10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Otrava pesticídmi

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Otrava je situácia, keď je človek vystavený látkam, ktoré môžu poškodiť, či dokonca ohroziť ľudský život. K väčšine prípadov dochádza doma u malých detí. Vo vyššom veku bývajú najčastejšie následkom zámerných pokusov o samovraždu. Pesticídy sú látky, ktoré sa používajú napríklad na hubenie hmyzu (insekticídy), hlodavcov (rodenticídy) a buriny (herbicídy). Závažnosť otravy závisí od konkrétneho prípravku a jeho užitého množstva.

Vznik a príčiny

K otrave pesticídmi môže dôjsť v rôznych situáciách. Pri samovražedných pokusoch sa do tela väčšinou vpraví väčšie množstvo látky, to má za následok vážnejšie prejavy, alebo dokonca smrť. Iné prípady môžu vznikať pri náhodnom užití, najčastejšie je to u detí. Zvýšené riziko chronickej (dlhodobej) otravy hrozí pracovníkom vo výrobe a spracovaní týchto prípravkov. Niektoré látky sa vstrebávajú pri ich požití ústami, iné cez kožu.

Príznaky

Príznaky otravy pesticídmi majú rôznu rýchlosť nástupu a závažnosť. Závisia od konkrétneho typu látky a jej požitého množstva. Pri otrave insekticídmi dochádza k nadmernému slineniu a poteniu. Pridávajú sa bolesti brucha, pocity nevoľnosti, vracanie a hnačky. Otrava sa môže prejaviť i zúžením dýchacích ciest, obťažným dýchaním a trasením tela, ktoré sa môže zmeniť na kŕče. V niektorých prípadoch môže stav sprevádzať bolesť hlavy, zmätenosť a strata vedomia. Smrť pri otravách pesticídmi na ničenie hmyzu býva následkom zlyhania dýchania či srdca. Niekedy sa môžu po niekoľkých týždňoch od otravy prejaviť kŕče, poruchy citlivosti alebo brnenie v nohách.

Pri prípravkoch na ničenie hlodavcov vznikajú poruchy zrážania krvi. Otrava vzniká po konzumácii prášku alebo granúl, buď náhodne, alebo pri pokuse o samovraždu. Tieto látky sú však len mierne otravné a k smrti by došlo až po požití niekoľkých kilogramov prípravku. Príznaky otravy vznikajú tiež pri vyšších dávkach. Typický je vznik modrín, krvácania z ďasien alebo prítomnosť krvi v moči. Herbicídy dokážu leptať kožu a poškodzovať takmer všetky orgány. Po niekoľkých dňoch dochádza k poškodeniu obličiek, pečene, pľúc a mozgu.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy je založené na prítomnosti typických príznakov, vypátrania situácie a možnosti prístupu k otravným látkam. Okrem toho môžu pomôcť krvné testy a podanie látok, ktoré pôsobia ako protijed. Ak príznaky ustúpia, je takmer jasné, že za stavom bola otrava pesticídmi.

Liečba

V liečbe je dôležité čo najskoršie spoznanie príznakov otravy. Následne je nutné podanie protilátky – v prípade insekticídov je to atropín. Ten má opačný účinok a zmierňuje nepríjemné a nebezpečné prejavy. Pri otrave rodenticídmi môže príznaky zmierniť užitie vitamínu K. Okrem toho je potrebné dôkladné sledovanie stavu pacienta, podávanie kyslíka alebo tlmenie kŕčov liekmi.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť hlavybruchohnačkyinfekciapoteniesrdcestrata vedomiatrasenie telavracanie