10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Otrava opiátmi

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Opiáty tvoria skupinu liekov s vysokým analgetickým účinkom, ktoré patria medzi tlmivé psychoaktívne látky. Využívajú sa najmä na zmiernenie veľmi silných bolestí po operáciách a pri onkologických ochoreniach. Medzi opiáty radíme morfín, heroín, fentanyl, kodeín, ale aj prírodné ópium, ktoré sa získava z nezrelých makovicových hlavíc. Tieto liečivá okrem priaznivého účinku majú nežiaduce účinky a pri predávkovaníhrozíotrava, ktorá sa môže skončiť až útlmom vedomia a dychového centra v predĺženej mieche alebo zastavením dýchania.

Prevencia

Primárna prevencia má za úlohu ovplyvniť správanie jedinca tým, že sa zmenia na hodnoty spoločenstva, v ktorom žije. Sekundárna prevencia prichádza po vzniku choroby, po rozpoznaní symptómov závislosti. Prevencia sa zameriava na zmiernenie poškodení vo fyzickej ale aj sociálnej oblasti. Terciálna prevencia by mala predchádzať ďalším problémom, zahŕňa opatrenia zabraňujúce recidíve.

Vznik a príčiny

Otrava opiátmi vzniká pri neadekvátnom dávkovaní a pri úmyselnom zneužívaní týchto látok. Účinky opiátov ustupujú pri poklese činnej koncentrácie a vylučovaní z tela. Opiáty pôsobia na špeciálne opioidné receptory v centrálnom nervovom systéme, kde dochádza k modulácii informácií medzi jednotlivými bunkami. Fyzická i psychická závislosť od opiátov vznikajú veľmi rýchlo. Aplikácia opiátov môže byť injekčná, inhalačná alebo ich možno fajčiť či šnupať.

Príznaky

Medzi hlavné príznaky patrí útlm, ospalosť, apatia, zhoršuje sa pozornosť a je narušené normálne správanie. Pacient je nepokojný, objavuje sa pocit tepla, svrbenia a zníženej schopnosti ovládať svoje telo. Často býva prítomná nevoľnosť, vracanie a porucha črevnej funkcie, ktorá sa prejavuje zápchou. Medzi príznaky, ktoré sú na intoxikovanom človeku viditeľné, radíme zúženie zorničiek očí, nezrozumiteľnú reč a poruchy vedomia od zvýšenej spavosti až po bezvedomie.

Pri ťažkej intoxikácii môže byť zasiahnuté dychové centrum v predĺženej mieche. To vedie k spomaleniu dýchania až k zastaveniu dychu. Znižuje sa srdcová frekvencia a klesá krvný tlak. Stav ťažkej otravy môže vyústiť do podchladenia s vážnym ohrozením života.

So zneužívaním opiátov súvisí aj rizikové správanie a užívanie týchto látok, ktoré môže byť príčinou infekcií, najmä hepatitíd a HIV. Po injekčnej aplikácii sa môžu objaviť infekčné krvné zrazeniny a kožné ochorenia. Závislosť vzniká veľmi rýchlo a pri dlhodobom užívaní sa mení charakter osobnosti. Pacient sa stáva lenivým, bez záujmu a vôle, depresívnym s možnými halucináciami. Častý je výskyt obdobia nespavosti a podráždenosti, ktoré sa striedajú s apatiou.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia zhodnotí stav pacienta. Pri otravách opiátmi je potrebné určiť stupeň intoxikácie. Laboratórne vyšetrenie krvi je samozrejmé, sleduje sa acidobázická rovnováha, ktorá je vyjadrená hlavne pH krvi, jednotlivými iónmi, hladinou oxidu uhličitého a kyslíka v krvi, čo pomáha diagnostike prípadného rozvratu organizmu.

Liečba

Liečba otravy opiátmi je zameraná na sledovanie životných funkcií, ako je dýchanie, krvný obeh, akcia srdca a funkcia obličiek. Pri otravách opiátmi sa podáva antidotum naloxon, ktorý tlmí účinky opiátov. Pri útlme dychového centra je dôležité zabezpečenie dýchania a pacienti sú často napájaní na pomocnú ventiláciu a kyslík.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
analgetické účinkyapatiabezvedomiemozognevoľnostnezrozumiteľná rečotrava opiátmiútlmvracaniezápcha