Pálenie záhy vzniká, ak sa kyselina zo žalúdka dostáva do pažeráka, čo následne spôsobuje prejavy pálenia a pocit cudzieho telesa v krku. Pálenie záhy sa bežne objavuje po korenistých či mastných jedlách a môže viesť k ochoreniu nazývanému GERD.
Pálenie záhy je spôsobené poruchou činnosti dolného pažerákového zvierača – svalu, ktorý sa nachádza na prechode medzi pažerákom a žalúdkom. U ľudí, ktorí týmto problémom trpia často, je zvyčajne diagnostikované ochorenie známe ako gastroezofageálny reflux (GERD).
Mnohí ľudia trpia tráviacimi ťažkosťami, no len málokto si uvedomuje, aký negatívny vplyv môže mať každodenné pálenie záhy na kvalitu života. Tento nepríjemný pocit, ktorý sa často objavuje po jedle alebo pri ležaní, môže viesť vážnejším problém, ako je gastroezofageálny reflux. Ignorovanie príznakov môže viesť k poškodeniu pažeráka a ďalším komplikáciám ako je napríklad rakovina pažeráka, preto je dôležité venovať pozornosť príčinám a zvoliť vhodnú liečbu.
Základným mechanizmom, ktorý vyvoláva pálenie záhy u dospelých, je spätný tok žalúdočnej kyseliny smerom nahor do pažeráka – reflux. Kyselina chlorovodíková – žalúdočná kyselina, je veľmi dôležitá pre trávenie, pričom jej prirodzeným miestom je sliznica žalúdka, ktorá je chránená ochrannou vrstvou. Pažerák však takúto vrstvu nemá. Len čo sa kyselina dostane vo väčšom množstve na jeho sliznicu, môžete pociťovať nepríjemné príznaky pálenia a bolesti.
Hlavné príčiny refluxu u dospelých:
Užívanie niektorých liekov:
Typickým prejavom refluxu u dospelých je:
Tieto symptómy sa zhoršujú pri prehĺtaní potravy a sťažujú samotný proces prehĺtania, čím výrazne zasahujú do režimu príjmu potravy. Častými sprievodnými prejavmi sú:
Gastroezofageálny reflux vám môže byť diagnostikovaný vtedy, ak sa u vás prejavuje pálenie záhy aspoň dvakrát týždenne, alebo v horšom prípade — ak trpíte každodenným pálením záhy.
Na problém často upozorní až vred pažeráka prejavujúci sa krvácaním a bolestivosťou. K základným diagnostickým úkonom okrem vašej anamnézy patrí vyšetrenie endoskopom, pri ktorom lekár nazrie do vášho pažeráka a žalúdka, a tak vylúči iné príčiny pálenia záhy. Takisto je možné sledovanie pH žalúdka.
V miernych prípadoch pálenia záhy postačuje úprava životosprávy a životného štýlu. Je tiež dôležité, aby ste znížili telesnú hmotnosť a spali s vyvýšenou hornou časťou tela.
Ak vám bol diagnostikovaný gastroezofageálny reflux (GERD), obvykle vám budú nasadené lieky, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny alebo neutralizujú jej účinky, čím zmierňujú pálenie záhy.
Bežné lieky, ktoré pomáhajú na pálenie záhy a tiež sú používané pri liečbe GERD:
V prípade závažnejších komplikácií (vred, rakovina) sa pristupuje k chirurgickej liečbe.
Prevencia spočíva v šetriacej diéte, mali by ste sa takisto vyhýbať niektorým tekutinám a jedlám:
Vylúčením ťažkých jedál, alkoholu, kávy či fajčenia a nejedením tesne pred spaním môžete vaše príznaky zmierniť, no návštevu lekára napriek tomu neodkladajte. Pri chronickom dráždení pažeráka vám totiž hrozí vážna komplikácia – Barrettov pažerák, čo je predstupeň rozvoja rakoviny pažeráka.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje