Vysvetlíme, čo robiť, aby kúpanie v ľadovej vode bolo pre vás zážitkom.
Predstava, že z teplej postele skočíte pod studenú sprchu, vyvoláva v mnohých ľuďoch triašku, hoci s otužovaním ešte ani nezačali. Vysvetlíme, čo robiť, aby kúpanie v ľadovej vode bolo pre vás zážitkom s mnohými benefitmi pre zdravie.
Už priekopník medicíny Hippokrates predpisoval svojim pacientom studené kúpele. V starovekom rímskom období jeden rituál zahŕňal pobyt v niekoľkých miestnostiach so zvýšenou teplotou, po ktorých nasledovalo ponorenie do studeného bazéna. Odtiaľ pochádza latinské slovo frigidarium.
Existuje veľa dôvodov, prečo sa ľudia chcú otužovať. Studené sprchy a otužovacie procedúry pôsobia blahodárne na imunitný systém, cievy, srdce, mozog, pokožku, zmierňujú alergie, psychické problémy či posilňujú obranyschopnosť organizmu voči chorobám. Motiváciou je aj odolnosť voči chladu v studenom zimnom počasí.
Ak ste sa rozhodli, že do toho idete, najprv by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Keď od neho dostanete zelenú, nie je načo čakať.
S otužovaním môžete začať kedykoľvek. Dôležité je však nepoľaviť a nevzdať sa hneď prvý deň, ako si v sprche pustíte studenú vodu. Áno, presne v sprche by ste mohli toto dobrodružstvo odštartovať.
Striedanie studenej a horúcej vody posilňuje cievy, tonizuje pokožku a zvyšuje imunitu. Horúca voda otvára póry pokožky, no studená ich zužuje – preto je kontrastná sprcha skvelým prostriedkom na čistenie pleti.
Vodné kontrasty zlepšujú krvný obeh a pomáhajú pokožke stať sa pružnejšou. Pravidelná ranná kontrastná sprcha tiež dodáva energiu, pomáha vyrovnať sa so stresom a psychickými problémami.
Deti áno, batoľatá nie. Novorodenec a dojčatá sa vzhľadom na nedostatočne vyvinutú termoreguláciu rýchlejšie spotia a rýchlejšie podchladia. Batoľatá do jedného roku preto netreba otužovať.
S otužovaním detí v období 1-3 roky tiež ešte opatrne. Skôr striedmo, určite nie do ľadovej vody, kde dieťatko môže skôr zažiť šok.
Staršie deti sa už pokojne môžu otužovať aj v jazere, ak sa odvážia. Nemali by však byť vo vode tak dlho ako dospelí, pretože sú oveľa citlivejšie na vnem. Studenú vodu vnímajú senzitívnejšie.
Studená voda pomáha zvýšiť počet bielych krviniek, pretože telo je nútené reagovať na meniace sa podmienky. Po čase sa zvyšuje obranyschopnosť vášho organizmu.
Plávanie v studenej vode aktivuje endorfíny. Je to tiež forma cvičenia a cvičenie sa osvedčilo pri liečbe depresie.
Studená voda sa skôr považuje za tlmiča sexuálnych túžob. Faktom je, že zvyšuje libido! Ponor do studenej vody zvyšuje produkciu estrogénu a testosterónu, čím zvyšuje plodnosť a libido. Medzi výhody zvýšeného libida patrí väčšia sebadôvera, vyššia sebaúcta a lepšia nálada. A to už za to stojí.
Srdce musí v studenej vode rýchlejšie pumpovať a telo musí viac pracovať, aby pri plávaní udržalo všetko v teple. Celkovo sa pri plávaní v studenej vode spáli oveľa viac kalórií, ako pri plávaní v teplejších podmienkach.
Plávanie v studenej vode zaťažuje telo fyzicky aj psychicky. Mnohé štúdie identifikovali súvislosť medzi studenou vodou a znížením stresu. Plavci v studenej vode sa stanú pokojnejšími a uvoľnenejšími.
Medzi otužilcami je veľký zmysel pre komunitu a kamarátstvo. Nič nie je viac, ako spoločne čeliť výzve a zdieľať skúsenosti ako skupina.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://daivings.lv/en/cold-water-shower-benefits-and-how-to-do/
https://www.iprshealth.com/news/8-benefits-of-cold-water-swimming/
https://www.otuzilci.sk/kto-sa-moze-otuzovat/