04.07.2019 • 6 minút na prečítanie

Pohlavne prenosné infekcie (PTS)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pohlavne prenosné choroby sú pomerne bežn e vyskytujúcou sa diagnózou. Mnoho ľudí ani nevie, že sú infikovaní, pretože niektoré diagnózy z tejto skupiny nemajú žiadne príznaky. Neliečené asymptomatické pohlavne prenosné choroby sa môžu prenášať na ďalších sexuálnych partnerov, zvýšiť riziko neplodnosti a niektorých typov rakoviny, poškodiť nenarodené dieťa alebo zvýšiť náchylnosť na infekciu HIV.

Vznik a príčiny

Pohlavne prenosné infekcie môžu byť spôsobené baktériami (kvapavka, syfilis, chlamýdie), parazitmi (trichomoniáza) alebo vírusmi (ľudský papilomavírus, genitálny herpes, HIV).

K častejšiemu riziku nákazy môže dochádzať počas pohlavného styku. Prenos spôsobuje vaginálny, análny a orálny styk, keďže pohlavne prenosné choroby sa môžu prenášať z genitálií jednej osoby aj do úst alebo hrdla inej osoby a naopak.

Príznaky

Príznaky pohlavných chorôb sa môžu pohybovať v škále od miernych po extrémne. Najčastejšie symptómy:

Zmeny v močení. Pálenie alebo bolesť počas močenia môžu byť príznakom niektorých pohlavných chorôb. Môžu sa však vyskytnúť aj v dôsledku infekcie močových ciest alebo obličkových kameňov, preto je dôležité, aby človek podstúpil testy. Medzi pohlavné choroby, ktoré spôsobujú problémy s močením, patria chlamýdie, kvapavka, trichomoniáza a genitálny herpes.

Nezvyčajný výtok z penisu. S týmto príznakom je vhodné okamžite navštíviť lekára.Výtok zapríčiňujú choroby ako chlamýdie, kvapavka či trichomoniáza.

Pálenie alebo svrbenie vo vaginálnej oblasti. Tento symptóm môže spôsobovať aj bakteriálna alebo kvasinková infekcia, preto je dôležité tieto príznaky daťskontrolovať lekárom.

Bolesť počas pohlavného styku__. Príležitostná bolesť počas sexu je u žien pomerne bežná. Preto môže byť jedným z najviac prehliadaných príznakov. Spozornieť treba, ak sa bolesť objaví náhle, začala pri styku s novým sexuálnym partnerom alebo po zmene sexuálnych návykov. Bolesť počas ejakulácie môže byť príznakom pohlavnej choroby u mužov.

Abnormálny výtok z vagíny alebo krvácanie. Výtok by nemal byť zvláštne sfarbený a nemal by zapáchať. Napríklad špinenie, ku ktorému dochádza v dôsledku trichomoniázy, je často zelené, spenené a špinavé. Výtok v prípade kvapavky môže byť žltý a zafarbený krvou. Vhodné je skontrolovať aj krvácanie medzi periódami v kombinácii s výtokom, lebo môže ísť o symptómy rakoviny.

Vredy alebo rany. Podkožné hrudky alebo vredy môžu byť prvými nápadnými príznakmi chorôb, ako je genitálny herpes, ľudský papilomavírus (HPV), syfilis, molloscum contagiosum. Netradičné výstupky sa objavujú okolo pohlavných orgánov aj okolo úst.

Bolesť v panvovej alebo brušnej oblasti. Panvové bolesti môžu byť znakom viacerých stavov. Ak je bolesť nezvyčajná alebo intenzívna, je vhodné ju prekonzultovať s lekárom. Mnohé príčiny panvovej bolesti nesúvisia s pohlavnými chorobami.

Nešpecifické symptómy. Pohlavne prenosné choroby sú infekcie. Rovnako ako iné infekcie môžu spôsobiť nešpecifické príznaky (zimnica, horúčka, únava, vyrážky, pokles hmotnosti).

Napriek tomu, že pohlavne prenosnou chorobou môže trpieť ktokoľvek, údaje ukazujú, že najviac ohrození sú mladí ľudia a muži, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi.

Diagnostika

Lekár na základe testov zisťuje u pacienta možnú prítomnosť pohlavnej choroby, inú infekčnú chorobu alebo úplne inú diagnózu. Skorá diagnóza znamená, že sa človek môže vyliečiť rýchlejšie a má tiež menšie riziko možných komplikácií. Stav sa dá najlepšie diagnostikovať počas prítomnosti príznakov, preto je dôležité navštíviť lekára čo najskôr. Pre diagnostiku pohlavne prenosnej choroby je okrem bežnej prehliadky a krvných testov dôležitý skríning. Nie je súčasťou bežného zdravotného vyšetrenia, preto oň treba lekára požiadať, pričom môže byť spoplatnený.

Liečba

Odporúčaná liečba závisí od toho, aká choroba bola u pacienta diagnostikovaná. Je veľmi dôležité, aby sa pacient ako aj jeho sexuálny partner súčasne liečili pred obnovením sexuálnej aktivity. V opačnom prípade môžu medzi sebou opäť infekciu prenášať.

Bakteriálne pohlavné choroby: Zvyčajne pri tomto type sú účinné antibiotiká, pričom je dôležité užiť celé balenie, a to aj vtedy, ako sa človek začne cítiť lepšie.

Vírusové pohlavné choroby: Antibiotiká nie sú účinné pri liečbe vírusových pohlavných chorôb. V mnohých prípadoch sú dostupné možnosti liečby na zmiernenie príznakov a zníženie rizika ich prenosu. Ide napríklad o lieky na zníženie frekvencie a závažnosti herpesových prepuknutí, podobne môže liečba pomôcť zastaviť progresiu HIV. Okrem toho môžu antivírusové lieky znížiť riziko prenosu HIV na inú osobu.

Iné pohlavné choroby: Niektoré pohlavné choroby nie sú spôsobené vírusmi a baktériami, ale drobnými organizmami. Príklady zahŕňajú pubické vši, trichomoniázu a svrab. Tieto choroby sú zvyčajne liečiteľné perorálnymi alebo lokálnymi liekmi.

Aj keď bol pacient z pohlavne prenosnej choroby vyliečený, napriek tomu existuje riziko jej recidívy. Jeho organizmus totiž nemá imunitu voči rovnakej chorobe. Ak sa jednotlivé príznaky opätovne objavia, prípadne nedôjde k stavu celkového zlepšenia, je nevyhnutné opätovne vyhľadať lekára.

Ako žiť s chorobou

V prípade pohlavne prenosných chorôb je veľmi dôležitá prevencia. Človek by mal mať chránený pohlavný styk. Ak má nového partnera, mal by s ním prebrať sexuálnu minulosť.

Ak niekomu diagnostikujú pohlavnú chorobu, mal by čo najskôr začať s liečbou. Niektoré pohlavne prenosné choroby majú vážne následky, ak sa neliečia. V zriedkavých prípadoch môžu byť fatálne. Našťastie, väčšina pohlavných chorôb je liečiteľná veľmi dobre.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálny výtok z vagínybolesť počas močeniabolesť počas pohlavného stykuhivinfekciakvapavkapohlavné orgánysyfilisúnava