10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Palpitácie / búšenie srdca

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Palpitácie sú odborným názvom pre pocit búšenia srdca, vnímané ako príliš rýchla činnosť srdca alebo vynechanie jeho úderu. Búšenie môže byť pociťované na hrudi, ale aj v krku či hrdle. Pre ľudí je nepríjemným zážitkom, avšak väčšina z nich je neškodných. Najčastejšie sú normálnou reakciou tela na emočné zážitky a telesnú námahu. Pokiaľ nie je vyvolávajúca príčina jasná, môže ísť o prejav niektorých vážnejších ochorení, ktoré je potrebné liečiť.

Vznik a príčiny

Možných vyvolávajúcich príčin búšenia srdca je mnoho. Často ide o situáciu, ktorá nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Môže však ísť aj o prejav závažných ochorení.

Duševné vplyvy

Mnohé emocionálne vypäté situácie, momenty stresu, strachu, úzkosti a vzrušenia bývajú sprevádzané palpitáciami. Môžu pridávať aj prejavy ako nadmerné potenie, sucho v ústach, chvenie rúk či pocit nedostatku vzduchu. V prípadoch, keď sú tieto pocity nezmyselné alebo nekontrolovateľné, môže ísť o úzkostné poruchy. Tie patria medzi duševné chorobné stavy a mali by byť liečené.

Telesná aktivita

Pri zvýšenej telesnej činnosti naše telo potrebuje väčšie množstvo kyslíka. Ten sa môže prijímať vo zvýšenom množstve vďaka zmenám dýchania a zrýchlením práce srdca. V týchto situáciách ide o bežnú telesnú reakciu. Pokiaľ tieto príznaky vznikajú už po ľahkej záťaži, môžu byť tiež prejavom iného srdcového či pľúcneho ochorenia.

Lieky a drogy

Činnosť srdca môžu ovplyvňovať aj niektoré lieky a tým spôsobovať palpitácie. K ich vzniku prispieva aj kofeín (v káve, kole), nikotín a ilegálne drogy (napr. kokaín).

Srdcové ochorenia

Niektoré prípady búšenia srdca môžu byť zapríčinené srdcovými chorobami. Táto skupina zahŕňa vážne stavy, ktoré by mali byť pod lekárskym dohľadom.

Arytmie (poruchy srdcového rytmu)

Táto pestrá skupina porúch môže spôsobovať zmeny činnosti srdca, ktorých hlavným prejavom sú práve palpitácie. Niektoré sa prejavujú v záchvatoch, iné sú prítomné trvale.

Iné chorobné stavy

Búšenie srdca môže byť prejavom chudokrvnosti (malý počet červených krviniek), nízkej hladiny krvného cukru (hypoglykémia) či ochorenia štítnej žľazy.

Ostatné

Hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v priebehu menštruácie, pri tehotenstve alebo pred menopauzou môžu byť príčinou vzniku palpitácií. Okrem toho bývajú dôvodom zmeny v iónovej rovnováhe. Ióny sú minerálne látky, ktoré sú rozpustené v telesných tekutinách. V niektorých situáciách dochádza k ich výkyvom, čo má účinok na činnosť srdca.

Liečba

Palpitácie, ktoré sa objavujú veľmi zriedkavo a trvajú len pár sekúnd, väčšinou nevyžadujú špeciálnu lekársku starostlivosť. Avšak v prípade rodinnej či osobnej histórie srdcových ochorení je odporúčané odborné vyšetrenie lekárom.

Vyhľadanie okamžitej lekárskej pomoci je nutné, ak sa pociťuje bolesť alebo tlak na hrudi, vzniká porucha vedomia, je prítomný pocit nedostatku vzduchu (dýchavičnosť) či závratu. Lekár môže na podklade popísaných príznakov a ďalších vyšetrení spresniť dôvod vzniku problémov. Často bývajú využívané krvné testy či EKG (záznam elektrickej činnosti srdca). Tie môžu vylúčiť vážne príčiny, ako je srdcový infarkt a niektoré arytmie.

Liečba je prispôsobená konkrétnej príčine palpitácií. Súčasťou je vyhýbanie sa možným spúšťačom. Tými bývajú stresové situácie, fajčenie, nadmerné pitie kávy alebo niektoré ilegálne drogy. Vo vážnejších prípadoch lekár môže predpísať lieky na ovplyvnenie srdcovej činnosti či odporučiť iné spôsoby liečby.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
búšenie srdcanadmerné potenieporuchy vedomiasrdcesrdcové arytmiesucho v ústachzávraťzlyhanie srdca