Plesňové ochorenie nôh je časté infekčné ochorenie kože a nechtov chodidiel. Spôsobujú ho plesne, veľmi malé organizmy, viditeľné len pod mikroskopom. Niektoré môžu osídľovať kožu a spôsobovať nepríjemné príznaky. Ideálne podmienky na ich množenie sú v teplom a vlhkom prostredí, preto často infikujú nohy. Niekedy sa tomuto ochoreniu hovorí atletická noha. Typické prejavy sú svrbenie, začervenanie a olupovanie kože nôh. Takmer polovica prípadov sa môže vyliečiť zlepšením hygieny. Niekedy je okrem toho nutné používanie krémov, ktoré plesne ničia.
Plesňové ochorenie nôh vzniká infekciou plesňami. Existuje viacero druhov, ale väčšinou sú ich prejavy navzájom nerozoznateľné. Prenášajú sa kontaktom s nakazeným človekom a prostredníctvom znečistených povrchov. Takmer všetci ľudia sú ohrození plesňovou infekciou. Existujú však rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť nákazy – nosenie tesných a uzavretých topánok, nadmerná potivosť nôh, dlhšie nechávanie vlhkých nôh bez osušenia, nenosenie ochrannej obuvi vo verejných sprchách, bazénoch a šatniach, zdieľanie ponožiek, topánok a uterákov s inými ľuďmi.
Plesne môžu nakaziť kožu chodidiel, medziprstia a nechty. Prejavujú sa pálením či silným svrbením nôh. Niekedy môže byť koža začervenaná a môžu sa na nej tvoriť pľuzgiere, tekutinou vyplnené vačky na pokožke. Koža medzi prstami často mokvá a odlupuje sa. Rovnako môže byť nadmerne suchá a popraskaná. Nohy nakazené plesňovým ochorením väčšinou silnejšie zapáchajú. Pleseň na nechtoch sa prejavuje ich zhrubnutím, zožltnutím a drobením. Občas sa môžu oddeľovať od nechtového lôžka na prste.
Lekár najčastejšie dokáže stanoviť diagnózu na základe príznakov a vzhľadu nôh. V prípade nejasností môže odobrať vzorku kože jej opatrným zoškrabnutím. Tú potom skontroluje pod mikroskopom.
Väčšina prípadov plesňových ochorení nôh nepredstavuje vážny zdravotný problém, ale býva často veľmi nepríjemná a ťažko vyliečiteľná. U niektorých ľudí s oslabenou imunitou či s cukrovkou môžu infekcie prebiehať závažnejšie. Infekcia niekedy odchádza sama po zlepšení hygieny nôh, pri pravidelnom vymieňaní ponožiek a nosení priedušnej obuvi. Lekári odporúčajú neškriabať si svrbiace nohy, pretože môže dôjsť k roznášaniu ochorenia. Okrem toho sa poškriabané nohy môžu nakaziť baktériami, čo máva horší priebeh ako v prípade plesní.
Ak ochorenie neustupuje samo, je často potrebná návšteva lekára. Ten môže predpísať krémy proti zápalu alebo s látkami na ničenie plesní. Vo vážnejších situáciách môže lekár zvážiť liečbu pomocou tabliet podávaných ústami.
Prevencia plesňového ochorenia nôh spočíva v pravidelnom umývaní nôh vodou a mydlom a ich dôkladnom osušení, v nosení obuvi vo verejných sprchách, bazénoch a šatniach, nosení priedušných ponožiek (napríklad z bavlny) a ich častom striedaní, sušení mokrých a spotených topánok pred ich ďalším použitím.