Metanol je chemická látka zo skupiny alkoholov, ktorá sa v malých množstvách bežne vyskytuje v alkoholických nápojoch ako vedľajší produkt destilácie. Neodbornou výrobou alkoholu sa jeho obsah môže významne zvýšiť a konzumenta otráviť, ba dokonca ohroziť na živote.
Samotný metanol toxický nie je. Jeho metabolizmom v pečeni však vzniká formaldehyd a kyselina mravčia. Tá je silne toxická najmä pre sietnicu, zrakový nerv a časti mozgu.
Spočiatku sa konzumácia metanolu prejavuje ako klasický stav opitosti. Toxické prejavy vznikajú po 12 až 24 hodinách od požitia. Pri ľahkej otrave sa objavuje zmätenosť, slabosť a bolesti hlavy, poruchy farebného videnia, zahmlené videnie či precitlivenosť na svetlo, zrýchlené dýchanie. Ťažká otrava sa prejaví stratou vedomia, slepotou a následným rozvojom multiorgánového zlyhania.
Otrava metanolom sa ako diagnóza stanoví na základe detailného opisu toho, čo pacient pil, a odberu krvi na analýzu pH krvi a hladiny metanolu. Je potrebné zachytiť všetkých, ktorý daný alkoholický nápoj pili.
Základom liečby je vpravenie roztoku etanolu v infúzii tak, aby jeho hladina neklesla pod 1 promile až do úplného vylúčenia metanolu. Klasický alkohol má totiž väčšiu afinitu voči enzýmom, ktoré metanol metabolizujú, čo zabráni vzniku toxických látok. Ďalším liečivom môže byť kyselina listová, vo vážnych prípadoch je nutná dialýza.
Vôbec nepiť alkohol je stopercentne účinné opatrenie. Ak ho človek pije, musí sa vyhýbať pančovanému alkoholu a taktiež vždy piť s mierou.