Starnutie je neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás. Ľudstvo už od pradávna hľadá „liek na večnú mladosť“ alebo aspoň spôsob, ako dej starnutia spomaliť. Starnutie v nás môže vyvolávať strach, obavy či túžbu po odpovediach na otázky so starnutím spojené. Po prečítaní nasledujúceho článku nájdete odpovede:
Starnutie vnímame ako prirodzenú vec. Možno preto, že nikto z nás sa jej v živote nevyhne a deje sa nám každodenne. Pravdou však je, že starnutie prirodzené nie je. Je to patologický proces, ktorý by sme mohli pokojne nazvať chorobou. Keby sme dokázali na túto chorobu nájsť liek, možno by sme boli nesmrteľní tak, ako medúza Turritopsis dohrnii alebo ako baktérie, ktorým sa ručičky na hodinkách života vrátia na začiatok vždy, keď sa rozdelia.
Celý proces sa začína práve v bunkách. Sú základnou stavebnou a funkčnou jednotkou každého nášho orgánu a teda aj celého tela. Môžeme si ich predstaviť ako malé „tehličky“, pričom v každej z nich sa odohráva proces výmeny energie, látok a informácií. Všetko, čo sa udeje vo vnútri buniek (vrátane starnutia), sa prejaví na celom organizme.
Miesto, ktoré bunku riadi, sa nazýva bunkové jadro. Tento „mozog bunky“ obsahuje všetky potrebné informácie pre jej koordináciu, a to v podobe kompletnej genetickej informácie (našej DNA), ktorá je uložená vo forme chromozómov. Keď sa bunka potrebuje deliť, z chromozómov si vytiahne potrebné informácie.
Koniec každého chromozómu pozostáva z teloméry – bielkovinovej čiapočky, ktorá ho chráni a skráti sa vždy, keď sa bunka rozdelí. Problém je, že so skracovaním telomér sa po každom ďalšom delení v bunke hromadia poruchy, ktoré spôsobujú starnutie, premenu bunky na rakovinovú či rozvoj chronických ochorení.
Okrem delenia sa teloméry skracujú aj pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov súvisiacich s naším životným štýlom – stres, fajčenie, nezdravý jedálniček, nedostatok pohybu. Zjednodušene, čím sú teloméry kratšie, tým vyšší je biologický vek človeka.
Existuje dokonca ochorenie progéria, kedy sa človek s krátkymi telomérami narodí. Je zriedkavé, no bohužiaľ, nevyliečiteľné. Prejavuje sa predčasným starnutím a dieťa, ktoré ňou trpí starne 5 až 10 násobne rýchlejšie, než zdravé. Už v mladom veku sa u detí rozvíjajú typicky starecké choroby ako ateroskleróza či reuma.
Voči skracovaniu telomér nie sme úplne bezmocní. Naše bunky produkujú enzým – telomerázu, ktorá je schopná konce opäť o čosi predĺžiť. Produkcia tohto enzýmu však nie je v každej bunke rovnaká. V niektorých sa vytvára viac (napr. kmeňové bunky, rakovinové bunky), v iných zase menej. Prečo je to tak, sa vedcom doposiaľ nepodarilo objasniť.
Možno sa pýtate – prečo by niekto chcel starnutie urýchliť? Napríklad v spomínaných nádorových bunkách je efekt telomerázy nežiadúci. Ak by bolo možné tento enzým zredukovať, znamenalo by to, že rakovinová bunka zostarne (a teda aj umrie) rýchlejšie. Pre efekt omladnutia by zase stačilo množstvo opravného enzýmu zvýšiť alebo ochrániť čiapočky pred ich skracovaním.
Tieto spôsoby sú však zatiaľ len hypotetické a sú predmetom výskumov. Úplne zastaviť či urýchliť starnutie nevieme, no jeho spomalenie je do veľkej miery v našich rukách.
Na starnutie vplývajú mnohé faktory a samozrejme, nedokážeme ovplyvniť všetky. Čosi nám dali „do vienka“ rodičia v podobe génov, ďalším činiteľom je vplyv prostredia, v ktorom žijeme. Čím si však vieme v boji s časom pomôcť, je životný štýl, ktorý vedieme.
Existuje štúdia, ktorá porovnávala dĺžku telomér takmer 6 000 dospelých ľudí vo veku 20 až 84 rokov. Jej výsledky preukázali, že tí, ktorí intenzívne a pravidelne cvičia, majú teloméry dlhšie než tí, ktorí vedú sedavý spôsob života alebo cvičia len sporadicky. Podľa štúdie je rozdiel v dĺžke života až 9 rokov! Mechanizmus, akým nás dokáže cvičenie chrániť pred starnutím, zatiaľ nie je známy. Predpokladá sa, že za to môžu pozitívne vplyvy cvičenia v podobe zníženia stresu a zápalových procesov v tele. Ak si chcete život predĺžiť aj vy, podľa štúdie by ste mali 5-krát za týždeň behať aspoň 30-40 minút.
Okrem fyzickej aktivity by ste mali dodržiavať všetky zásady zdravého životného štýlu. Základom je vyvážená strava, dostatočný príjem tekutín, kvalitný spánok a dobré psychické zdravie.
Koža je našim najväčším orgánom a zároveň je prvým miestom, na ktorom si môžete všimnúť, že vaše telo starne. Objavia sa prvé vrásky, pleť je na pohľad unavená a bez prirodzenej žiarivosti. Vo väčšine prípadov je možné tieto nežiadúce javy o pár rokov oddialiť a zabrániť tak predčasnému starnutiu pokožky.
Dôležitá je správna starostlivosť o pokožku (a nemáme na mysli iba oblasť tváre). Stokrát opakované „prevencia je základ“ platí aj v tomto prípade.
Predčasné starnutie pokožky sa môže prejaviť vznikom vrások, ako suchá svrbivá pokožka, ale aj v podobe pigmentových škvŕn, ktoré vznikajú na tvári, predlaktiach či chrbtoch rúk. Príčinou ich vzniku je UV žiarenie. Slnečné lúče totižto narúšajú DNA v našich bunkách, čo vedie k starnutiu.
Aby ste predišli ich tvorbe a celkovému starnutiu pokožky, mali by ste sa vyhýbať priamemu slnku a používať vhodnú SPF (ochrana proti slnečnému žiareniu). Dermatológovia odporúčajú používať na tvár číslo 50 každý deň, bez ohľadu na počasie a celoročne. Na telo je potrebný minimálne UV faktor 30.
Nezabúdajme, že vhodná starostlivosť o pokožku nie je len o kráse ale najmä o zdraví. Dbajte na používanie ochranných krémov a pravidelnú kontrolu znamienok aj pigmentových škvŕn, z dôvodu možného rozvoja karcinómu pokožky.
Všetko, čo zjete alebo vypijete sa prejaví aj na kvalite a vzhľade vašej pokožky. Ak si ju chcete zachovať čo najdlhšie mladú, bez dobrých stravovacích návykov to nepôjde. Kombinácia zdravého jedálnička a správna starostlivosť o pokožku vám pomôže oddialiť starnutie.
Hydratácia – voda tvorí 60-90% našich buniek a s vekom toto percento klesá. Ak bunky nemajú dostatok vody, scvrknú sa, pokožka vysychá a predčasne starne. Preto je dôležitý dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistej vody. Pre hydratáciu pleti zvonku je vhodné použiť kyselinu hyaluronovú (napríklad v podobe séra), ktorá na seba dokáže viazať vodu z okolia. Po jej aplikácii by ste mali na pleť naniesť ešte hydratačný krém, ktorý kyseline „uhasí smäd“ a poskytne vodu, ktorú na seba môže naviazať. Ak hydratačný krém nepoužijete, môže sa stať, že sérum „vytiahne“ vodu priamo z vašej pleti, čo je presne opačný efekt, než sme chceli dosiahnuť.
Kyslík – ak koža nedostáva dostatok kyslíka, prichádza o výživu, vysušuje sa, poškodzuje a starne. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste zabudnúť na fajčenie.
Výživa – čím farebnejšia, tým lepšia. V strave hľadáme antioxidanty, ktoré zabraňujú hromadeniu voľných radikálov a oxidačnému stresu, ktoré sú faktormi starnutia. Väčšina zeleniny a ovocia s výraznou farbou sú prirodzeným zdrojom týchto látok a to v podobe vitamínov. Pre pleť sú dôležité všetky vitamíny, no najmä A, C, E.
Aby všetky spomínané látky mohli do pleti preniknúť, aby sme ju ochránili od vplyvov prachu, potu či nečistôt, je veľmi dôležité pleť pravidelne čistiť. Čistenie spolu s odstraňovaním odumretých buniek vrchnej časti kože, je dôležitým krokom v starostlivosti o pleť. Pred spaním nezabudnite na dôkladné odlíčenie a čistenie pleti, pričom drsné nešetrné peelingy vymeňte za jemnejšie – AHA, BHA kyseliny v slabých koncentráciách.
Prečítajte si tiež: Dobré kyseliny v kozmetike.
Starnutie pokožky nie je samotnou príčinou vzniku vrások a celkového staršieho vzhľadu. Pod pokožkou sa nachádza prirodzená výplň v podobe kostí, svalov a tuku, ktoré ju napínajú. S vekom však prichádza k prirodzenému úbytku týchto štruktúr.
Kosti – celý život sa prirodzene remodelujú – vytvárajú sa ich nové časti a následne sa vstrebávajú. Vekom však môže dôjsť k nerovnováhe medzi týmito procesmi (viac kosti sa absorbuje než vytvorí), následkom čoho kosti strácajú na objeme a ustupujú, najmä v oblasti očnej jamky, nosa, prehlbujú sa líca, čeľusť sa stáva menej definovaná. Keďže kosti si môžeme predstaviť ako sieť, na ktorej držia ostatné tkanivá, je teda prirodzené, že ich starnutie sa môže prejaviť poklesnutým a starším vzhľadom tváre.
Zmenám na úrovni kostí sa nedá úplne vyhnúť, no môžete ich spomaliť pomocou zdravej stravy s dostatočným obsahom vápnika, vitamínu D a horčíka, ktoré sú nevyhnutné pre správnu tvorbu kostí.
Svaly a tukové tkanivo – tak, ako v celom organizme, aj svaly tváre vekom postupne atrofujú. Tukové tkanivo ubúda a mení sa aj jeho rozloženie. Tieto zmeny spôsobujú vzhľad prebytočnej alebo ovisnutej pokožky, vrásky a zároveň sú príčinou, prečo na efekt omladenia nepostačuje lifting kože tváre.
Úbytok svalovej hmoty môže vyriešiť pravidelné cvičenie tvárovej jogy/gymnastiky. Keďže svaly na tvári sú rôznej veľkosti, hmotnosti i tvaru, pri ich ochabovaní vplyvom gravitácie tie väčšie začínajú tlačiť na menšie. Ak chcete začať s tvárovou, je potrebné začať pod odborným vedením. Najskôr sa začnú precvičovať práve tie veľké svaly. Pri nesprávnom cvičení môžete dosiahnuť pravý opak – vznik nových a prehĺbenie starých vrások.
Opačným riešením, teda ako svaly neposilniť, ale priam paralyzovať, je aplikácia botoxu. Fixácia svalu botoxom zabezpečí, že pokožka nad ním je viac elastická a odolná voči tvorbe vrások. V tomto prípade však rozhodne platí pravidlo, že menej je viac. Tvár, ktorá nie je schopná žiadnej mimiky je skôr odstrašujúca, než pekná. Opatrní by ste mali byť najmä pri výbere osoby, ktorej sa s touto procedúrou zveríte do rúk. Aplikovať injekčné výplne môže len lekár, nakoľko hrozí veľké riziko nesprávneho podania – napichnutie nervu či cievy, čo môže spôsobiť ich nezvratné poškodenie.
Okrem kože starne, samozrejme, celý náš organizmus. Niekto si uvedomí, že starne, keď objaví prvé vrásky, iný šediny a ďalší napríklad vtedy, keď sa zhorší jeho zrak. Zmysly totiž patria medzi prvé orgány, ktoré začnú s pribúdajúcim vekom slabnúť. Po zraku nasleduje oslabenie sluchu, hmatu aj chuti. To je napríklad jeden z dôvodov, prečo ste si mohli všimnúť starých rodičov toľko soliť.
Spolu s vekom pribúdajú rôzne iné ťažkosti, bolesti a choroby, napríklad typicky kardiovaskulárne ochorenia či Alzheimerova choroba. Starší ľudia častokrát premýšľajú nad budúcnosťou, boja sa samoty či chudoby. Výrazne sa môže zhoršiť ich kvalita spánku, môžu pribudnúť problémy s inkontinenciou či pohybom a cítia sa nesamostatní. Z týchto dôvodov častokrát trpia okrem bolestí, aj obavami a úzkosťou.
Ľudia však starnú individuálne. Závisí to od života, aký žijú, od prostredia, v ktorom sa vyskytujú a aj od ich myslenia. Aj vy sa môžete rozhodnúť žiť zdravo a o mnoho rokov oddialiť či úplne sa vyhnúť vyššie spomenutým známkam staroby.
Ten by nám mohli dať obyvatelia takzvaných „blue zones“ – oblastí, v ktorých žije najväčšia koncentrácia ľudí žijúcich 100 a viac rokov. Tieto zóny sa nachádzajú v rôznych častiach sveta (Sardínia – Taliansko, Ikaria – Grécko, Okinawa – Japonsko, Nicoya – Kostarika, Loma Linda – Kalifornia), no ich obyvateľov spája kvalita života a zdravie, keďže aj po deväťdesiatke vedú plnohodnotný aktívny život v zdraví!
Autorom výskumu je Dan Buettner, ktorý život v modrých zónach pozoroval viac než 10 rokov. Prišiel na to, že spôsob nášho žitia do veľkej miery (70-80%) ovplyvní, ako dlho na svete pobudneme. Ako najdôležitejšie ingrediencie v „recepte na dlhý život“ uvádza:
Prirodzený pohyb – podľa obyvateľov nie je dobrá ani prílišná fyzická aktivita, ani leňošenie, ale prirodzená a pravidelná aktivita – napríklad prechádzky či práca na záhrade.
Pestrá strava – vo všetkých modrých zónach majú ľudia podobný jedálniček. Prevažuje v ňom čerstvá rastlinná strava z lokálnych zdrojov, plná antioxidantov. Nie sú úplní vegetariáni, ale mäso jedia skutočne len občas. Jedia len toľko, koľko naozaj potrebujú, neprejedajú sa.
Dobré vzťahy s rodinou a priateľmi – v modrých zónach žijú ľudia vo väčších rodinách a ani „na staré kolená“ nezostávajú sami. Je pre nich priam typická oddanosť partnerovi a deťom, celej rodine. Spoločnosť obyvateľov modrých zón sa k starším ľuďom správa s úctou.
Zmysel života a relax – zo skúmania života obyvateľov vyplynulo, že je veľmi dôležité, aby mal človek v každom veku pocit, že je potrebný, že má prečo ráno vstávať z postele. Či už sa ide venovať práci, svojim blízkym alebo koníčkom. Zároveň by však nemal nepodliehať stresu či obavám. Obyvatelia blue zones sa zaujímajú o svoje duševné zdravie a dokážu nájsť chvíľku svojho pokoja počas dňa v podobe modlitieb či poobednej siesty.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
Why Scientists Think ‘Hacking Our Cells’ Could Turn Off the Aging Process
10 Anti-Aging Foods to Support Your 40s-and-Beyond Body
Age Takes Toll on Facial Bones, Study Finds