Plagiocefália a brachycefália sú syndrómy týkajúce sa novorodencov a dojčiat, charakteristické plochou časťou hlavičky dieťaťa. Detská lebka je oveľa zraniteľnejšia a ovplyvniteľnejšia, jej kosti nie sú pevné. Medzi nimi sa nachádzajú švy a fontanely, umožňujúce vývoj a postupný rast mozgu i celej lebky. Plagiocefália je chorobný stav, pri ktorom dochádza k splošteniu len jednej strany hlavy, vo väčšine prípadov na základe pôsobenia tlaku na danú oblasť, a k výraznejšiemu vyklenutiu opačnej strany. Brachycefália sa prejavuje pri dlhodobom ležaní dieťaťa na chrbte – sploští sa hlavička v oblasti temena. Časté je výrazné sploštenie temena, ktoré je potom zarovnané s chrbtom. Základom prevencie a zároveň terapie je najmä polohovanie dieťaťa a obmedzenie ležania na chrbte v prípade brachycefálie.
Príčinou vzniku sploštenej lebky detí je nesprávne formovanie jej tvaru. Kosti nie sú pevne zrastené a zároveň sú mäkké, to vedie ku vzniku deformít pri pôsobení tlaku a k následnému splošteniu časti hlavičky. Lebka dieťaťa sa formuje už počas vývoja v maternici ženy a niektoré faktory, napríklad nedostatok plodovej vody alebo jej nadbytok, môžu viesť k rôznym deformitám. Niekedy sa lebka môže deformovať pri prechode pôrodnými cestami. Tieto deformity postupne ustupujú bez potreby terapie. Deformity lebky sa častejšie vyskytujú u prvorodených a predčasne narodených detí. V prípade skráteného svalstva krku majú obmedzenú schopnosť otočiť hlavičku.
Klinické príznaky sú: sploštenie hlavy v oblasti temena alebo na inej časti, vytlačenie hlavičky na druhej strane, nesymetrický výzor tváre. V prípade plagiocefálie nie sú uši v jednej línii, jedno je viac vpredu ako druhé. Pre brachycefáliu je typické sploštenie v zadnej časti a symetrická široká tvár. V oblasti sploštenej hlavičky môže dôjsť k úbytku vlasov, prípadne k miernemu začervenaniu.
Detskú hlavičku hneď po narodení dôsledne kontroluje detský lekár a pediater ju taktiež pravidelne sleduje a meria počas každej preventívnej prehliadky v prvých rokoch života dieťaťa. Každá odchýlka by sa mala riešiť osobitne a lekár by mal zároveň informovať rodičov, ako sa dá predchádzať vzniku deformít lebky. V prípade deformity treba určiť rozsah sploštenia lebky dieťaťa a navrhnúť vhodnú liečbu, ktorá by mala viesť k zmierneniu defektu.
Základom terapie je dieťa polohovať a zabrániť ležaniu iba na jednej časti hlavy. V niektorých prípadoch sa deťom vo veku od 4 do 14 mesiacov odporúčajú prilby alebo čelenky vyrobené na konkrétnu hlavičku. Prilba zabezpečuje kontakt s vyklenutou časťou hlavičky, ktorú obmedzuje, a na opačnej strane necháva priestor na rast hlavičky v oblasti, ktorá je sploštená.
Splošteniu hlavičky sa dá predchádzať. Deti najmä v prvých piatich mesiacoch života sa príliš nehýbu a treba ich pri ležaní polohovať, takisto pri hraní, kŕmení a kúpaní. Spánok na brušku najmä v noci sa u dojčiat do 6 mesiacov života neodporúča pre možný syndróm náhleho úmrtia, ktorý bol častejšie zaznamenaný práve u detí spiacich v tejto polohe.