak vás uhryzne kliešť, mali by ste sa ho pokúsiť čo najskôr odstrániť, aby ste znížili riziko nákazy. Kliešte samotné nespôsobujú ochorenie, ale ak je infikovaný vírusom alebo baktériou, potom sa tento patogén môže preniesť uhryznutím a spôsobiť ochorenie. Dva najčastejšie patogény, ktoré kliešte prenášajú, sú vírus kliešťovej encefalitídy a baktéria Borellia, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu.

Lymská borelióza

Baktéria zodpovedná za lymskú boreliózu je Borrelia burgdorferi. Chorobu najčastejšie prenášajú malé mladé kliešte, nazývané nymfy, počas chladnejších mesiacov roka. Tieto nymfy musia byť vo všeobecnosti pripojené k človeku 36-48 hodín, kým sa baktéria choroby rozšíri.

Po 3 až 30 dňoch od uhryznutia kliešťom sa vytvára červená kruhová oblasť, ktorá je uprostred vyblednutá. Vyrážka vyzerá ako terč alebo „volské oko“. Postupne sa rozširuje počas niekoľkých dní a dosahuje až 30 cm naprieč. Na dotyk môže byť teplá, ale zriedkavo svrbí alebo bolí. Medzi neskoršie príznaky patria silné bolesti hlavy a stuhnutosť krku, obrna tváre (strata svalového tonusu alebo pokles na jednej alebo oboch stranách tváre), artritída so silnou bolesťou a opuchom kĺbov, najmä kolien a iných veľkých kĺbov, búšenie srdca alebo nepravidelný srdcový tep, zápal mozgu a miechy.

Kliešťová encefalitída

Okrem nákazy od kliešťa sa kliešťová encefalitída môže šíriť aj konzumáciou surového mlieka od infikovaných kráv, kôz alebo oviec. Vírus TBE môže infikovať mozog a spôsobiť kliešťovú encefalitídu (zápal mozgu). Približne jeden zo štyroch ľudí infikovaných vírusom TBE ochorie a objavia sa u neho príznaky encefalitídy, ktoré zahŕňajú vysokú horúčku, silnú bolesť hlavy a niekedy paralýzu a kŕče. Väčšina pacientov s TBE encefalitídou sa uzdraví, ale až jedna tretina bude trpieť dlhodobými komplikáciami choroby. 

Ako odstrániť kliešťa

Kliešťa môžete odstrániť sami pomocou nástroja na odstránenie kliešťa alebo pomocou pinzety s jemným hrotom. Uistite sa, že máte čisté ruky a akýkoľvek nástroj, ktorý používate, a postupujte podľa týchto krokov:

  • uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži
  • Ťahajte priamo nahor a preč od pokožky a vyvíjajte rovnomerný tlak. Snažte sa kliešť neohnúť ani nekrútiť.
  • Skontrolujte miesto uhryznutia a zistite, či ste v mieste hryzu nenechali nejakú časť hlavy alebo úst kliešťa. Ak áno, opatrne ich odstráňte.
  • Očistite miesto uhryznutia vodou a aplikujte dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu, alkohol alebo jód.
uštipnutie kliešťom
KPixMining/shutterstock.com

Uštipnutia komárom

Po uštipnutí komárom sa objavia svrbivé hrbolčeky, ktoré zvyčajne zmiznú bez liečby do niekoľkých dní. 

Pri tomto hmyze je na mieste byť na pozore. Hlavne ak cestujete do cudzích krajín. Tu sa vám uštipnutie komárom môže stať aj osudným. Spôsobiť môže vážne choroby, ak hmyz prenáša určité vírusy alebo parazity. Infikované komáre môžu šíriť západonílsky vírus, vírus Zika a vírusy, ktoré spôsobujú maláriu, žltú zimnicu a niektoré typy mozgových infekcií.

Z pohraničných oblastí s Maďarskom a Rakúskom môže na Slovensko preniknúť komár tigrovaný, ktorý prenáša vírusové ochorenia. Viacerí entomológovia predpokladajú, že tento druh už v SR je, len o ňom pre chýbajúci monitoring inváznych druhov na pohraničí nevedia. Tento druh je výborným prenášačom vírusových ochorení, ako je napríklad západonílsky vírus. Hrozí však, že pre neho na Slovensko preniknú aj nové ochorenia, ako horúčka dengue a chikungunya.

Komár tigrovaný má svoje charakteristické sfarbenie – na tmavom tele má biele pásiky a bodky. Je agresívny, štípe aj počas dňa a veľmi ťažko sa ho dá zbaviť.
Uštipnutie komárom sa často vyskytuje na častiach tela, ktoré nie sú zakryté oblečením. Priťahujú ich pachy napríklad z potu, kvetinových vôní a vydychovaného oxidu uhličitého. Symptómy zahŕňajú svrbivú, zapálenú hrčku, ktorá sa vytvorí niekoľko minút po uhryznutí. Deti majú väčšiu pravdepodobnosť závažnej reakcie ako dospelí. Ak sa k štípancu pridajú aj vysoké horúčky, silná bolesť hlavy, bolesť tela a príznaky infekcie, utekajte radšej k lekárovi.

Uhryznutie plošticou

Ploštice sa môžu skrývať na mnohých miestach vrátane rámov postelí, matracov, oblečenia, nábytku, za obrázkami a pod voľnými tapetami.

Ako zistím, že ma uhryzla ploštica?

  • štípance – často na koži odkrytej počas spánku, ako je tvár, krk a ruky
  • krvavé škvrny na vašej posteľnej bielizni – z uhryznutí alebo z rozdrvenia ploštice
  • malé hnedé škvrny na posteľnej bielizni alebo nábytku (výkaly ploštice)

Postihnuté miesto môže veľmi svrbieť a môže dôjsť k bolestivému opuchu. Závažná alergická reakcia je tiež možná, ale zriedkavá. Uhryznutie zvyčajne zmizne samo za týždeň. Na postihnuté miesto si prikladajte niečo chladivé, napríklad čistú vlhkú handričku, aby ste si pomohli so svrbením a akýmkoľvek opuchom. Rozhodne si miesto uhryznutia neškriabte, aby nedošlo k infekcii.

Blšie uhryznutie

Blšie uhryznutia sa prejavujú ako malé, sfarbené hrbolčeky na koži, ktoré pochádzajú z blchy, ktorá sa živí vašou krvou. Blchy sú drobný hmyz bez krídel, tmavohnedej alebo čiernej farby s malým plochým telom. Majú šesť nôh, silné pazúry na spodnej časti nôh, ktoré im umožňujú držať sa hostiteľa, a ústnu časť, ktorá vám prepichne kožu, nasáva krv a vylučuje sliny do krvného obehu. Ich zadné nohy sú dlhšie a silnejšie ako nohy v strede a vpredu, čo im umožňuje skákať. Blšie uhryznutie zriedka spôsobí trvalé poškodenie. Môže však šíriť choroby, ktoré môžu byť vážne.

Blchy sú najaktívnejšie, keď je teplé počasie. Vonku blchy preferujú chladné, vlhké miesta s množstvom tieňa. Žijú okolo stromov, listov, vysokej trávy a kríkov. Blchy naskakujú na zvieratá, keď prechádzajú týmito oblasťami. U psov, mačiek a iných zvierat žijú blchy okolo uší, krku, chrbta a brucha. Akonáhle sa dostanete do vášho domova, blchy môžu skočiť zo zamoreného zvieraťa a schovať sa. Často sa skrývajú v koberci, nábytku, posteľnej bielizni a prasklinách v podlahe.

Keď blcha vylučuje sliny do vášho krvného obehu, vaše telo ich zaregistruje ako alergén. Váš imunitný systém potom pošle chemický histamín do oblasti, kde vás blcha uštipla, aby odstránil alergén z vášho tela. Histamín je to, čo spôsobuje, že vaše blšie uhryznutie svrbí a opuchne. Väčšina ľudí má na blšie uhryznutie alergiu.

uštipnutie blchou
Vera Larina/shutterstock.com

Uštipnutie húsenicou

Zatiaľ čo húsenice sú pre deti roztomilé a zábavné zvieratká, majú silný potenciál spôsobiť nemalé problémy. Kontakt s chĺpkami húsenice môže dopadnúť veľmi nepríjemne – od vyrážok až po astmatický záchvat.

Vyhnite sa preto radšej kontaktu s akýmikoľvek chlpatými húsenicami alebo materiálmi, s ktorými prišli do kontaktu. Pri manipulácii s týmto hmyzom by ste mali vždy nosiť vhodný ochranný odev, ako sú okuliare a rukavice. 

Ako odstrániť chĺpky húsenice:

  1. Odstráňte húsenicu bez toho, aby ste sa jej dotkli. Použite kliešte, pinzetu alebo hrubé rukavice, nikdy sa ju nepokúšajte odstrániť holými rukami, pretože by vás mohla znova bodnúť. Problémy spôsobujú jej drobné ostne, ktoré vyzerajú ako chĺpky. Preto je také dôležité nedotýkať sa ich prstami.
  2. Na odstránenie ostňov z kože použite pásku. Prilepte pásku na postihnuté miesto a rýchlo odstráňte. Páska zachytí všetky jedovaté chĺpky alebo ostne, ktoré zostanú vo vašej koži. 
  3. Opláchnite pokožku tečúcou vodou a nechajte ju uschnúť na vzduchu.
  4. Použite studený obklad a prípadne hydrokortizónový krém. Krém nechajte pôsobiť, môže trvať až hodinu, kým upokojí miesto bodnutia.
  5. Zložte si všetky šperky v prípade, že vaša pokožka opuchne.
  6. Vyzlečte si oblečenie a vyperte ho pri vysokej teplote.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21718-flea-bites

https://www.healthline.com/health/how-to-remove-bee-stinger

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
alergická reakciaboreliózačervená hrčkakožalymská boreliózaopuchnutieuštipnutie hmyzomzávrať