22.09.2020 • 8 minút na prečítanie

Dobré kyseliny v kozmetike: Ktoré vás zbavia nedokonalostí, a ktoré vám nesadnú?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kyselina hyalurónová a kyselina močová sú najsilnejšími zbraňami pre hĺbkovú hydratáciu. Alebo vás trápi mdlá, mastná pokožka a akné? Sérum vyrieši aj farebné nerovnosti a vrásky. Zacieľte tú správnu kyselinu – bez obáv, no s pravidlami!

V článku sa dozviete:

  • na čo si dať pozor pri používaní kyselín/sér,
  • čo znamenajú skratky AHA, BHA a PHA kyseliny,
  • čo je exfoliácia,
  • kedy je vhodný chemický píling,
  • kyseliny a riešenie jednotlivých nedokonalostí,
  • ktoré bojujú proti kožných ochoreniam ako akné, ekzém či rosacea,
  • ako aplikovať retinol.

Hoci je v súčasnosti doba bio-produktov a chemicky znejúcim pojmom sa dámy vo veľkom stránia, kyseliny majú v dermatológii veľký význam. Mýty bokom, mnohé sú derivované z potravín, v ktorých sa prirodzene vyskytujú. Veď také ovocné sú práve v ovocí, ale aj v zelenom čaji alebo v olivách.

Kyseliny umožňujú, aby aktívne zložky prenikli do hlbších vrstiev pokožky. Využívajú sa teda na zacielenie určeného problému. Možno ste si ani nevšimli, že ich predsa len obsahuje aj váš kozmetický produkt. Používať ich môžete aj samostatne, napríklad v podobe séra, ktoré aplikujete pod krém.

Začínajte postupne

Použitie a vlastnosti  kyseliny, ktorú ste sa rozhodli používať samostatne si vždy vopred dobre naštudujte. Určite ich začnite testovať na pokožke v nižšej koncentrácii a v frekvencii. Spočiatku párkrát do týždňa, postupne denne. Pokožka si na ne potrebuje zvyknúť.

Ideálne urobíte, ak sa poradíte s odborníčkou a skonzultujete aj možné nevhodné kombinácie s ďalšími produktami, ktoré tvoria súčasť vašej domácej kozmetickej starostlivosti. Budete mať istotu, že si nemôžete uškodiť. V rôznych časových intervaloch je niekedy potrebné použiť napríklad prípravky s obsahom vitamínu C. Ak by ste pocítili akúkoľvek iritáciu, platí na ne opláchnutie čistou vodou.

Ktorá pomôže ku krásnej, žiarivej a zdravej pleti vám a ktorá by vo vašej kúpeľni naopak nemala čo robiť?

  • AHA kyseliny spomaľujú proces a redukujú známky starnutia, jemné vrásky, zjednocujú farebný odtieň pokožky a sťahujú rozšírené póry, hydratujú; nevhodné pre citlivú pleť.
  • BHA kyseliny bojujú s prejavmi akné, komedónmi a nadmernou produkciou mazu.
  • PHA kyseliny sú deriváty prvej skupiny; odstraňujú odumreté kožné bunky bez rizika podráždenia, nakoľko sú k pokožke jemnejšie a dobre ich znáša aj tá citlivá.
Typy akné
ZDROJ:Enia Klever/Shutterstock.com

Exfoliácia: v hlavnej úlohe AHA kyseliny

Práve touto skratkou sa označujú ovocné, odborne alfa-hydroxy kyseliny. Používajú sa v rôzne vysokých koncentráciách a vzhľadom na to majú niekoľko účinných schopností. Exfoliujú, teda urýchľujú proces obnovy kožných buniek tým, že povrchovú vrstvu pokožku zbavujú odumretých buniek. Redukujú maz, no zároveň napomáhajú zvýšeniu prirodzenej hydratácie, sťahujú póry, eliminujú pigmentácie, vyrovnávajú farbu pleti a vypínajú ju.

Vo vyššej 70%-nej koncentrácii sú aktívnou zložkou chemických pílingov. Tie však patria do rúk dermatológov. V omnoho nižších koncentráciách sú súčasťou kozmetiky, a okrem stiahnutia pórov plnia napríklad aj funkciu podpory tvorby kolagénu.

V produktoch na domáce použitie nájdete nízke koncentrácie týchto kyselín, no ani s nimi to nepreháňajte a dbajte na následnú starostlivosť, predovšetkým v podobe aplikácie krému s vysokým SPF, a to nielen v lete.

Kedy je vhodný chemický píling?

Chemický píling eliminuje výrazné nedokonalosti pleti ako akné, rozšírené póry ale aj postakné a hyperpigmentácie, celkovo zlepšuje štruktúru pleti. Ideálnym obdobím na aplikáciu chemického pílingu je jeseň a zima, nakoľko treba pokožku chrániť pred kontaktom so slnečným žiarením.

Chemický peeling
ZDROJ:Studio Romantic/Shutterstock.com

Určite sa zverte do rúk odborníkov v dermatológii, ktorí vedia na základe skúseností zhodnotiť potrebnú výšku koncentrácie kyselín a bezpečne a účinne používať aj silnejšie pomery pre rýchlejší a výraznejší efekt. Neskúsené môžu ľahko napáchať veľa škody, a za to vám to určite nestojí. Ideálne urobíte, ak si najskôr dohodnete úvodnú konzultáciu. Odborník zváži vaše preferencie, stav pokožky a navrhne vám najvhodnejší druh pílingu. Okrem toho, aj vy získate presnejšiu predstavu o priebehu ošetrení i následnej starostlivosti.

Na exfoliáciu sa využívajú rôzne kyseliny ako napríklad kyselina glykolová, citronová, mandľová, mliečna a BHA kyselina salicylová.

Kyselina glykolová

Je AHA kyselinou s najvýraznejším efektom, no zároveň je spojená s najväčším rizikom podráždenia. Odstraňuje odumreté bunky a rozžiaruje pleť. Navodzuje obnovu buniek a tvorbu nových, eliminuje väčšinu nedostatkov v podobe vrások, pigmentácií či akné a fotostarnutia. Stimuluje produkciu kolagénu a elastínu.  Získava sa z cukrovej trstiny. Prirodzene ju obsahuje aj ananás či zemiaky.

Kyselina mliečna: Pre mastnú a zmiešanú pokožku

Jemnejšia než kyselina glykolová a s podobnými účinkami, je kyselina mliečna. Okrem hydratácie pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Upokojuje podráždenú pokožku, potláča množenie baktérií, preto je lactic acid súčasťou prípravkov pre problematickú pokožku. Prospešná je ale aj v boji proti starnutiu a pigmentových škvrnám.

BHA: Kyselina salicylová

Používa sa pri mierne až stredne závažných prejavoch akné, ale aj v liečbe lupín a lupienky. Tlmí sekrečnú činnosť mazových žliaz, čím uvoľňuje upchaté póry. Pôsobí však na ne do hĺbky, cez kožný maz, čo je jej výnimočná vlastnosť. Na rozdiel od na vodu viažucich sa AHA kyselín, je totiž beta hydroxylová kyselina rozpustná v tukoch. Účinná je od 1%-nej koncentrácie. Do kontaktu s ňou môžete prísť v odličovacích géloch, pílingoch či maskách. Opatrne s ňou, vysušuje! Preto je ideálne aplikovať ju lokálne, priamo na problematické miesta.

Kyselina salycilová bojuje s akné
ZDROJ:Boyloso/Shutterstock.com

PHA: Kyselina laktobionová

Ako sme už spomínali pri rozdelení kyselín do troch skupín, poly hydroxy exfoliujú veľmi jemne vďaka menším molekulám a bez podráždenia. Zároveň zvyšuje hydratáciu pokožky a posilňuje jej ochrannú lipidovú vrstvu. Pôsobí proti tvorbe zápalov a negatívnemu pôsobeniu voľným radikálom.

Hydratácia a objem: Kyselina hyalurónová

Za posledné obdobie je kyselina hyalurónová marketingovou zbraňou kozmetických produktov od krémov, sér cez dekoratívnu kozmetiku až po šampóny na vlasy. Propagované sú najmä cez jej výnimočnú schopnosť viazať veľké množstvo vody a udržiavať dlhodobú hydratáciu.

Je prirodzenou súčasťou tela ako reťazec polysacharidov. Okrem kože je dôležitá aj v kĺboch. S pribúdajúcim vekom jej množstvo v tele klesá, čo si môžete všimnúť na strate elasticity pokožky, konkrétne ochabovaní kože, vzniku a prehlbovaní vrások, ale aj kruhoch pod očami.  V estetickej, korektívnej medicíne sú preto na jej báze používané výplňové materiály.

Roztok z kyseliny hyalurónovej
ZDROJ:Bravekakanyawee/Shutterstock.com

Kyselina pantothenová: TOP v regenerácii

Alebo inak vitamín B5 maximálne prospešný pre pokožku a superúčinný v podpore jej regenerácie, keďže posilňuje prirodzené liečebné procesy. Prospešná je tak aj v procese hojenia. Zaisťuje hydratáciu, udržiava kožu vypnutú a podporuje navyše aj syntézu kolagénu a elastínu.

Kyselina retinová: Zdravý a mladistvý vzhľad

Je veľmi využívanou a váženou kyselinou v kozmetickom priemysle. Ide o typ retinoidu, odvodeného od vitamínu A. Väčšinou sa s ňou stretnete v podobe retinolu, pričom na túto kyselinu sa premieňa až v tele. Priamo kyselinu retinovú dostanete iba v produktoch na lekársky predpis, nakoľko môže spôsobiť iritácie. Je ľahko vstrebateľná a dokáže vyriešiť široké spektrum nedokonalostí na pokožke.  

Minimalizuje príznaky starnutia ako jemné linky a vrásky, ale aj pigmentácie. Redukuje rozšírené póry a akné, ocení ju aj zrelšia pokožka.

Hydratácia pokožky
ZDROJ:Beautyimage/Shutterstock.com

Aj s aplikáciou samotného retinolu je nutné postupovať opatrne a postupne naň pleť navyknúť. Začnite s 0,5 % koncentráciou. Odborníci odporúčajú aplikovať prvé dva týždne v pomere jeden diel retinol a tri diely hydratačného krému. Každým týždňom uberajte diel hydratačného krému a pridávajte dieliky retinolu až kým sa dopracujete na samotný retinol. Rovnako neskôr postupujte aj s 1%-nou koncentráciou.

Kyselina ferulová: Antioxidant

Táto kyselina sa vyznačuje silnými antioxidačnými účinkami. Osvedčila sa ako prevencia poškodenia pokožky slnečným žiarením. Pridáva sa do opaľovacích krémov, ale aj sér. Jej prínos v kozmetickom priemysle stojí na dezinfekčných, antibakteriálnych a protizápalových vlastnostiach látkach, vďaka ktorým si poradí s čiernymi bodkami a nadmernou produkciou mazu. V kombinácii s vitamínom C spomaľuje starnutie pokožky.

Kyselina azelaová: Rozjasnenie

Podobné, no menej invazívne pôsobenie ako AHA kyseliny má kyselina s komplikovanejším názvom – azelaová. Je menej dráždivá a bezpečná aj pri dlhodobej aplikácii. Keďže znižuje produkciu melanínu, dokáže regulovať pigmentácie a škvrny zosvetliť na úroveň prirodzeného odtieňa kože. Pôsobí aj ako prevencia predčasného starnutia redukovaním nežiaducich vplyvov voľných radikálov. Táto kyselina sa využíva v dermatológii hlavne na liečbu miernych až stredných prejavov akné a rosacey. Redukuje začervenanie, má protizápalový účinok a pôsobí proti tvorbe komedónov.

Zdravá a svieža pleť
ZDROJ:Shift Drive/Shutterstock.com

Kyselina diová: Poškodenie slnkom

Spoločne s kyselinou azealovou je kyselina diová súčasťou liečiv proti tvorbe akné. Reguluje produkciu mazových žliaz a ničí baktérie, ktoré sú vinné za tvorbu zápalových procesov. Pleť postihnutú hyperpigmentáciou rozžiaruje a zbavuje ju aj prejavov poškodenia slnečným žiarením.

Kyselina lipoová: Ochrana a anti-age

Možno ste už o nej počuli v súvislosti so zdravou výživou. Kyselinu lipoovú obsahuje napríklad špenát, droždie či pečeň. Nakoľko je naozaj silným a univerzálnym atioxidantom, chráni pleť pred rôznymi vonkajšími, poveternostnými podmienkami. Dokáže regenerovať a vyživovať najmä vďaka schopnosti zvýšiť okysličenie buniek, čím sa predlžuje ich biologická mladosť. Ocení ju preto aj zrelá pokožka.

Kyselina močová: Proti ekzémom a suchosti

Príťažlivejší názov – urea pomáha najmä pri liečbe nadmerne suchej pokožky a ľuďom s atopickou dermatitídou. Má vysokú hydratačnú schopnosť, znižuje pocity svrbenia a podráždenia. Dostupná je v produktoch s rôznou koncentráciou od 5 do 20%. Vyrába sa synteticky, no prirodzene sa vyskytuje aj vo vrchnej časti pokožky.

Pri používaní kyselín sa vyhýbajte slniečku a pleť aj počas chladnejších období roka chráňte krémom či make-upom s vysokým ochranným faktorom. Myslite na to, že efekt odstraňovania odumretých buniek kožu stenčuje, zjemňuje a je tak omnoho citlivejšia na spálenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aknéchudnutiedepresiahorúčkapohlavné orgánypotenieúnavaúzkosťzväčšenie lymfatických uzlín