12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Stafylokoková infekcia/MRSA

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA) je infekcia spôsobená stafylokokom. Tento druh baktérie sa nazýva zlatý stafylokok. Je odolný proti mnohým antibiotikám. Bežne žije v nose a na koži a všeobecne nespôsobuje žiadny problém. Keď sa však nekontrolovateľne premnoží, môže dôjsť k infekcii. Hoci infekcia MRSA môže byť vážna, je liečiteľná.

Vznik a príčiny

Infekcie MRSA sa delia na získané v nemocnici (HA-MRSA) a získané v komunite (CA-MRSA).

HA-MRSA je spojená s infekciami, ktoré sa nachádzajú v zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice a opatrovateľské ústavy. Tento typ infekcie MRSA možno dostať priamym kontaktom s infikovanou ranou alebo kontaminovanými rukami, kontaktom s kontaminovanou bielizňou alebo pri nedostatočnej dezinfekcii chirurgických nástrojov.

CA-MRSA sa spája s infekciami prenášanými prostredníctvom osobného kontaktu s človekom, ktorý má infekciu, alebo priamym kontaktom s infikovanou ranou. Tento typ infekcie MRSA môže vzniknúť aj vinou nedostatočnej hygieny, ako je časté alebo nesprávne ručné pranie.

Infekcie spôsobené MRSA sa zvyčajne objavia vtedy, keď má človek porušenú kožu. MRSA je veľmi nákazlivá, preto stačí jeden dotyk.

Príznaky

Sú rôzne, podľa typu infekcie.

HA-MRSA zvyčajne spôsobuje vážne komplikácie, ako je zápal pľúc, infekcie močových ciest alebo sepsa. Je dôležité okamžite navštíviť lekára, keď človek spozoruje niektorý z nasledujúcich príznakov: vyrážka, bolesti hlavy, bolesť svalov, zimnica, horúčka, únava, kašeľ, dýchavičnosť, bolesť v hrudi.

CA-MRSA zvyčajne spôsobuje infekcie kože. Najčastejšie sú infikované oblasti, ktoré majú chĺpky na tele, ako je podpazušie, zadná strana krku a podobne. Náchylné na infekciu sú i miesta po reznom poranení, poškriabané alebo nadmerne trené. Infekcia CA-MRSA zvyčajne spôsobuje opuchnuté a bolestivé miesto na koži. Pripomína uhryznutie a často má vyrážky so žltým alebo s bielym stredom. Niekedy je infikovaná oblasť červená, horúca, v zhoršenom stave mokvá. Tento stav niekedy sprevádza horúčka.

Rizikové faktory pre HA-MRSA: Človek má zvýšené riziko nákazy, ak:

  • bol hospitalizovaný počas posledných troch mesiacov
  • pravidelne podstupuje hemodialýzu
  • má oslabený imunitný systém v dôsledku iného zdravotného stavu
  • žije v opatrovateľskom dome

Rizikové faktory pre CA-MRSA: Riziko nákazy sa zvyšuje, ak človek:

  • zdieľa uteráky alebo holiace strojčeky s inými ľuďmi
  • cvičí v spoločných priestoroch
  • zúčastňuje sa kontaktných športov
  • pracuje v zariadení dennej starostlivosti
  • žije v preplnených alebo zlých hygienických podmienkach

Diagnostika

Určenie diagnózy sa začína anamnézou a následným vyšetrením. Z miesta infekcie sa odoberajú vzorky, aby sa urobilo kultivačné vyšetrenie. Vykonáva sa aj kultivačné vyšetrenie zo spúta, krvi a moču.

Kultivačné vyšetrenie rany: Vzorky rany sa odoberajú sterilným bavlneným tampónom a v laboratóriu sa skúmajú na prítomnosť baktérií stafylokoka.

Kultivačné vyšetrenie spúta: Spútum je látka, ktorá vychádza z dýchacieho traktu počas kašľa. Analyzuje sa na prítomnosť baktérií, fragmentov buniek, krvi alebo hnisu. Ak človek kašle, vzorka sa odoberie týmto spôsobom. V opačnom prípade sa robí respiračný výplach a bronchoskopia. Bronchoskop lekárovi umožňuje vidieť pľúca vďaka kamere, čo umožňuje správne odobrať vzorku.

Kultivačné vyšetrenie moča: Moč sa zachytáva do sterilnej misky počas močenia. Ak je to nutné, robí sa cievkovanie, teda odber priamo z močového mechúra.

Kultivačné vyšetrenie krvi: Odbery umožňujú identifikovať, aký typ baktérie infekciu spôsobuje. Pozitívny výsledok testu môže naznačovať septickú infekciu krvi.

Liečba

Lekári zvyčajne liečia HA-MRSA a CA-MRSA inak.

HA-MRSA má schopnosť produkovať závažné infekcie, ktoré ohrozujú život. Zvyčajne vyžadujú antibiotiká do žily, niekedy dlhý čas, v závislosti od závažnosti infekcie.

Infekcie CA-MRSA sa obvykle zlepšia užívaním perorálnych antibiotík. Ak má pacient rozsiahlu infekciu kože, lekár môže vykonať rez a vypustenie hnisu z rany. Zákrok sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii.

Kvôli zníženiu rizika vzniku a rozšírenia CA-MRSA je vhodné pravidelne si umývať ruky. Ak človek nemá prístup k vode a mydlu, mal by použiť dezinfekčný prostriedok. Ďalej je nutné používať vlastný uterák, udržiavať svoje rany zakryté, osobné hygienické predmety nezdieľať, sanitovať osobnú bielizeň a vyhýbať sa kontaminovaným ľuďom a miestam.

Ľudí s HA-MRSA zvyčajne izolujú, kým sa infekcia nezlepší. Izolácia zabraňuje šíreniu tohto typu infekcie a personál nemocnice, ktorý sa stará o ľudí s MRSA, by mal dodržiavať prísne postupy pri umývaní rúk. Takisto sa nosia ochranné odevy a miesta sa pravidelne dezinfikujú.

Ako žiť s chorobou

Kým mnohí ľudia majú na koži baktérie MRSA, ktoré im problémy nespôsobujú, u niekoho môže nadmerná expozícia viesť k vážnym infekciám s potenciálom ohroziť život. Príznaky a liečba sa môžu líšiť podľa typu infekcie. Keď sa objavia príznaky, je nutné okamžite navštíviť lekára. Liečba je možná, v platnosti však ostávajú prísne preventívne opatrenia proti šíreniu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť na hrudibolesť svalovdýchavičnosťhorúčkakašeľkožamrsaúnavazimnica