Vylepšovať si chrup s pomocou pilníka na nechty nie je dobrý nápad. Aj pri bielení zubov dostupným prostriedkami treba byť opatrný.
V článku sa dozviete:
Ešte pred tým, ako sa rozhodnete vylepšiť svoj chrup bielením, by ste mali myslieť na zdravie svojich zubov. Každý estetický zásah má vplyv na zubnú sklovinu a predstavuje potenciálne riziko. Vylepšovať by ste mali len zdravé ošetrené zuby bez kazov.
Bielenie zubov v pohodlí domova je často vyhľadávanou metódou skrášľovania. Na trhu je široká ponuka produktov na domáce bielenie – od bieliacich pást, cez gély, lepiace pásiky po bieliace prášky. Domáce bielenie je pohodlnejšie a cenovo dostupnejšie. Je však aj bezpečné?
Zuby si doma môžete vybieliť dvoma spôsobmi:
Ak ste sa niekedy zaujímali o zloženie zubnej pasty, pravdepodobne ste už počuli výraz „abrazívne častice“. Ide o mikroskopické čiastočky, ktoré sú obsiahnuté v niektorých zubných pastách – najmä v tých, ktoré sú určené konkrétne na bielenie zubov. Mikročastice totiž pôsobia ako jemný brúsny papier a odstraňujú povrchové fľaky na zuboch (napr. od kávy, vína či fajčenia).
Časté používanie produktov s obsahom abrazívnych častíc však postupne spôsobuje obrusovanie zubnej skloviny, čo môže byť nebezpečné. Preto by ste sa mali presne riadiť inštrukciami uvedenými na zubnej paste a s jej používaním to nepreháňať. Na princípe obrusovania fungujú aj bieliace prášky na zuby s obsahom aktívneho uhlia či domáce recepty so sódou bikarbónou.
Podomácky vyrobená pasta zo sódy bikarbóny a citrónovej šťavy kombinuje účinky obrusovania s kyslým pH citrónovej šťavy. Zuby dokáže vybieliť len mierne – od povrchových škvŕn spôsobených konzumáciou potravín a farebných nápojov.
Hlbšie vrstvy zuba nedokáže zasiahnuť. Výsledný efekt bielenia je teda limitovaný a závisí od toho, či sú vaše zuby zažltnuté iba na povrchu alebo aj hlbšie. Za bielenie navyše platíte privysokú cenu v podobe nenávratne narušenej zubnej skloviny.
Tento typ bielenia preto môže byť z hľadiska zdravia zubov nebezpečný. Poškodenie súvislosti zubnej skloviny môže spôsobiť zvýšenú citlivosť zubov na studené, teplé či sladké jedlá a nápoje. Oslabená zubná sklovina je náchylnejšia na tvorbu zubného kazu. Použitie samotnej sódy bikarbóny alebo jej kombinácie s citrónovou šťavou preto neodporúčame. Ak sa ho rozhodnete vyskúšať, robte to s mierou a citlivo.
Na rozdiel od predošlého typu bielenia, bieliace pásiky využívajú silu peroxidu. Ide teda o chemický spôsob bielenia. Peroxid vodíka je látka, ktorá má bieliace účinky. Od produktov, ktoré používajú profesionáli vo svojich stomatologických ambulanciách, sa bieliace pásiky na zuby líšia v obsahu a koncentrácii peroxidu vodíka. V pásikoch a géloch na zuby určených na domácu spotrebu sú koncentrácie peroxidu oveľa nižšie.
Bieliace pásiky sa pravidelne lepia na zuby, napr. po dobu 30 minút počas 20 dní. Aby bolo ich používanie dostatočné, mali by ste dodržiavať tzv. bielu diétu – teda vynechať konzumáciu potravín, ktoré by mohli spôsobiť zafarbenie zubov, napríklad kávu či červené víno.
Chemické bielenie pomocou pásikov s obsahom peroxidu je rovnako schopné odstrániť povrchové škvrny od jedál a nápojov (ako to bolo pri fyzikálnom spôsobe). Okrem toho je však efektívne aj pri odstraňovaní zafarbenia zuba aj v jeho hlbších vrstvách, ktoré vzniká napr. ako vedľajší účinok užívania niektorých liekov či ako následok poranenia zuba.
Časté alebo nesprávne používanie bieliacich pásikov môže viesť k prechodnému zvýšeniu citlivosti zuba alebo k tvorbe dočasných bielych fliačikov na zuboch. Tieto nežiadúce účinky by mali odznieť, keď pásiky prestanete používať. Ak si pásiky necháte na zuboch pridlho, môže dôjsť k poškodeniu zubnej skloviny. Riziko hrozí aj v prípade, že si ich nalepíte príliš vysoko – na ďasná.
Pre zachovanie svojho zdravia si radšej vyberte pásiky, ktoré pôsobia počas kratšej doby a nesľubujú „extra silné“ bielenie. Pásiky vždy používajte presne podľa inštrukcií výrobcu.
Ďalším populárnym produktom je kombinácia bieliaceho gélu, ktorý sa aplikuje na zuby, a malej lampy, pomocou ktorej by sa bieliaci gél mal aktivovať. Doposiaľ však nemáme žiadne jasné dôkazy o tom, že gél určený na domáce bielenie by sa mohol aktivovať rýchlejšie, ak by naň svietilo LED svetlo.
Tento typ bielenia je účinný vďaka tomu, že bieliaci gél obsahuje peroxid vodíka. LED svetlo pravdepodobne nezohráva žiadnu rolu. Bielenie zubov pomocou gélu prináša rovnaké riziká ako bielenie pomocou lepiacich pásikov.
Najvýraznejší rozdiel medzi zubami pred bielením a po ňom vám zaručí profesionálne bielenie zubov u stomatológa. Môže pracovať s rôznymi koncentráciami peroxidu vodíka a vybrať tak správnu „silu“ bielenia presne pre vás.
Zubný lekár vždy dbá na vašu bezpečnosť a zdravie zubov. Bielenie nevykoná skôr, než bude váš chrup ošetrený a v dobrom stave. Efekt profesionálneho bielenia je navyše dlhodobejší. Na rozdiel od domáceho bielenia, ktoré vydrží počas doby pár týždňov, maximálne mesiacov, profesionálne vybielené zuby vydržia aj viac než 1 rok.
V minulosti sa na jednej z najpopulárnejších sociálnych sietí TikTok objavil nebezpečný trend, ktorý mnohí mladí ľudia skúšajú dodnes. Ide o domácu úpravu zubov pomocou pilníka na nechty. Cieľom tejto výzvy je obrúsiť zuby pomocou pilníka a zarovnať ich do čo najdokonalejšieho tvaru.
Takýto experiment je však veľmi nebezpečný a rozhodne vám ho neodporúčame skúšať. Zubná sklovina je jedným z najtvrdších materiálov v ľudskom tele. Je veľmi odolná, avšak len za predpokladu, že je celistvá a vo svojej pôvodnej forme. Ak sa poškodí, nie je schopná regenerácie. Neexistuje žiaden spôsob, ktorým by mohla byť zubná sklovina obnovená.
Ak na zuby použijete pilník, zbrúsite ním práve túto dôležitú vrstvu, ktorá chráni zuby pred vznikom zubného kazu. Domáca úprava zubov môže priamo súvisieť so:
Okrem domácej starostlivosti o zuby dbajte na absolvovanie pravidelnej zubno-lekárskej preventívnej prehliadky, ktorá je pre dospelých raz ročne je bezplatná. Práve počas nej sa môžete so svojím zubárom poradiť ohľadne vylepšenia vášho chrupu.
Vďaka preventívnej prehliadke navyše získate aj nárok na bonus od zdravotnej poisťovne v podobe finančného príspevku na ošetrenie zubov. Poistenci Dôvery majú napríklad 5-krát ročne nárok na bonus vo výške 30 eur. Môžu ho využiť nielen na základné stomatologické úkony a dentálnu hygienu, ale tiež na zhotovenie zubných koruniek a mostíkov, deti do 14 rokov aj na pečatenie zubov.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://graftonortho.com/heres-what-you-need-to-know-about-teeth-filing/
https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally
https://www.nytimes.com/2022/10/03/well/live/teeth-whitening-safety.html
https://www.fisherpointedental.com/whitening-toothpastes-harmful-myth/