Porucha sluchového spracovania je stav, keď človek síce prijíma zvuky a počuje reč, no jeho mozog nedokáže správne spracovať vypočuté informácie.
Ľudia s touto poruchou majú zvyčajne bezproblémový sluch a ich inteligencia býva spravidla tiež v norme. Porucha sluchového vnímania sa týka často už malých detí, no môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku.
Príčiny poruchy sluchového vnímania nie sú celkom známe. Môže ju spôsobiť predčasný pôrod alebo nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, časté infekcie uší alebo meningitída, nádor na mozgu, mozgová mŕtvica, roztrúsená skleróza, poranenia hlavy, genetické faktory.
Porucha sluchového vnímania sa prejavuje rôznymi spôsobmi. U menších detí sa často prejavuje spôsobom, akoby mali problém so sluchom. Po vyšetrení sluchu sa však zistí, že ich sluch je v poriadku a problémom môže byť práve porucha sluchového vnímania.
Najčastejšie príznaky sú:
• problémy s počúvaním: tie sa môžu objavovať najmä v prípadoch, keď rozpráva viacero osôb naraz alebo niekto rozpráva príliš rýchlo či potichu, prípadne je reč rušená rôznymi vplyvmi
• problémy s čítaním a hláskovaním, s pravopisom
• ťažkosti s rozlišovaním podobne znejúcich slov
• problém zapamätať si počuté informácie či pokyny
• u niektorých detí je príznakom aj prílišná únava po vyučovaní
Obzvlášť v prípade detí v kolektíve môžu byť príznaky veľmi nepríjemné. Často sa im vysmievajú spolužiaci, napriek veľkému úsiliu majú priemerné alebo horšie výsledky v škole, môžu trpieť úzkosťou, poruchami spánku a podobne.
Diagnóza
Niekedy je ťažké stanoviť diagnózu poruchy sluchového vnímania. Často ide o pridruženú poruchu nejakej inej poruchy, napríklad dyslexie, poruchy pozornosti, hyperaktivity. Na diagnostiku lekári používajú viacero vyšetrení v závislosti od konkrétneho pacienta – či ide o dieťa, dospelého, či má pacient nejaké iné zdravotné problémy a podobne.
Lekári pacientov posielajú na audiologické vyšetrenie k špecialistovi, ktorý na základe testov dokáže stanoviť diagnózu. Pretože pri týchto vyšetreniach je potrebná spolupráca pacienta, býva porucha sluchového vnímania diagnostikovaná najskôr okolo 7.-8. roku života dieťaťa.
Liečba poruchy sluchového vnímania závisí od viacerých faktorov. Liek ani liečebná metóda, ktoré by túto poruchu dokázali vyliečiť, neexistujú. Veľakrát sa pri liečbe využíva sluchový tréning, ktorý má pomôcť pacientovi zlepšiť spracovávanie počutých informácií. Existuje viacero metód a tréningov zameraných na tento problém.
Ak ide o dieťa s poruchou sluchového vnímania, pomáha spolupráca s učiteľmi a snaha uľahčiť dieťaťu bežné fungovanie v škole. Rodičia sú zväčša poučení o tom, ako pomôcť dieťaťu a ako upraviť domáce prostredie tak, aby sa príznaky nezhoršovali.
V prípade, že dieťa pre túto poruchu trpí úzkosťou alebo inými ťažkosťami, môže pomôcť psychoterapia u detského psychológa. Pri poruche sluchového vnímania spojenej s inými poruchami závisí liečba od konkrétnych zdravotných problémov pacienta.
Neexistuje účinná prevencia poruchy sluchového vnímania. Ak rodičia majú pocit, že ich dieťa alebo niekto blízky by mohol mať túto poruchu, mali by čo najskôr vyhľadať špecialistu. Čím skôr sa porucha diagnostikuje, tým skôr je možné urobiť opatrenia, aby sa zmiernil prípadný negatívny vplyv na život dieťaťa alebo dospelého.