27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ošetrenie zúbkov u detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Už predškolák by mal vedieť, prečo si má čistiť zuby ráno aj večer. Staršie deti je vhodné motivovať a vysvetliť im, ako pôsobí na zuby cukor a prečo ich poškodzuje. Nalaďte svoje dieťa pozitívne na preventívnu prehliadku a motivujte ho k správnej hygiene ústnej dutiny. Odmenou bude krásny a zdravý úsmev vášho dieťaťa.

Moderné zubné lekárstvo charakterizujú prepracované ošetrovacie postupy, hygienické prostredie, dokonalá anestézia, nové nástroje a prístroje. To všetko ale nemení negatívny vzťah dieťaťa k ošetreniu. Ošetrenie zubov nie je len technická záležitosť, je to aj psychologický problém. Jednou z hlavných úloh pri spolupráci s detským pacientom je psychologická príprava dieťaťa k ošetreniu. Kladný postoj k zubnému ošetreniu by mal vyplynúť z výchovy s ohľadom na vek dieťaťa.

Pozitívna motivácia

U menších detí utvárame kladný postoj k starostlivosti o chrup a zubnému ošetreniu režimom dňa, cvičením a príkladom, u väčších používame popri kladnom príklade hlavne vysvetľovanie a presviedčanie. V každom veku je vhodné deti povzbudiť a pochváliť, ale nemali by sme siahať k odmenám, ani k trestom. Pozitívny postoj k starostlivosti o zuby by mal byť prirodzený, takže nemusí byť posilnený odmenami. Rodičia by sa mali snažiť dieťa navyknúť na pocit čistých zubov, ktorý je elementárny.

Zubná hygiena v závislosti od veku dieťaťa

Už dieťa v predškolskom veku by nemalo byť zvyknuté si “len” čistiť zuby ráno a večer. Má vedieť, prečo si ich čistí. Rovnako dôležitá je aj príprava k návšteve zubnej ambulancie a prípadnému ošetreniu vysvetľovaním, presviedčaním a príkladom členov rodiny. Výchova by sa mala prispôsobiť veku dieťaťa, ale aj jeho individualite. Už batoľa sa má viesť k čisteniu zubov, ktoré sa má stať pevným návykom posilneným pravidleným opakovaním a začlenením na pevné miesto v dennom režime.

Staršie deti je dôležité motivovať a vysvetliť im, prečo je nevyhnuté čistenie zubov aspoň dvakrát denne, ako pôsobia na zuby cukry a ako z nich baktérie tvoria kyseliny, ktoré poškodzujú zuby. Rovnako dôležitá je aj inštruktáž čistenia zubov a medzizubných priestorov. Technika čistenia a typ pomôcky je prispôsobený veku dieťaťa a je vhodné ju pravidelne pri kontrolách v ambulancii opakovať a dopĺňať. Rodič je inštruovaný o správnom postupe čistenia a deťom zuby čistí sám, resp. dočisťuje.

V predškolskom veku rastie náklonnosť dieťaťa k strachu a úzkosti. Sugestibilita detí v tomto vývojovom období je značná a záleží na tom, či sa využije v kladnom smere. Počas návštevy stomatologickej ambulancie ošetrujúci lekár zhodnotí stav orgánov ústnej dutiny, ich vývoj, stav mäkkých tkanív, stav a vývoj zubov.

Čo zahŕňa stomatologické vyšetrenie dieťaťa?

Základné stomatologické vyšetrenie zahŕňa celkový pohľad a zhodnotenie psychického a somatického stavu, anamnézu doterajších ochorení, ako aj sociálnu anamnézu.

Obsahom klinického vyšetrenia je:

  • extraorálne vyšetrenie – vyšetrenie tkanív a orgánov mimo dutiny ústnej ako napríklad dotykové vyšetrenie lymfatických uzlín, výstupov tvárových nervov, vyšetrenie symetrie tváre
  • intraorálne vyšetrenie – vyšetrenie slizníc, jazyka, gingívy, zubov a posúdenie chrupu ako celku
  • röntgenologické vyšetrenie, pri ktorom sa zhotovujú:
    • intraorálne snímky – lokálne, zobrazujú podrobne všetky detaily, napríklad zhryzové snímky (bitewing) potrebné pre skorú diagnostiku kariéznych lézií na aproximálnych (bočných) plôškach zubov, či vo fisúrach (ryhách na žuvacej plôške)
    • extraorálne snímky – ortopantomogram, panoramatické snímky, na ktorých sú pozorovateľné okrem zubov aj kostné štruktúry a prípadné zmeny v čeľustných dutinách, či na temporomandibulárnom kĺbe. V súčasnosti je v indikovaných prípadoch detský pacient odoslaný aj na CBCT (cone beam CT), resp. na 3D CT pre lepšiu diagnostiku napríklad retinovaných (v kosti zabudnutých) zubov.

Ortopantomogram zmiešaného chrupu u detského pacienta
Obrázok č. 1 Ortopantomogram zmiešaného chrupu u detského pacienta, na ktorom videť už prerezané trvalé zuby a ešte pretrvávajúce mliečne zuby. V kostiach a čeľustných dutinách nie sú prítomné žiadne patologické nálezy.

Výskyt zubného kazu v detskom veku

Situácia v kazivosti chrupu na Slovensku nie je priaznivá, len asi 20 % detí vo veku 5 až 6 rokov má zdravé zuby!

Najčastejším problémom detí z pohľadu zubného lekárstva je výskyt zubného kazu. V predpubertálnom období starostlivosť o chrup klesá, hoci by mala byť vzhľadom na zvyšujúcu sa kazivosť naopak intenzívnejšia. V puberte a adolescencii je situácia ešte horšia.

Zubný kaz sa môže vyskytnút aj hneď po prerezaní mliečnych zubov, teda vo veku od 0,5 roka do 3 rokov. Najvyšší výskyt je v ryhách žuvacích plôšok zubov a na frontálnych (predných) zuboch, hlavne pri dlhodobom podávaní sladených nápojov, resp. pri pôsobení cukru hlavne počas spánku, čo často vedie až k deštrukcii korunky zubov.

Medzi 3. a 6. rokom veku dieťaťa sa erupčným (rastovým) tlakom prvých molárov zmenšujú alebo aj uzatvárajú medzery v mliečnom chrupe a kontaktom zubov dochádza v medzizubnom priestore k väčšiemu priľnutiu povlaku a k vyššiemu výskytu kazu na aproximálnych plôškach. Tie sú najväčším problémom z hľadiska ošetrenia a z neho vyplývajúcich komplikácií hlbokého kazu ako je pulpitída (zápal nervu) a následné endodontické ošetrenie. Preto je veľmi dôležitá skorá diagnostika a ošetrenie kazu

Zanedbanie starostlivosti o mliečnu dentíciu môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, aj k následkom na zárodkoch trvalých zubov. Neošetrené kazy mliečnych zubov spôsobujú dieťaťu bolesti a zápalové komplikácie, čo vedie k problémom s príjmom potravy a zvyšujúcemu sa strachu z ošetrenia. Predčasne extrahované (vytrhnuté) zuby spôsobujú rečové poruchy, zhoršujú estetiku a následne psychiku dieťaťa, zhoršujú mastikáciu (žuvanie) a môžu spôsobiť neskoršie ortodontické problémy v trvalej dentícii.

Dôležité je kvalitné znecitlivenie ošetrovanej oblasti

Prvoradou požiadavkou pri ošetrení kazu u detí je kvalitné miestne znecitlivenie (lokálna anestézia). Jej úspech je dôležitý aj pre ďalšie návštevy malého pacienta v stomatologickej ambulancii a dôveru v zubného lekára. V súčasnosti je k dispozícii množstvo anestetík, ako aj rôznych typov aplikácie. Medzi obľúbené patrí intraligamentárna anestézia – tlaková aplikácia malého množstva anestetika do oblasti periodoncia (závesného aparátu) zuba.

U detí, ktoré majú patologický strach z ošetrenia a sú nevyšetriteľné a neošetriteľné, je možnosťou voľby tzv. analgosedácia pri vedomí. Ide o anestéziologickú techniku, pri ktorej je pacient premedikovaný vhodnými liekmi a počas ich pôsobenia je utlmený, avšak má zachované základné obranné reflexy a je možné s ním nadviazať spoluprácu. Nedochádza pri tom k strate vedomia, preto sa nejedná o celkovú anestéziu.

Liečba zubného kazu

Terapia zubného kazu u detí musí rešpektovať morfologické a biologické zvláštnosti mliečnej a trvalej dentície a ich vývoja. Výber výplňového materiálu pri mliečnych zuboch sa mierne líši od výberu pri trvalom zube. Najčastejšie sa u malých detí používa skloionomérny cement (chemicky adheruje k sklovine a detínu), je ale menej odolný ako amalgám alebo kompozit, ktoré sa tiež používajú na vyplnenie kavity po vyvŕtaní zubného kazu.

Pri strate tvrdých zubných tkanív a deštrukcii korunky zuba, ktorá už ďalej nespĺňa žuvaciu funkciu, je metódou voľby preformovaná korunka (kovová alebo keramická), ktorá sa nalepí na vopred ošetrený mliečny molár. Ak zubný kaz zasiahne dreňovú dutinu mliečneho zuba (je pomerne väčšia a vyššie uložená ako u trvalých zubov a zubný kaz často postupuje rýchlo), je už potrebné endodontické ošetrenie.

Možnosťou je čiastočne amputovať zubný nerv a ponechať tak zub čiastočne živý alebo vybrať celý nerv a kanáliky vyčistiť a zaplniť resorbovateľným materiálom. Záleží od veľkosti infikovaného tkaniva zuba a stupňa prieniku infekcie. Následne sa zhotoví do preparovaného zuba výplň.

V prípade masívnej infekcie s hnisavou exudáciou (výronom) sa ponechá zub otvorený, aby bol umožnený odtok hnisu. U mliečnych zubov postihnutých hlbokým kazom zasahujúcim nervy je častou komplikáciou silná bolesť na zhryz, opuch mäkkých tkanív, či zvýšená teplota. Pri závažnejších komplikáciách je vhodné doplniť stomatologické ošetrenie antibiotikami na zvládnutie zápalu, ktorý sa rozšíril zo zuba do okolitej kosti.

Nepodceňujte problémy so zubami u detí

Problémy so zubami u najmenších detí, ale aj u tých väčších by sme nemali nikdy podceňovať, pretože môžu vyústiť do vážnejších komplikácií. Rodič by mal dbať predovšetkým na prevenciu výskytu zubného kazu ako najčastejšieho stomatologického problému u detí a to:

  • vhodným spôsobom čistenia zubov,
  • správnymi stravovacími návykmi (obmedziť príjem rafinovaných cukrov na minimum),
  • vhodným výberom nápojov (nesladené, najlepšie čistá voda, čaj bez cukru).

Rodič by mal dieťa povzbudiťpozitívne naladiť na preventívnu prehliadkumotivovať k správnej a dôkladnej hygiene dutiny ústnej. Dôležitý je aj výber odborníka, zubného lekára. Je možné sa spoľahnúť na rodinného stomatológa alebo si vybrať špecialistu pedostomatológa, ktorý sa venuje ošetrovaniu detských pacientov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby