10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Protiplesňové lieky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Protiplesňové (antifungálne/antimykotické) lieky sa používajú na liečbu plesňových infekcií, ktoré najčastejšie postihujú pokožku, vlasy a nechty. V lekárni sú lieky voľne dostupné, niektoré druhy sú na lekársky predpis.

Vznik a príčiny

Riziku jednej zo závažnejších plesňových infekcií je vystavený pacient, ktorý má oslabený imunitný systém, či už užívaním liekov na potlačenie imunity, cukrovkou, pribúdajúcim vekom, stresom (a potením), nevhodnou životosprávou alebo prekonanými infekciami z detstva, ktoré sa znova aktivujú.

Príznaky

Antifungálnymi látkami sa podľa jednotlivých príznakov najčastejšie liečia bežné ochorenia ako:

Pásový opar (Herpes zoster)

Je to vírusová infekcia nervových buniek, ktorá reaktivuje už existujúce vírusy v tele. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí v detstve ochoreli na ovčie kiahne, zväčša po päťdesiatke.
Príznaky: bolesť pokožky, vyrážky – neskôr pľuzgieriky, únava a horúčka, bolesti. Ak sa usídli na citlivých miestach tváre, ako je oko či ucho, môže viesť až k čiastočnému ochrnutiu či strate zraku.

Atletická noha
Raz za život postihne asi polovicu populácie.
Príznaky: svrbenie a pálenie pokožky prstov a nôh, šupinatá, suchá popraskaná a lúpajúca sa koža, praskliny a mokvanie medzi prstami nôh, pľuzgiere, zápach nôh.

Plesňová infekcia nechtov (Onychomykóza)

Časté ochorenie, pri ktorom sa hubová infekcia dostáva pod necht. Šíri sa priamym kontaktom alebo cez koberce, ponožky, topánky a najmä v sprchách, telocvičniach a bazénoch, keďže jej riziko zvyšuje vlhké a teplé prostredie.
Príznaky: zmena farby a tvaru nechta, hnisanie, vyschnutie a odlupovanie nechtu a kože, čo následne bolí. Bez liečby sa šíri na okolité miesta.

Vaginálna kandidóza (Vaginálny drozd)

Jedno z najčastejších mykotických ochorení, ktoré vzniká premnožením mikroorganizmov pošvovej sliznice.
Príznaky: syrovitý bledý vaginálny výtok, svrbenie, začervenanie, pálenie a zápach pošvy, bolestivý pohlavný styk, bolestivé močenie.

Niektoré druhy vážnejších stavov lupín

Lupiny vznikajú odlupovaním odumretých kožných buniek z pokožky hlavy. Nadmerné množstvo lupín súvisí s premnoženými kvasinkami, ktoré podnecujú rýchlejšiu výmenu buniek pokožky hlavy.
Príznaky: sčervenanie a podráždenie pokožky hlavy, svrbenie, viditeľné odlupovanie čiastočiek kože hlavy.

Menej často sa vyskytujú závažnejšie plesňové infekcie, ktoré sa vyvíjajú hlboko vnútri tkanív tela a môže byť nevyhnutné liečiť ich v nemocnici, napríklad aspergilóza, ktorá postihuje pľúca, alebo plesňová meningitída, ktorá postihuje mozog.

Liečba

Forma podania antifungálnych liekov:

  • topické: krém, gél, masť alebo sprej – aplikácia na pokožku, vlasy alebo nechty
  • perorálne: kapsula, tableta alebo tekutina na prehltnutie
  • intravenózne: injekcia do žily v ruke, zvyčajne podávaná v nemocnici
  • intravaginálne: malé, mäkké tablety/čapíky do vagíny

Druhy antifungálnych liekov:

  • klotrimazol
  • ekonazol
  • mikonazol
  • terbinafín
  • flukonazol
  • ketokonazol
  • amfotericín

Účinky antifungálnych liekov:

  • zabíjanie hubových buniek: napríklad vplyvom na látku v bunkových stenách, to spôsobí, že obsah hubových buniek sa stratí a bunky zomierajú
  • zabránenie rozširovaniu a reprodukcii hubových buniek

Vedľajšie účinky antifungálnych liekov
Zväčša sú mierne a trvajú krátko. Môžu zahŕňať svrbenie alebo pálenie, začervenanie pokožky, vyrážky, pocit slabosti a choroby, bolesť brucha

Kedy navštíviť lekára
Pri akýchkoľvek prejavoch plesňovej infekcie sa treba poradiť s lekárnikom. Ak bežné antifungálne lieky nezaberajú, odporúča sa vyhľadať praktického lekára. Odborníkovi je dôležité oznámiť aj užitie nadmernej dávky liekov.

Ako žiť s chorobou

Plesňové infekcie sa zvyknú po čase vracať pri nevhodnej životospráve, oslabenej imunite alebo pri užívaní liekov, ktoré imunitu zaťažujú.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
atletická nohabolesť bruchaliečivápáleniepocit slabostipokožkasvrbenie