S otužovaním doma v sprche už máte nejakú tú skúsenosť, no ešte ste nenašli odvahu ísť si zaplávať do neďalekého jazera?
Možno je čas prekonať sám seba a užiť si benefity kúpania medzi ľadovými kryhami.
Predtým, ako sa ponoríte do ľadového jazera, mali by ste sa na túto aktivitu poriadne pripraviť. Aby pre vás bolo otužovanie liekom, nie jedom, skôr než začnete, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo aspoň poznať dokonale svoj zdravotný stav.
V prvom rade by ste mal začať s otužovaním doma v sprche. Otužilcom sa nestanete, ak sa pár dní ráno omočíte v studenej vode. Chce to vytrvalosť a pravidelnosť. Stanete sa ním až približne po roku a pol pravidelného otužovania sa. Že už toto všetko máte za sebou a veríte si, že je čas na plávanie v mínusových vodách? V poriadku, tak poďme na to.
Základom pred samotným otužovaním v ľadovej vode je ľahké teplé jedlo, ideálne polievka. Nezabudnite na dostatok tekutín, avšak alkoholu sa určite vyhnite! Rozširuje cievy a tým rýchlo podchladzuje organizmus.
Základom pred samotným otužovaním v ľadovej vode je ľahké teplé jedlo, ideálne polievka. Nezabudnite na dostatok tekutín, avšak alkoholu sa určite vyhnite! Rozširuje cievy a tým rýchlo podchladzuje organizmus.
Pred samotným vstupom do vody sa dobre rozcvičte. Je dôležité prekrviť telo, môžete si dať napríklad krátky beh v plavkách a vhodnej obuvi. Je fajn hlavu si chrániť v plaveckej čiapke. V zime voľte z hrubšieho materiálu ako silikón, neoprén a pod. Koža hlavy je bohato prekrvená a nechránená odovzdáva teplo rýchlejšie do vody, okrem toho v záhlaví je umiestnené dôležité termoregulačné centrum organizmu ktoré si musíme chrániť.
Pri zimnom plávaní nemá zmysel natierať sa masťami alebo krémami. Pred chladom nás neochránia a pri utieraní po športovom výkone spôsobujú nepríjemnosti. Mastný uterák, masť a krém v chlade tuhnú a ťažšie sa utierajú. Po osušení sa je vhodné natrieť sa hydratačnými a výživnými krémami.
Ak ste pripravení, je čas pomaly, ale plynule vstúpiť do vody. Nezastavujte sa, nevracajte sa a o chvíľku pocítite blahodárne účinky ľadovej vody. Buďte však ostražití a nepreceňujte svoje schopnosti. Otvorená voda môže byť nebezpečná.
Vždy plávajte len tam, kde je to bezpečné, a uistite sa, že môžete vstúpiť a vystúpiť z vody rýchlo a ľahko. Nikdy neplávajte sami. Takisto sa nikdy nepotápajte a do vody neskáčte.
Platí všeobecné pravidlo, že vo vode by ste mali ostať toľko minút, koľko stupňov má voda. Vedecky je vypočítané, že bezpečné otužilecké maximum vo vode s teplotou 0- až 2°C je 22 minút.
Po samotnom výkone rýchlo rozhýbte stuhnuté končatiny, osušte sa a doplňte tekutiny, ideálne teplým čajom. Na oblečenie si doneste pohodlné veci, ktoré si dokážete rýchlo obliecť – mikina, tepláky, našuchovacie teplé topánky. Nezabudnite ani na podložku, aby ste nestáli na holej zemi.
V zime nie je vhodné ísť okamžite zo studenej vody do vykúrenej miestnosti. Osprchovať alebo okúpať sa v teplej vode sa neodporúča, pretože pri náhlom pôsobení tepla na organizmus hrozí riziko kolapsu.
Keď sa telo po podchladení zahrieva, dochádza k triaške. Je to celkom normálny úkaz, telo sa snaží vyrábať trasením svalstva potrebné teplo prirodzenou cestou. Doba triašky závisí od stupňa otužilosti, od hrúbky podkožného tuku a od stupňa podchladenia organizmu. Triašku nie je dobré potláčať.
Ak nám omrznú prsty na nohách a rukách, nikdy ich nezohrievame teplou vodou alebo zdrojom tepla. Najlepšie je šúchať prsty o seba, alebo ich trieť suchým uterákom. Ak máme značne podchladené končatiny, najprv ich dávame do veľmi vlažnej skôr studenej vody, ktorú len veľmi pozvoľna zohrievame.
Otužilci sa stravujú primerane. Majú na zreteli vyšší výdaj kalórií pri pravidelnom podchladzovaní organizmu a vhodným spôsobom ich dopĺňajú. Pri pobyte vo vode chladnejšej ako 4°C spotrebuje organizmus za 1 minútu bez pohybu na udržanie telesnej teploty až 400 kalórií, čo je obrovská záťaž.
Túto energiu čerpá z glykogénovej rezervy vo svaloch a pečeni v anaeróbnom cykle. Telo sa snaží urýchlene ju nahradiť. Mohli by sme sa nazdávať, že takto rýchle schudneme. Pri podchladení však dochádza k spomaleniu odbúravania tukov, čo pri ich nadmernom príjme môže paradoxne spôsobiť ich ukladanie pod kožou na nežiaducich miestach – na bokoch, bruchu, trupe v brušnej dutine.
Preto je dôležité dávať po otužileckom výkone pozor a vyhýbať sa nadmernému príjmu tukov v akejkoľvek forme. Dbáme o pravidelný príjem tekutín a minerálov. Snažíme sa o zvýšený príjem vitamínov v prirodzenej forme z ovocia a zeleniny. Z vitamínov sú dôležité predovšetkým tie zo skupiny C, A, B, E a D. Príjem uhľohydrátov je tiež dôležitý.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.otuzilci.sk/kto-sa-moze-otuzovat/
https://daivings.lv/en/cold-water-shower-benefits-and-how-to-do/