12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Otlaky a mozole

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ide o kožné prejavy spôsobené tlakom a trením na miestach,kde je koža dlhšie namáhaná. Otlaky a mozole sa môžu vyskytovaťna plôškach nôh, na päte, ale aj na dlaniach a prstoch hornej a dolnej končatiny. Ak organizmus nie je oslabený prebiehajúcim ochorením, predstavujú tieto útvary iba estetický problém a sčasti znižujú kvalitu života vznikom bolesti a obmedzením chôdze, prípadne práce. Ak však v organizme prebieha patologický proces, napríklad v prípade diagnostikovanej cukrovky, môžu saprejaviťkomplikácie, ktoré je nutné konzultovať s lekárom.

Príčina a vznik

Mozole sú symptóm postihujúci kožu. Dochádza pri ňom k postupnej zmene štruktúry a funkcie kožných buniek. Ich zmena sa prejavuje stvrdnutím a odumretím. Na rozdiel od otlakov a pľuzgierov, ktoré vznikajú pri jednorazovej a často krátkodobej námahe, pri pravidelnom zvýšenom tlaku na dané miesto sa vytvoria okrsky poškodeného tkaniva vo forme mozoľov.

Otlaky vznikajú pri poškodení povrchovej vrstvy kože, oddelí sa vrchná vrstva pokožky od zamše. Na koži v mieste poranenia vznikne dutina naplnená tekutinou, najčastejšie tkanivovým mokom alebo zápalovým exsudátom. Úlohou tekutiny je chrániť spodnú časť tkaniva kože pred ďalším poškodzovaním, ktoré vzniká najčastejšie vinou trenia alebo tlaku. Opakujúci sa tlak a trenie však spôsobujú nárast a vývoj symptómov. Príčina zvýšeného tlaku niekedy spočíva v obuvi (nánosy blata, opotrebovanie), v nosení príliš tesnej obuvi, ale i obuvi s vysokým podpätkom. Zvýšené trenie je častým dôsledkom nosenia príliš voľnej obuvi. Vtedy sa noha opakovane posúva a otiera o obuv, najčastejšie v miestach švov a stehov vnútri topánky. Riziko trenia zvyšuje aj nosenie topánok a sandálov bez ponožiek. Nevhodná veľkosť ponožiek vzhľadom na skutočnú veľkosť nohy je častým dôvodom vzniku týchto problémov. I časté využívanie špecifických nástrojov ako dôsledku pracovnej činnosti pôsobí na pokožku rúk iritujúco. Mozole potom najčastejšie vznikajú v miestach kontaktu s týmto nástrojom, najmä v oblasti kĺbového spojenia záprstných kostí a článkov prstov.

Medzi ostatné rizikové faktory vzniku otlakov a mozoľov patria niektoré špecifické symptómy, napríklad abnormálne výrastky na kostiach nohy alebo ruky, zle zahojené a nesprávne zrastené zlomeniny a niektoré deformity nohy, pri ktorých dochádza k tlaku týchto štruktúr na pokožku, ktorý spôsobuje zvýšenie trenia a tlaku medzi pokožkou a okolitým prostredím. Absencia používania vhodných ochranných pracovných pomôcok (rukavice) vystavuje pokožku rúk zvýšenému riziku vytvorenia mozoľov.

Príznaky

Najčastejšie príznaky v prípade otlakov aj mozoľov v prvých fázach sú začervenanie a mierne vydutie kože v mieste, kde vzniká tlak alebo trenie. Následne sa pod touto pokožkou hromadí tekutina, ktorej úlohou je chrániť citlivé štruktúry podkožia pred ďalším poškodením. Tlakom tejto tekutiny sa koža vyduje. Trenie spôsobuje pálčivú bolesť. Ak už vznikol pľuzgier, dostaví sa pocit ostrej bolesti alebo pocit prítomnosti cudzieho telesa v topánke. V prípade mozoľa sa po určitom čase pôsobenia tlaku na postihnutom mieste objaví stuhnutá zhrubnutá pokožka, ktorá vyčnieva nad okolité tkanivo a je od neho aj farebne odlíšená (mozole najčastejšie majú žltkastý odtieň a voskovitý vzhľad).

Diagnostika

Lekár preskúma postihnuté miesta a vylúči iné príčiny zhrubnutia kože, ako sú bradavice a cysty. Môže odporučiť röntgenové vyšetrenie, ak predpokladá, že príčinou vzniku otlakov by mohla byť fyzická abnormalita kosti.

Liečba

Liečba zahŕňa vyhýbanie sa opakovanému dráždeniu a činnostiam, ktoré uvedené symptómy vyvolávajú. Ak symptómy napriek odstráneniu príčiny pretrvávajú, podráždenú pokožku lekár môže ošetriť odstránením pľuzgiera skalpelom. Takýto úkon sa neodporúča robiť svojpomocne, pretože hrozí riziko zavedenia infekcie do organizmu. Lekár môže použiť i náplasť, ktorej obsahom je 40 percent kyseliny salicylovej. Odporúča sa pravidelné používanie prostriedkov na odstraňovanie odumretej zrohovatenej kože prostredníctvom pravidelnej odbornej pedikúry, domáceho využívania pilníkov a pemzy. V prípade deformity nohy, ako je plochá klenba, je vhodné využívať špeciálne vložky do topánok, ortézy a podobne. Zriedkavo môže lekár odporučiť chirurgický zákrok na odstránenie deformovaného kostného tkaniva.

Prevencia

Vhodnou formou prevencie je nosenie topánok, ktoré nevytvárajú predpoklady na zvyšovaniu trenia a tlaku na pokožku. Topánky by mali vytvárať dostatok priestoru pre prsty. Pri používaní ručného náradia sa odporúča využívať vhodné ochranné rukavice, prípadne obaliť rukoväte nástrojov textilnou páskou.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kožamozole na prstochotlakypľúzgiere