12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pásomnice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pásomnice sú ploché červy, ktoréparazitujúv črevách niektorých zvierat. Konzumácia mäsa z infikovaných zvierat je tak hlavnou príčinou prenosutýchto parazitovna človeka. Spôsobujú málo symptómov a sú ľahko liečiteľné, no niekedy môžu byť príčinou vážnych problémov, ohrozujúcich život. Preto je dôležité rozpoznať symptómy a vedieť základné informácieo prevencii ich možného šírenia na človeka.

Vznik a príčiny

Pásomnice majú trojstupňový životný cyklus: vajíčko, nezrelé štádium, nazývané larva, a štádium dospelosti, keď červ môže produkovať ďalšie vajíčka.

Larvy sa môžu dostať do ľudských svalov konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa z infikovaného zvieraťa. Bravčové pásomnice možno dostať aj z potravín pripravených infikovanou osobou.Vajíčka pásomnice totiž prechádzajú črevami a človek môže počas prípravy jedla potraviny kontaminovať.

Ľudí infikuje šesť druhov pásomníc. Sú označené podľa zvierat, z ktorých pochádzajú, napríklad Taenia saginata z hovädzieho mäsa, Taenia solium z bravčového mäsa a Diphyllobothrium latum z rýb.

Symptómy

Pásomnice často nespôsobujú žiadne príznaky. Najčastejšie ide o nevoľnosť, slabosť, hnačku, bolesť brucha, hlad alebo stratu chuti do jedla, únavu, úbytok hmotnosti, vitamínové a minerálne nedostatky.Jediným znakom infekcie môže byť prítomnosť červov v stolici.

Komplikácie: Zriedkavo môžu pásomnice viesť k závažným komplikáciám vrátane zablokovania čreva alebo jeho menších kanálov, ako je žlčový kanál a kanál pankreasu.

Ak sa larvy bravčovej pásomnice pohybujú mimo čreva, migrujú tak do iných častí. Následkom môže byť poškodenie pečene, očí, srdca a mozgu. Tieto infekcie môžu ohroziť život.

Diagnostika

Diagnostika infekcie pásomnicou vyžaduje odobratievzorky stolice. Ak je na základe výsledkovvylúčená prítomnosť parazitov, alternatívou v rámci diagnostiky môže byť krvný test na kontrolu protilátok vytvorených na boj proti infekcii pásomnicou.

V závažných prípadoch môže lekár použiť zobrazovacie testy, ako je počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI) na kontrolu poškodenia mimo zažívacieho traktu.

Liečba

Typ a dĺžka liečby závisia od typu pásomnice. Zvyčajne sú indikované lieky, najčastejšie praziquantel. Vďaka účinkom týchto liekov sa pásomnice v tele paralyzujú, rozpustia ich a zvyšky prejdu stolicou von z tela. Ak sú červy veľké a prechádzajú črevom, pacient môže pociťovať kŕče. Jeden až tri mesiace po ukončení liečby je nutná opätovná kontrola u lekára. Ak sa pásomnice nachádzajú v črevách, pri správne indikovanej liečbe je u ľudí až 95 percentná úspešnosť na úplné vyliečenie. Závažnejšie komplikácie infekcie sa podobne ako u menej závažných liečia medikamentóznou formou.

Prevencia

Výskyt pásomníc je v dnešnej dobe menej zvyčajný, pretože zákony o postupoch kŕmenia a kontrole zvierat sú pomerne prísne. Avšak prevencia je vždy najdôležitejšia a to v podobe dodržiavania hygieny – umývanie rúk pred a po použití toalety, vyhýbať sa konzumácii surových rýb a mäsa, dôkladná tepelná úprava mäsa.

Vajíčka pásomnice zabíja aj využívanie mrazenia mäsa. Ak človek cestuje do menej rozvinutých krajín, mal by zvýšiť opatrnosť pri konzumácii akéhokoľvek jedla v danej krajine. Tiež je nutné pred prípravou alebo konzumáciou potravín umyť si ruky mydlom a horúcou vodou.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchačervy v stolicihladhnačkanevoľnostslabosťúnava