10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Porucha tvorby a vylučovania žlče

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Porucha tvorby a vylučovania žlče (cholestáza) je stav, pri ktorom dochádza k blokáde odtoku žlče do tenkého čreva. Žlč sa tvorí v pečeni a skladuje v žlčníku. Odvodné cesty pre žlč z pečene a zo žlčníka sa spájajú a ústia v čreve. Žlč je potrebná na trávenie jedla, najmä tukov a vitamínov v nich rozpustných (A, D, E, K), ktoré jedlo obsahuje. Zastavenie odtoku žlče vedie k zadržiavaniu bilirubínu v tele, ktorý sa nachádza v žlči a jej vylučovaním sa z tela odstraňuje.

Vznik a príčiny

Bilirubín je farbivo (pigment) tvoriace sa v pečeni, vznikajúce zánikom starých červených krviniek. Je detegovateľný v krvi, v moči (ako urobilín) a dáva sfarbenie stolici (ako sterkobilín). Poznáme dva typy cholestázy – intrahepatálnu (porucha je v pečeni) a extrahepatálnu (blokáda v žlčových cestách).

Príčiny sú rôzne. V prípade intrahepatálnej poruchy môže ísť o vrodené ochorenie (Gilbertov syndróm, Criglerov-Najjarov syndróm), získané ochorenie (cirhóza pečene), infekciu (HIV, HBV, CMV, EBV), liekovú cholestázu (antibiotiká, steroidy, antikoncepcia, niektoré antipsychotiká a iné), rovnako tehotenstvo môže spôsobiť ochorenie. V prípade extrahepatálnej cholestázy je príčinou blokáda (obštrukcia) žlčových vývodov žlčovými kameňmi, nádorom, cystou a tak ďalej.

Príznaky

Najviac nápadný príznak je žltačka (ikterus), ktorú spôsobuje bilirubín. K ďalším symptómom patrí tmavý moč, svetlá stolica, bolesť brucha, únava, žalúdočná nevoľnosť, svrbenie. Mnohé príznaky sú zhodné s príznakmi deficitu vitamínov rozpustných v tukoch — A, D, E, K. Prítomnosť príznakov nie je nutná. V prípade chronickej cholestázy sa často nepozorujú žiadne.

Diagnostika

Diagnostika je založená na klinickom obraze, fyzikálnom a laboratórnom vyšetrení (zvýšené hodnoty bilirubínu, pečeňových enzýmov — ALP, GMT). Po použití týchto metód so zistením, že naozaj môže ísť o cholestázu, lekár využíva zobrazovacie metódy ako ultrazvuk, magnetickú rezonanciu, prípadne biopsiu pečene (chirurgický zákrok, pri ktorom sa odoberie kúsok pečene na ďalšie vyšetrenie).

Liečba

Terapia spočíva v liečbe príčiny, ktorá spôsobuje cholestázu. Žlčové kamene či nádor často vyžadujú chirurgický zákrok, v prípade vrodených chorôb niekedy stačí dodržiavanie ľahkej diéty, lieková cholestáza sa lieči náhradou liekov spôsobujúcich ochorenie.

Prevencia

Prevencia spočíva v minimalizácii príčin, ktoré sú spúšťačom ochorenia. Vhodné je nepožívať nadmerné množstvá alkoholu a tak predchádzať cirhóze, treba sledovať ženy po pôrode, aby nedošlo k ochoreniu, nepožívať intravenózne drogy (tak sa predchádza infekcii), dodržiavať zásady správnej životosprávy, aby sa znížilo riziko žlčových kameňov alebo nádorového ochorenia. Ďalej sú dôležité preventívne lekárske prehliadky a záujem o vlastný zdravotný stav.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchamastná stolicapečeňsvrbenietenké črevotmavý močúnavazdravý životný štýlžltačkažltnutie kože