12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pilonidálny sinus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pilonidálny sinus je kožné ochorenie, pri ktorom vzniká cysta vychádzajúca z vlasového folikulu. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti kostrče, ale môže byť prítomný i na iných miestach, hlavne u mladých mužov vo veku medzi 20. a 30. rokom života. V tejto lokalizácii sa vyskytne jedna alebo viac dutiniek v koži či v podkoží vyplnených hnisom, vlasmi, chlpmi a kožným mazom. Vážnou komplikáciou pilonidálneho sinusu jehromadenie hnisu a rozvoj infekcie. Jediná účinná terapia je chirurgické odstránenie.

Vznik a príčiny

Pôvod tohto kožného ochorenie nie je úplne objasnený. Pravdepodobne sa na ňom podieľa viacero rizikových faktorov.Častejšie sa vyskytuje u mužov, väčšinou mladšieho veku, a u pacientov, ktorí vedú sedavý spôsob života. Určitý podiel na vzniku pilonidálneho sinusu má aj hormonálna nerovnováha, prípadne trenie šiat o pokožku. Trenie aj sedenie môžu viesť k postupnému otočeniu rastu chlpov smerom do kože apodkožia a k následnej reakcii organizmu na ich vrastanie.

Príznaky

Toto kožné ochorenie nemusí mať celé mesiace žiadne klinické príznaky. Ak dôjde k následnej infekcii ložiska, môžu sa klinické príznaky objaviť a vystupňovať. Medzi tieto prejavy patrí bolesť a opuchnutie v oblasti krížovej kosti, kostrče alebo v hornej časti ritnej ryhy, začervenanie a zvýšená citlivosť na dotyk. Postupne pri infekcii dochádza k nahromadeniu hnisu v pilonidálnom sinuse a k vytvoreniu abscesu, ktorý môže prasknúť. Hnis vyteká na povrch pokožky a výrazne zapácha. Ak je pilonidálny sinus dlhodobo prítomný, dochádza k vytekaniu sekrétu aj bez infekcie, pričom spojenie dutinky s povrchom kože je vstupnou bránou pre vniknutie infekcie. Pri infekčných komplikáciách cysty naplnenej vlasmi sa môžu objaviť i nešpecifické príznaky ako horúčka, bolesť svalov a kĺbov alebo triaška.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, opisu klinických prejavov a fyzikálneho vyšetrenia posúdi zdravotný stav pacienta. Praktický lekár pravdepodobne pacienta indikuje na kožné vyšetrenie, prípadne na chirurgické vyšetrenie, pri ktorom je posúdený stav pilonidálneho sinusu a navrhnutý liečebný postup alebo jeho odstránenie.

Liečba

Terapia pilonidálneho sinusu je zameraná na dodržiavanie zvýšeného hygienického režimu a na odstraňovanie chlpov z oblasti sinusu. Lekár môže predpísať širokospektrálne antibiotiká, ktoré liečia bakteriálnu infekciu sinusu. Ide o konzervatívnu liečbu s cieľom predchádzať nahromadeniu hnisu a infekcie. Chirurgická terapia zahŕňa vypustenie a evakuáciu hnisu z pilonidálneho sinusu alebo v lokálnej anestéze sa do ložiska vpichne chemická látka, ktorá má antiseptický účinok.

Prevencia

Základom prevencie je obmedzenie sedavého spôsobu života, dodržiavanie správnych hygienických zásad a obmedzenie nosenia príliš obtiahnutých šiat, ktoré môžu vyvolať trenie a vznik pilonidálneho sinusu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kostrčpilonidálny sinusvlasové folikulyvrastanie chĺpkov