12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Otrava

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Otrava je chorobný stavvyvolanývonkajšími dráždivými činiteľmi. Otráviť sa možno cestou tráviaceho traktu pri požití chemikálií, cestou dýchacieho systému pri vdýchnutí škodlivých výparov, pri kontakte kože či slizníc s dráždivými látkami, prípadne je možná otrava cestou vstupu (napríklad drogy do žily). Malé deti sú oveľa náchylnejšie na otravu, najčastejšie ju spôsobujúčistiace prostriedky, kozmetika a lieky. Každá otrava sa môže prejavovať inak. Dôležité je včasné prerušenie kontaktu s látkou, ktorá k nej viedla, a vyhľadanie lekárskej pomoci. Liečba sa zameriava na čo najrýchlejšie odstránenie škodlivej látky z tela pacienta a na obmedzenie vstrebávania.

Medzi najčastejšie otravy patrí otrava paracetamolom, čistiacimi prostriedkami, prostriedkami na hubenie buriny a hmyzu, oxidom uhoľnatým, hubami, sedatívami a liekmi na upokojenie, často v kombinácii s alkoholom.

Zmeny postihujúce nervový systém

Otrava LSD, heroínom, kokaínom, marihuanou či holohlavcom (huba) sa môže prejaviť zmenou charakteru správania, halucináciami, poruchou vnímania času, zníženou súdnosťou a absenciou sebakritiky. Útlmom vedomia sa môže prejaviť otrava oxidom uhličitým, sedatívami, alkoholom alebo liekmi na spanie. Niektoré otravy sa môžu prejaviť zmenou veľkosti očných zorníc.

Vplyv na zažívací trakt

Otrava hubami vedie k vracaniu, nevoľnosti, kŕčom v bruchu a zvýšenému napätiu brušnej steny. Požitie koncentrovaných čistiacich prostriedkov či iných chemických látok spôsobuje poleptanie steny ústnej dutiny, pažeráka i žalúdka. Otrava ťažkými kovmi taktiež vedie k zažívacím problémom. Otrava muchotrávkou zelenou sa prejavuje zažívacími problémami v prvej etape otravy, po dni bez problémov otrava pokračuje a vyúsťuje až do poškodenia pečene a obličiek.

Vplyv na kožu a sliznice

Pri kontakte dráždivej látky s kožou môže dôjsť k poleptaniu, ku vzniku erozívnych lézií až vredov, alebo k popálenine pri kontakte s veľmi koncentrovanou látkou. Pri prvej pomoci je potrebné oplachovanie kože pod tečúcou vodou. Na poleptanie sú veľmi citlivé sliznice úst a oči, ktoré sú menej odolné ako koža. Pri otrave oxidom uhoľnatým býva koža často jasnočervená, pri otrave hubami či paracetamolom, ktoré môžu viesť k poškodeniu pečene, sa otrava môže prejaviť žltým sfarbením kože. Zvýšené potenie je typické pre otravu kokaínom, amfetamínmi a LSD.

Ovplyvnenie kardiovaskulárneho systému

Otrava antidepresívami/sedatívami vedie k výraznému poklesu krvného tlaku. Intoxikácia metamfetamínom sa prejavuje vysokým krvným tlakom a zvýšenou činnosťou srdcového svalu, prejavujúcou sa búšením srdca so zvýšenou frekvenciou. Pri otrave liekmi ovplyvňujúcimi činnosť srdca sú časté zmeny vo vedení vzruchu srdcom, prejavujúce sa nepravidelným srdcovým rytmom.

Liečba

Základom je prerušenie kontaktu s látkou vyvolávajúcou otravu. Dôležité je omývanie kože a slizníc, pri požití jedovatej látky je vhodné podanie čierneho uhlia, prípadne vyvolanie vracania, ale iba ak je pacient pri vedomí a silný koncentrát nepoškodil sliznicu. Ak došlo k otrave napríklad pri vdychovaní oxidu uhoľnatého, dôležité je vytiahnuť pacienta zo zamoreného priestoru.

Prevencia

Už dieťa vo veku batoľaťa začína byť ohrozené otravou nielen v domácnosti, ale aj v záhrade a v prírode, ak sa ocitne bez dozoru. V prevencii je dôležité uchovávanie liekov v ich originálnom balení a musia byť špeciálne uzavreté. Kozmetiku, čistiace prostriedky a iné chemikálie treba umiestniť mimo dosahu detí. Dôležité je naučiť deti poznať rastliny a živočíchy a vysvetliť im, ktoré sú nebezpečné.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
búšenie srdcaintoxikáciakožanevoľnostobličkypečeňpoleptanie koževracaniežalúdokzmena správania