12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ploštice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ploštice sú drobné parazity, ktoré cicajú krv cicavcov a vtákov. Majú približne 5 milimetrov, sú ploché a oválne, sfarbené do červenohneda. Existujú druhy, ktoré sú priesvitné, a teda veľmi ťažko viditeľné.

Ploštice priťahuje teplo a aj z toho dôvodu je ich doménou práve ľudská koža, pod ktorou koluje krv. Napádajú ju v noci a počas dňa sa ukrývajú. Pri prisatí prepichnú kožu, vstreknú do nej vlastné sliny, ktoré spôsobujú nepríjemnú bolesť až svrbenie. Následne sa kŕmia krvou hostiteľa. Tieto parazity neprenášajú žiadne choroby, no zanechávajú po sebe viditeľné štípance. V našich končinách je najrozšírenejšia ploštica posteľná.

Vznik a príčiny

Ploštice žijú v teplých oblastiach po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Obvykle sa tieto parazity najviac objavujú vo švíkoch matracov a čalúnenia, v rámoch postelí, dreveného nábytku a dosiek, za voľnými tapetami aj obrazmi, nachádzajú sa v obydliach voľne žijúcich vtákov.

Nedostatočná hygiena ich výskyt podporuje, ale usídliť sa môžu aj v dokonale čistých podmienkach. Prenášajú sa oblečením, batožinou či nábytkom a v novom prostredí sa dokážu rýchlo usídliť. Výskyt ploštíc podporuje husté zaľudňovanie a ich zvýšená odolnosť voči insekticídom.

Príznaky

Prítomnosť ploštíc odhalia až štípance na koži človeka. Sú začervenané a mierne vystúpené, tesne po napadnutí bolia, postupne sa stav mení na svrbivý. Napadnuté miesta sú najčastejšie tie, ktoré neboli zakryté oblečením. Štípancov býva veľké množstvo a ľudia s citlivou kožou môžu pociťovať silnejšie bolesti, prípadne mať zvýšenú teplotu a opuchy. Väčšinou sú však príznaky poštípania mierne a ak sa správne ošetria, rýchlo miznú.

Diagnóza
Stáva sa, že štípance od ploštíc sa zamieňajú so štípancami od iného hmyzu. Ak pacient prítomnosť ploštíc zaregistroval, je zrejmé, že sú pôvodcami. Vo väčšine prípadov stačí nasadiť domácu liečbu, ktorá vyžaduje týždeň až dva pravidelného ošetrovania. Návšteva lekára je potrebná až vtedy, keď sa príznaky výrazne zhoršia a neustupujú. Lekár skontroluje stav vyrážok a odporučí ďalšiu liečbu.

Liečba

Na telo poštípané od ploštíc bežne stačí domáca kúra. Tá by mala byť kombináciou dezinfekcie a krému či gélu s protisvrbivým účinkom. Pomáha aj octanová masť, prípadne prírodné látky ako čajovníkový olej alebo čerstvý gél z aloe vera.

Dôležité je postihnuté miesto neškriabať, aby sa vyrážky postupne hojili. Ústup problému trvá obvykle do dvoch týždňov. Ak je stav vážnejší, lekár predpíše krém so silnejším účinkom. Môže obsahovať antihistaminiká alebo kortikoidy.

Prevencia

V prípade ploštíc je najdôležitejšia prevencia. Udržiavať okolo seba čistotu, kontrolovať nové miesta, kde sa človek chystá spať, dávať pozor na staré kusy nábytku a oblečenia, ktoré si prináša domov. Ak sa štípance objavia, ide o dočasný stav, ktorý telu neškodí, je skôr nepríjemný. Okrem liečby sa odporúča vyhľadať odborníka na likvidáciu hmyzu, ktorý ploštice v domácnosti dôkladne vyhubí.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červená kožakožasvrbenie