Pruritus je latinský názov pre pocit svrbenia kože. Je spojený so silným nutkaním na poškrabanie postihnutej časti pokožky. Mnohí ľudia ho vnímajú ako veľmi nepríjemný stav. Pruritus môže mať mnoho príčin a sprevádza ho veľa kožných prejavov. Na jednej strane býva koža bez zmien, na druhej strane môže byť suchá, začervenaná či pokrytá napríklad hrbolcami a pľuzgiermi. Svrbenie môže byťohraničenéna menšiu časť kože alebo môže byť generalizované (takmer celý povrch tela). Neustálym škrabaním sa koža poškodzuje, touto činnosťou sa pruritus môže ešte zhoršova.
Existuje veľa príčin pruritu a ochorení, ktoré sa ním prejavujú. K najbežnejším patria:
Suchá koža
Koža pri nedostatočnej produkcii mazu schne, býva drsná, olupuje sa a môže svrbieť. Častejšie ju majú starší ľudia.
Alergické reakcie
Vznikajú nadmernou citlivosťou imunitného systému na určité látky. Niektoré alergické reakcie sa môžu prejavovať kožnými zmenami. Typicky vzniká začervenanie alebo hrbolčeky na koži, ktoré sprevádza pruritus (žihľavka). Tento typ alergických reakcií sa prejavuje napríklad pri kontakte s niektorými chemikáliami v pracích prostriedkoch, kozmetike alebo pri potravinovej alergii.
Uštipnutie hmyzom
Jed niektorých druhov hmyzu (komáre, ovady) môže vyvolávať silné svrbenie. Často ho sprevádzajú kožné zmeny – začervenanie a opuch.
Dlhodobé ochorenia kože
Kontaktná dermatitídaje ochorenie kože, ktoré vzniká jej podráždením či poškodením priamym kontaktom pokožky s agresívnou látkou. Charakteristicky sa prejavuje začervenaním kože, vyrážkou, pľuzgiermi a pruritom.
Psoriázaje dlhotrvajúca kožná choroba. Dôvodom jej vzniku je zrýchlenie dozrievania vrstiev kože. To spôsobuje nadmerné hromadenie odumretej kože na povrchu. Výsledkom sú červené olupujúce sa oblasti kože. Typicky svrbia, dokonca spôsobujú bolesť. Striedajú sa pri nej obdobia zhoršenia príznakov a ich zmiernenia.
Plesňové a kvasinkové infekcie
Ide o časté nákazlivé ochorenie kože a slizníc (napríklad vo vagíne), spôsobené plesňami a kvasinkami. Niektoré z nich môžu osídľovať kožu a sliznice, čo spôsobuje nepríjemné príznaky. Ideálne podmienky na ich množenie sú v teplom a vlhkom prostredí. Sprievodným prejavom býva svrbenie, začervenanie a olupovanie kože.Prejavujú sa aj pálením alebo silným svrbením nakazenej oblasti. Kvasinkové infekcie vagíny mávajú za následok biely výtok.
Parazitárne infekcie kože
Parazity sú malé organizmy, ktoré sú väčšinou viditeľné voľným okom. Určité druhy (svrab a vši) môžu infikovať kožu, prejavom býva pruritus.
Ostatné
Okrem uvedených môže svrbenie kože vyvolávať mnoho ďalších príčin. Z bežnejších dôvodov sú to ovčie kiahne, poruchy štítnej žľazy, obličkové ochorenia a hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza).
Odborníci odporúčajú vyhľadať lekársku pomoc pri prurite v prípadoch, ak narúša normálny priebeh denných činností, trvá dlhšie ako dva týždne alebo sa často opakuje, objavuje sa na celom tele, sprevádza ho nezvyčajná vyrážka či iná kožná zmena.
Niekedy môžu mať pruritus na svedomí bežné príčiny, ako je suchosť a podráždenie kože. Tie sa väčšinou dajú zmierniť alebo odstrániť jednoduchými postupmi. Dôležitou zásadou je odolať potrebe poškriabania, koža sa pri ňom môže poškodiť a infikovať. Úľavu často poskytne chladenie miesta spôsobujúceho pruritus (napríklad uterákom namočeným v studenej vode) a pravidelné premazávanie suchej kože krémami. Pri silnejšom prurite poskytujú úľavu krémy a tablety proti svrbeniu (antihistaminiká).
Prevenciou proti pruritu je používanie jemnej neparfumovanej kozmetiky a pracieho prášku. Na ochranu proti bodnutiu hmyzom sa využívajú repelenty.