10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Periférne cievne ochorenie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Periférne cievne ochorenie (PVD) je časté ochorenie krvných ciev. Periférne sa nazýva kvôli tomu, že nezahŕňa choroby mozgových a srdcových ciev. Postihuje tepny, ktorých úlohou je zásobovať telo krvou bohatou na kyslík. Dochádza pri ňom k upchávaniu a zužovaniu tepien. Následkom toho je znížený prísun kyslíka do končatín a ďalších orgánov. Tento nedostatok okysličenej krvi sa môže prejaviť mnohými príznakmi. Typická je záťažová bolesť nôh a nehojace sa rany. V najväčšom riziku ochorenia sú muži okolo 60. roku života, obézni, fajčiari a ľudia trpiaci cukrovkou.

Vznik a príčiny

Najčastejšou príčinou PVD je ateroskleróza – ochorenie cievnej steny, pri ktorom dochádza k ukladaniu tukov a vzniká zápal. Cievy začnú tuhnúť a zužovať sa. Zníži sa prívod okysličenej krvi do svalov a orgánov, čo bráni ich správnej funkcii a môže sa prejaviť bolesťou. Ateroskleróza bežne postupuje pomerne pomaly. Vývoj ochorenia zvykne urýchliť napríklad zvýšená hladina cholesterolu v krvi, dlhotrvajúci vysoký krvný tlak a fajčenie. Niekedy vznikne v tukových nánosoch krvná zrazenina, ktorá môže prívod krvi úplne zablokovať. To má často za následok vážne poškodenie orgánu a končatín. Rizikovými faktormi PVD sú fajčenie, obezita, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, dlhotrvajúca hypertenzia (vysoký krvný tlak), cukrovka a vek nad 60 rokov.

Príznaky

Mnoho ľudí s PVD nemá dlhodobo žiadne príznaky. Ako sa ochorenie vyvíja, môžu vznikať prvé prejavy. Charakteristická je bolesť v nohách, ktorá sa objavuje pri chôdzi a po chvíli oddychu spravidla ustúpi. Tento typ bolesti sa odborne označuje ako tzv. intermitentné klaudikácie. Jedna noha môže byť viac bolestivá ako druhá, ale najčastejšie sú problematické obe. Ku klaudikáciám sa pridáva slabosť nôh a poruchy citlivosti kože. Okrem toho sa môže zmeniť vzhľad končatín. Postupne ubúda svalovej hmoty, koža môže byť bledá až modrá. Ochlpenie redne a zhoršuje sa kvalita nechtov.

Nepríjemnou komplikáciou môže byť vznik otvorených rán na nohách, ktoré sa ťažko liečia. U mužov je často prvým príznakom porucha erekcie. Prejavy sa zvyčajne vyvíjajú postupne. Ak dôjde k náhlemu vzniku príznakov, môže to byť známka vážneho problému. V takýchto prípadoch sa odporúča okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnostika

Včasná diagnostika ochorenia je kľúčom k úspešnej liečbe a vyhnutiu sa komplikácií. V prípade objavenia sa príznakov PVD je nutné, upozorniť na ne svojho lekára. Stanovenie diagnózy je založené na rozpoznaní symptómov a na odbornom vyšetrení. Lekár otestuje krvný prietok v končatinách. Bežným je tiež zobrazenie ciev špeciálnym ultrazvukom a porovnanie tlaku krvi medzi rukami a nohami. Zároveň sa dôraz kladie aj na skontrolovanie stavu ciev srdca a mozgu, ako aj vyšetrenie cholesterolu v krvi.

Liečba

Najdôležitejšou súčasťou prevencie a liečby PVD je úprava životného štýlu. Základom je vyhýbanie sa fajčeniu, tučnému jedlu a pravidelná telesná aktivita. Liečba vysokého krvného tlaku a cukrovky výrazne ovplyvňuje vývoj ochorenia. Okrem toho lekár môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú spomaľovať postup PVD. Vo vážnejších prípadoch sa využívajú operačné postupy.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť nôhcievyperiférne artériové ochorenieslabosťtepny