10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Prvá pomoc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Poskytnutie prvej pomoci je povinnosť každého človeka, bez ohľadu na jeho vzdelanie, či momentálnej situácii. Táto povinnosť je dokonca zakotvená v zákone, neposkytnutie prvej pomoci je trestný čin. Ako laika však človeka za spôsob poskytnutia prvej pomoci nikto nebude hodnotiť. Jej ovládanie by malo byť samozrejmé, pretože každý sa raz môže ocitnúť v situácii, keď bude prvú pomoc potrebovať.

    Prvoradá je bezpečnosť

    Pred poskytnutím prvej pomoci je nevyhnutné presvedčiť sa, či takéto konanie neohrozí zdravie alebo život človeka. To sa môže stať v ojedinelých prípadoch, hlavne v situáciách ako dopravné nehody a prírodné katastrofy. Väčšinou ide o situácie v bezpečnom prostredí — na ulici alebo v uzatvorenom priestore.

    Kedy je nutné poskytnúť prvú pomoc?

    Človek, ktorý prvú pomoc potrebuje, je zvyčajne v bezvedomí, preto stráca jednu z troch hlavných vitálnych funkcií. To, či je naozaj v bezvedomí, sa dá overiť hlasným oslovením a neskôr bolestivým podnetom (napríklad stlačením trapézového svalu či uštipnutím ušného laloka). Ďalšie dve vitálne funkcie sú dýchanie a krvný obeh. Laikom stačí overiť prvú z týchto funkcií.

    Najjednoduchšie je postupovať podľa skratky ABC (z anglického air ways, breathing, circulation, teda dýchacie cesty, dýchanie a obeh. Je nutné postihnutému zakloniť hlavu, jednou rukou zatlačiť na čelo a druhou rukou nadvihnúť bradu. Ak sú dýchacie cesty voľné, prichádza krok B (breathing – dýchanie). Priložením ucha nad ústa pacienta a pohľadom na hrudník treba zistiť, či pacient dýcha. Nie je vhodné vťahovať jazyk prstami ani s ním manipulovať.

    Ak človek nedýcha, je pravdepodobné, že má porušený aj obeh. V tomto prípade treba privolať záchrannú službu prostredníctvom tiesňových liniek 155 (záchranná zdravotná služba) a 112 (integrovaný záchranný systém). Dispečer v priebehu poskytovania prvej pomoci volajúceho inštruuje.

    Kardiopulmonálna resuscitácia (KPR)

    Ide o súbor úkonov zachraňujúcich život pri poskytovaní prvej pomoci. Po privolaní záchrannej služby je potrebné začať stláčať hrudník v strede hrudnej kosti do hĺbky asi 6 centimetrov, a to v rytme vianočnej piesne Rolničky, rolničky… Podľa Európskej resuscitačnej asociácie sa laikom neodporúča dýchanie z úst do úst. Zdatnejší poskytovatelia prvej pomoci po 30 stlačeniach hrudníka môžu opäť zakloniť hlavu pacienta, priložiť pery okolo jeho úst, zapchať mu nos a vdýchnuť objem svojho normálneho dychu do jeho dýchacích ciest. Po dvoch vdychoch možno pokračovať v stláčaní hrudníka a proces opakovať. Ak sa náhodou v okolí nachádza automatický externý defibrilátor, je vhodné ho použiť.

    Kedy ukončiť poskytovanie prvej pomoci?

    Prvú pomoc je nevyhnutné poskytovať, kým pacienta neprevezmú záchranári.

    Zhrnutie

    1. Vlastná bezpečnosť.
    2. Bolestivý podnet.
    3. Záklon hlavy.
    4. Overenie dýchania.
    5. Volanie 155 alebo 112.
    6. Stláčanie hrudníka a dýchanie z úst do úst v pomere 30 : 2.
    7. Pacienta preberie záchranár.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia