27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Príznaky zápalu močových ciest

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V novorodeneckom období sú chlapci postihnutí asi 3 až 5-krát častejšie ako dievčatá. V reprodukčnom veku nastáva výrazná prevaha u žien. Asi 10 až 20 % žien prekoná uroinfekciu vo svojom živote aspoň raz. Dôvodom je kratšia močová rúra, cez ktorú sa baktérie ľahšie dostanú do močových ciest. Zápal močových ciest sa u niektorých žien zvykne často opakovať. Aké sú jeho typické príznaky?

Infekcie uropoetického traktu patria medzi najčastejšie problémy v klinickej medicíne. Aj v ambulancii praktického lekára patria k najčastejším otázkam, hneď po infekciách dýchacích ciest.

Pod pojmom infekcia močových ciest sa skrýva veľmi široká skupina stavov zápalového alebo infekčného postihnutia močového traktu. Ide o zápalovú odpoveď epitelu močových ciest na inváziu baktérií.

Podľa lokalizácie delíme infekcie na:

1. infekcie dolných močových ciest:

  • zápal v močovej trubici – uretrirída
  • zápal v močovom mechúri – cystitída
  • zápal v mužských genitáliách:
    • v prostate – prostatitída
    • v nadsemenníku – epididymitída

2. infekcie horných močových ciest:

  • bakteriálny zápal obličkového tkaniva – pyelonefritída. Môže byť akútny alebo chronický.

Podľa priebehu infekcie delíme na:

  • nekomplikované – akútny nekomplikovaný zápal močového mechúra a pyelonefritída u žien,
  • komplikované – ostatné zápaly močových ciest, kde sa predpokladá komplikovanejší priebeh alebo ich výskyt súvisí s iným ochorením.

Výskyt

V novorodeneckom období sú chlapci postihnutí infekciou močových ciest asi 3 až 5-krát častejšie ako dievčatá, pretože sa u nich častejšie vyskytujú vrodené odchýlky uropoetického systému.

V reprodukčnom veku je prevaha infekcií u žien výrazne zjavná. Asi 10 až 20 % žien v bežnej populácii prekoná vo svojom živote uroinfekciu. Ženy majú močovú rúru výrazne kratšiu, čo býva príčinou častejších uroinfekcií, baktérie sa ľahšie dostanú do močových ciest. Zápal močových ciest sa u niektorých žien zvykne často opakovať.

Aké sú typické príznaky?

Uretritída

Zápal močovej trubice sa prejavuje bolesťou močovej trubice, ktorá je viazaná na akt močenia. Mimo močenia pretrváva neurčitý svrbivý pocit v močovej trubici.

Typická je rezavá a pálivá bolesť. Zvyknú ju vyvolávať najčastejšie chlamýdie alebo neisserie, preto sa tento zápal môže prenášať pohlavným stykom.

Cystitída

Zápal sliznice močového mechúra môže vzniknúť ako samostatný zápal močového mechúra alebo môže byť prítomný súčasne so zápalovým ochorením prostaty alebo obličiek. Akútna cystitída u zdravej, netehotnej ženy, sa považuje za nekomplikovanú infekciu.

Zvýšený výskyt cystitíd je spojený so zvýšenou sexuálnou aktivitou a používaním spermicídnych prípravkov ako metódy antikoncepcie. Prejavuje sa predovšetkým bolestivým a rezavým močením, obvykle spolu s častým nutkaním na močenie, bolesťou a tlakom v podbrušku. Možná je aj viditeľná prítomnosť krvi v moči – asi u 40 % žien.

Bolesť prichádza pri akte močenia alebo tesne pred jeho záverom. V dôsledku zápalu sliznice môžu v tesnej nadväznosti na akt močenia vznikať aj kŕčovité bolesti. Bolesť je spôsobená priamym dráždením nervových zakončení v stene močového mechúra.

Zápal močového mechúra vedie k zníženiu jeho kapacity v dôsledku menšej elasticity svalových vlákien a bolestivosti pri jeho rozpínaní. To má za následok práve častý nutkavý pocit na močenie.

V dôsledku zníženej absorpcie močového mechúra kvôli zápalu vzniká príznak neodkladného, urgentného močenia, ktoré je niekedy také silné, že vynúti vymočenie len pár mililitrov moču vo veľmi krátkych intervaloch. Moč býva zakalený a špecificky zapácha.

Pre cystitídu a uretritídu nie je špecifický horúčkovitý priebeh. Ak sa zvýšená teplota vyskytne, nepresiahne 38 °C.  V prípade, že baktérie „vycestujú“ z močového mechúra cez močovody až do obličiek, ide o vážnu infekciu.

Pyelonefritída

Ide o zápal prebiehajúci v obličkovom parenchýme. Klinicky sa manifestuje náhle, behom niekoľkých hodín až dní, nastupuje celkovou nevoľnosťou, niekedy s pocitom na zvracanie, zvracanímhnačkou.

Typická je zimnica a triaška, ktorá indukuje vzostup teploty. Horúčka je typická a dosahuje 39 °C, nezriedka aj 40 °C.

Pre pyelonefritídu je typická bolesť zápalom postihnutej obličky/obličiek – nefralgia. Je to tupá bolesť, ktorá je pociťovaná v mieste uloženia obličky a nikam nevyžaruje. Bolesť sa zvýrazňuje pri otrasoch bedrovej krajiny – pri chôdzi, pri vyšetrení úderom na bedrovú oblasť.

Prostatitída

Zápal prostaty sa prejavuje náhlym a častým močením, dráždivými bolesťami, horúčkou a zimnicou.

Epididymitída

Pre zápal nadsemenníka je typická horúčka, príznaky cystitídy alebo uretritídy. Dochádza k zväčšeniu a bolestivosti nadsemenníka.

Diagnostika

Základom je anamnéza a fyzikálne vyšetrenie. Laboratórne sa vyšetruje moč na prítomnosť krvi, bielkovín a produkty rozpadu bielych krviniek. Kultivačným vyšetrením moču sa stanoví citlivosť na antibiotiká. Vyšetrenia ako ultrazvuk a CT sa robia pri komplikovanejších infekciách.

Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.

Záver

Infekcie močových ciest sú pomerne častým ochorením. Sprevádzajú ich nepríjemné pocity a bolesti. Je dobré vedieť ako sa prejavujú a ako vznikajú, aby sme vedeli včas rozpoznať, čo sa s našim telom deje.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia