Poruchy príjmu potravy sa prejavujú abnormálnymi stravovacími návykmi, poškodzujúcimi organizmus. Patrí k nim mentálna anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie sa a ďalšie, menej časté ochorenia.
Presné príčiny porúch príjmu potravy nie sú známe. Istý vplyv majú biologické faktory, ako je pohlavie (viac sa objavujú u žien), genetická predispozícia a chronické ochorenia tráviacej sústavy. Výskyt je tiež častejší u ľudí s poruchami osobnosti a inými duševnými ochoreniami. Význam okolitého prostredia je však oveľa väčší. Na rozvoj ochorenia vplýva tlak okolia, ktorý vedie ku snahe o dosiahnutie ideálu krásy, k nízkej sebaúcte, negatívnemu pohľadu na vlastné telo a nadbytočnému stresu. V tomto prípade častokrát hrajú rolu aj sociálne siete, kde sú užívateľom častokrát posúvané nedosiahnuteľné ideály. To všetko môže zapríčiniť vznik poruchy príjmu potravy.
Príznaky a ich závažnosť sa líšia podľa charakteru danej poruchy, ale najčastejšie sú prítomné depresie. Pacienti s mentálnou anorexiou sa snažia znížiť svoju telesnú hmotnosť, vytrvalo odmieta potravu a majú skreslenú predstavu o vlastnom tele. To vedie k ťažkej podvýžive a následnej poruche funkcie všetkých telesných orgánov, v krajnom prípade k smrti. Medzi typické príznaky sú strata menštruačného cyklu u žien a zastavenie alebo nenastúpenie puberty u pacientov v detskom veku.
Bulímia sa prejavuje záchvatovým prejedaním sa a následnou snahou zabraňovať nárastu hmotnosti. Bulimici to obvykle dosahujú vyvolaním dávenia, ale aj užívaním preháňadiel alebo hladovaním. Telesná hmotnosť pacientov s bulímiou preto býva normálna, choroba má napriek tomu nebezpečné dôsledky. Bulímia okrem psychických následkov spôsobuje nedostatok minerálov a živín. Najskôr sa to prejaví zhrubnutím kože a jej častejšími úrazmi a infekciami. Opakované zvracanie vyvoláva poleptanie a vredy v pažeráku a ústnej dutine, chemické poškodenie zubnej skloviny a nerovnováhu elektrolytov v krvi, ktorá môže viesť k arytmiám a metabolickej alkalóze.
Záchvatové prejedanie sa (vlčí hlad, po anglicky binge eating disorder) je charakterizované konzumovaním obrovského množstva jedla za veľmi krátky čas. Pacient prestane až pri bolestiach brucha a tráviacich ťažkostiach. Poruchu zapríčiňuje stres a osobné problémy pacienta, ktoré ho vedú k záchvatom nadmernej spotreby jedla. Ochorenie je menej známe ako bulímia či anorexia, ale je oveľa častejšie.
Diagnostika porúch príjmu potravy spočíva z dvoch častí. Najskôr musí lekár vylúčiť ochorenia, ktoré môžu spôsobiť podvýživu a metabolické poruchy. Ide o nádorové ochorenia, chronické ochorenia tráviacej sústavy (Crohnova choroba, celiakia) alebo poruchy funkcie žliaz s vnútorným vylučovaním. Pokiaľ sa zistí, že nejde o chronické ochorenie tráviaceho traktu, je dôležité aby pacient navštívil psychiatrickú ambulanciu a podstúpil vyšetrenie tam.
Medicína umožňuje len liečbu príznakov ochorenia a snahu o zlepšenie zdravotného stavu pacienta pri komplikáciách. Základom liečby porúch príjmu potravy je snaha o zlepšenie psychického stavu pacienta a o obnovu zdravého životného štýlu z vlastného presvedčenia. Patrí sem napríklad kognitívna behaviorálna terapia, pravidlené návštevy psychoterapeuta a častokrát aj medikamentózna liečba.
Pre život s poruchou príjmu potravy je veľmi dôležitá podpora okolia, hlavne priateľov a rodiny. K dispozícii sú tiež rozličné občianske združenia, skupiny ľudí s poruchami príjmu potravy a poradenské služby, ktoré umožňujú kontakt s ľuďmi s podobnými problémami a pomoc pri ich riešení.