Potničky, tiež známe ako vyrážka z tepla, sa vyskytujú u dospelých a detí pre zadržiavanie potu v podkoží. V detskej populácii je ich výskyt oveľa častejší, lebo potné žľazy detí sa stále vyvíjajú. Ochorenie sa prejavuje nepríjemným svrbením. Vo väčšine prípadov nie sú dôvodom na odborné lekárske ošetrenie. Postihujú 1-15 percent novorodencov.
Potničky (známe aj ako miliárie) sú pomerne častou anomáliou, prejavujúcou sa výskytom drobných keratínových vyrážok, cýst, pod povrchom kože. Najčastejšie bývajú na tvári, menej často postihujú vlasovú časť hlavy, oblasť genitálií a chrbát. Ich prítomnosť možno vybadať aj na krku, ramenách a hrudníku. Vyvíjajú sa aj na miestach kontaktu ošatenia s pokožkou. Nástup reakcie môže byť okamžitý, ale môže trvať aj niekoľko dní, kým sa symptómy prejavia. Výskyt potničiek nie je viazaný na konkrétne obdobie, avšak častejšie sa objavujú v teplejších mesiacoch. Najbežnejšou príčinou je horúce počasie spolu s vyššou vlhkosťou, keď sa organizmus snaží znížiť prehriatie vylučovaním potu. Pre nadmernú produkciu potu u dospelých, prípadne pre neukončený vývin potných žliaz u detí, sa môžu potné kanáliky upchať. V dôsledku blokácie potných kanálikov sa pot hromadí pod kožou, prípadne prestupuje do podkožia a spôsobuje vznik potničiek. Ľudia zvyknutí na chladnejšie podnebie majú tendenciu pociťovať teplo pri cestách do tropických oblastí, kde sú teploty výrazne vyššie. V takýchto prípadoch je nástup symptómov pomerne rýchly.
Potničky sa klasifikujú podľa toho, do akej miery postihujú potné kanáliky. Najjednoduchšia forma, miliaria crystallina, ovplyvňuje potné kanáliky v hornej vrstve kože. Prejavuje sa výskytom pľuzgierikov vyplnených čírou tekutinou a hrbolčekmi, ktoré praskajú bez vyvinutia väčšieho tlaku. Typ potničiek, ktorý postihuje potné kanáliky v hlbších vrstvách, sa označuje ako miliaria rubra. Medzi príznaky patrí výskyt hrbolčekov alebo drobnej vyrážky červenej farby, prejavuje sa svrbením či pichaním v postihnutej oblasti. Ak sa tieto kanáliky zapália a vyplnia hnisom, vznikajú pustuly, táto forma potničiek sa označuje spojením miliaria pustulosa. Menej častá forma vyrážky, miliaria profunda, ovplyvňuje najhlbšie vrstvy kože. Výskyt potničiek vo väčších množstvách môže poukazovať na niektoré syndrómy (junkčná bulózna epidermolýza, orofaciálno-digitálny syndróm typ I, hypotrichóza Marie Unna).
Príznaky sú pomerne jednoduché. Potničky sú svetlo- až sýtočervenej farby, majú podobu drobných vyrážok, hrbolčekov a prejavujú sa svrbením v miestach, kde došlo k zadržaniu potu v podkožných vrstvách. Potničky majú veľkosť do 2 milimetrov. Nevyskytujú sa samostatne, ale vo väčších množstvách. V prípade novorodencov a malých detí sa objavuje nepokoj a je ťažké dieťa utíšiť. Častá je nespavosť a strata chuti do jedla.
Výskyt si v prípade dieťaťa všimne rodič. Lekár ochorenie diagnostikuje na základe vizuálneho posúdenia povrchu tela. V niektorých prípadoch sa odporúča konzultácia s dermatológom a alergiológom.
Pri miernení symptómov sa využívajú kúpele v bylinných prípravkoch a ošetrenie kalamínovým mliekom alebo salicylovým liehom. V niektorých prípadoch sa nasadzuje liečba topickými steroidmi a bezvodým lanolínom. Odporúča sa nosenie voľného oblečenia a vyhýbanie sa syntetickým druhom ošatenia a produktom telesnej hygieny s aromatickými zložkami. V prípade zvýšeného potenia je vhodné vymieňať vlhké oblečenie za suché niekoľkokrát denne. Na postihnutú oblasť sa využíva aplikácia hydrokortizónového krému, ktorý zmierňuje pocit svrbenia.Rovnako ako väčšina detských vyrážok, aj výskyt potničiek je zvyčajne neškodný a odznie sám od seba. Chladný kúpeľ vo väčšine prípadov poskytne postihnutému dieťaťu úľavu. Ak je dieťa naďalej nepokojné, jeho moč naznačuje možnú dehydratáciu a telesná teplota stúpa, treba vyhľadať lekársku pomoc.
Najúčinnejší spôsob prevencie je vyhýbanie sa situáciám, ktoré spôsobujú prehrievanie organizmu, sprevádzané tvorbou väčšieho množstva potu. Ak to situácia neumožňuje, odporúča sa nosiť voľné bavlnené oblečenie. V prípade zvýšenej fyzickej záťaže je vhodné nosiť oblečenie odvádzajúce vlhkosť od pokožky. Počas návštevy oblastí s horúcim a vlhkým podnebím sa odporúčajú častejšie, ale kratšie studené sprchy. V prípade detí treba udržiavať pokožku suchú a vyhýbať sa produktom osobnej hygieny na báze oleja, ktoré by mohli póry ďalej upchávať.