V ďalšej epizóde seriálu TV JOJ – Nemocnica – ste okrem mnoho iného mali možnosť vidieť aj prípad rodiny, ktorá takmer celá skončila hospitalizovaná. Ako prví prišli hľadať pomoc manželia, kvôli bolestiam brucha a zvracaniu. No neskôr volal z bytu záchranku aj ich malý syn pre svojho brata a starú mamu, ktorý však jediný nejedol to čo ostatní – čučoriedkovú tortu. Po úspešnom zachránení jeho brata a aj starej mamy, lekári prišli na to, že dieťa si počas zberu v lete muselo pomýliť čučoriedky so smrteľne nebezpečným ľuľkovcom zlomocným. Aj takéto malé bobuľky mohli v rodine spôsobiť obrovskú tragédiu.
Viac o tom ako sa táto otrava ľuľkovcom zlomocným prejavuje, aký je liečebný postup a ako sa jej v prvom rade vyhnúť sa dočítate aj v našom článku.
Atropa belladonna, po slovensky ľuľkovec zlomocný, je jednou z najtoxickejších známych rastlín a jej požitie predstavuje mnohé riziká, ako sú okrem iného tehotenské komplikácie, kardiovaskulárne choroby, gastrointestinálne poruchy alebo psychiatrické poruchy. Všetky časti rastliny obsahujú tropanové alkaloidy. Korene majú až 1,3 %, listy 1,2 %, stopky 0,65 %, kvety 0,6 %, zrelé bobule 0,7 %, a semená 0,4 % tropanových alkaloidov. Listy dosahujú maximálny obsah alkaloidov, keď rastlina pučí a kvitne, korene sú najviac jedovaté na konci vegetačného obdobia rastliny. Nektár tejto rastliny včely premieňajú na med, ktorý tiež obsahuje tropanové alkaloidy. Bobule predstavujú pre deti najväčšie nebezpečenstvo, pretože vyzerajú atraktívne a majú aj jemne sladkú chuť. Avšak vo všeobecnosti ako je z percentuálneho zastúpenia jasné, najtoxickejšou časťou rastliny je práve koreň, aj keď sa to môže líšiť od jedného exemplára k druhému.
Anticholinergický toxický syndróm sa vyskytnuje zvyčajne v dôsledku nadmerného užitia širokého spektra liekov vrátane tricyklických antidepresív, antipsychotík, antihistaminík, atropínu a skopolamínu. Avšak môže sa vyskytnúť aj v dôsledku konzumácie niektorých bylín alebo požitím ich plodov. Ľuľkovec zlomocný, rastlina, ktorá sa vyskytuje aj u nás, je práve jednou z rastlín, ktoré môžu spôsobiť ATS. Táto rastlina z čeľade Solanaceae má zelenkasté listy a malé, svetlé a sladké čierne bobule. Plody aj listy rastliny, ktoré si môže neskúsený zberateľ ľahko zmýliť, obsahujú vysoké hladiny alkaloidov, najmä atropínu, skopolamínu a hyoscyamínu. Ak dôjde k náhodnému požitiu alebo k úmyselnej konzumácii rastliny pre jej halucinogénne účinky, alkaloidy v jej štruktúre kompetitívne blokujú postgangliové parasympatické muskarínové receptory a muskarínové receptory v centrálnom nervovom systéme a spôsobujú spomínaný ATS. Konzumácia veľkého množstva rastliny môže spôsobiť letargiu, kómu až dokonca vážny klinický obraz vedúci k smrti.
Príznaky otravy ľuľkovcom zlomocným môžeme pozorovať na celom tele. Smrteľné symptómy rastliny sú spôsobené narušením schopnosti parasympatického nervového systému regulovať mimovoľné aktivity, ako je napríklad potenie, dýchanie a srdcový tep.
Medzi syptómy otravy môžu patriť:
Atropa belladonna je toxická aj pre mnohé domáce zvieratá, spôsobuje narkózu a paralýzu. Avšak dobytok a králiky jedia rastlinu zdanlivo bez škodlivých účinkov. U ľudí jeho anticholinergné vlastnosti spôsobia aj narušenie kognitívnych funkcií, ako je pamäť a učenie.
Protijedom na otravu ľuľkovcom zlomocným je napr. fyzostigmín – reverzibilný inhibítor acetylcholinesterázy alebo pilokarpín – neselektívny agonista muskarínových receptorov. Postup je teda rovnaký ako pri predávkovaní atropínom.
Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Nevyvolávajte nasilu zvracanie u postihnutej osoby. Tento postup je obsolentná metóda a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
Pred volaním na pohotovosť zistite nasledujúce informácie:
Lekári alebo záchranári budú v prvom rade merať a monitorovať vitálne funkcie osoby vrátane teploty, pulzu, frekvencie dýchania a krvného tlaku. Symptómy sa budú primerane liečiť. Bežný liečebný proces zahŕňa:
Ako rýchlo a úspešne sa vám podarí vyliečiť, závisí od množstva užitého jedu a od toho, ako rýchlo dostanete liečbu. Čím rýchlejšie sa dostanete k lekárskej pomoci, tým je šanca na uzdravenie vyššia. Príznaky trvajú 1 až 3 dni a môžu si vyžadovať pobyt v nemocnici.
Ako prevenciu odporúčame, aby ste sa nedotýkali a nejedli žiadnu neznámu rastlinu, na poli či v lese. Po práci na záhrade alebo po prechádzke v prírode si vždy umyte ruky. Otravu ľuľkovcom zlomocným netreba podceňovať – smrteľná dávka je u dospelého 10 bobúľ, u dieťaťa stačia 3. Preto treba aj obyčajné čučoriedky dobre poznať a nepomýliť si ich s týmto nebezpečným dvojníkom.