Poradenstvo je terapie založená na rozhovore pacienta s vyškoleným terapeutom. Odborník počas terapie počúva, kladie pacientovi doplnkové otázky a snaží sa pomôcť mu nájsť spôsob, ako sa vyrovnať s emocionálnymi problémami.
Viac informácií
Emocionálne problémy sa môžu objaviť u ľudí každého veku. Často ide o genetický faktor, no spúšťačom býva napríklad aj problematické detstvo, puberta, potlačené traumy a stres.
Psychologické poradenstvo pomôže ľuďom vyrovnať sa s rôznymi stavmi:
Pri stretnutí odborník pacienta požiada, aby hovoril o svojich pocitoch a emóciách. Vyškolený terapeut ho počúva a podporuje v rozprávaní bez súdenia alebo kritiky. Svojím odborným pohľadom môže pacientovi pomôcť lepšie pochopiť pocity a myšlienkové procesy, prípadne pomôcť nájsť vlastné riešenia problémov. Nemožno však čakať, že terapeut poskytne presnú radu, čo má robiť. Pacientovi iba pomáha pochopiť samého seba a emócie, vyrovnať sa s aktuálnym stavom a vedieť si s ním poradiť.
Poradenstvo môže prebiehať zoči-voči, v skupine, cez telefón, e-mailom alebo online prostredníctvom služieb živého rozhovoru.
Pacientovi môže byť ponúknuté jednorazové poradenstvo, prípadne niekoľko stretnutí počas pár týždňov/mesiacov alebo dlhší „kurz“, ktorý trvá niekoľko mesiacov či rokov.
Pacienti by nemali očakávať, že sa budú cítiť lepšie okamžite.
Súkromné poradenstvo: Pacienti si väčšinou vyberajú súkromného terapeuta, jeho návštevy hradia sami. Je dôležité overiť si jeho kvalifikáciu. Ak sa pacient cíti s terapeutom dobre a dôveruje mu, ide o prvý dôležitý krok k úspechu. Náklady na súkromné poradenstvo sa môžu líšiť v závislosti od toho, kde pacient žije, pričom mnoho súkromných terapeutov ponúka bezplatné prvé stretnutie, prípadne nižšie sadzby pre študentov, uchádzačov o zamestnanie alebo sociálne slabšie skupiny ľudí.
Štátne poradenstvo: Terapia u psychológa je výkon, ktorý môže byť hradený aj z prostriedkov zdravotného poistenia. Túto terapiu vykonáva iba špecialista v odbore klinická psychológia a k tomuto odborníkovi nie je potrebný výmenný lístok od všeobecného lekára.
Charita a dobrovoľnícke organizácie: Niektoré charity a dobrovoľnícke organizácie takisto ponúkajú poradenstvo. Tieto organizácie sa zvyčajne špecializujú na konkrétnu oblasť, ako je poradenstvo pre páry, problémy detí, úmrtie blízkych alebo traumy.
Keďže poradenstvo znamená hovoriť o citlivých otázkach a odhaľovať osobné myšlienky a pocity pred niekým cudzím, poradca by mal byť skúsený a odborne kvalifikovaný. Jeho návšteva môže výrazne pomôcť stavu pacienta, pretože samoliečba psychických problémov nemusí byť vždy úspešná.
Človek by mal začať myslieť pozitívne, obklopovať sa vhodnými ľuďmi, nájsť si hobby, ktoré ho napĺňa, prípadne športovať. Ak prvé kroky nezaberajú a stav sa zhoršuje, pacient by mal vyhľadať odborníka a nechať si pomôcť. Čakanie, že psychické problémy prejdú bez pomoci, môže výrazne zhoršiť kvalitu života, či dokonca v krajnom prípade skončiť tragicky.