10.06.2019 • 11 minút na prečítanie

Psoriatická artritída/Lupienkovitá artritída – zápal kĺbu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Psoriatická artritída (PsA) je stav, ktorý spája opuchnuté boľavé kĺby artritídy so psoriázou. Psoriáza spôsobuje svrbivé šupinaté červené škvrny, ktoré sa objavia na koži a pokožke hlavy, artritída je zápal kĺbov. PsA môže byť mierna alebo závažná a môže postihovať nielen jeden, ale aj viacero kĺbov súčasne.

Príznaky

Každý pacient má iné symptómy psoriatickej artritídy. Môžu byť mierne až ťažké, pričom niekedy sa stav dostane do remisie a človek sa na chvíľu cíti lepšie alebo inokedy sa príznaky môžu zhoršiť. Symptómy vždy závisia od typu PsA, no medzi všeobecné patrí ranná stuhnutosť, opuchnuté a citlivé kĺby na jednej strane tela alebo na oboch, opuchnuté prsty a kĺby, bolestivé svaly a šľachy, šupinaté škvrny na koži, ktoré sa môžu zhoršiť, keď pacient cíti bolesť kĺbov, šupinatá pokožka hlavy, únava, pichanie v nechtoch, oddelenie nechtov od nechtového lôžka, začervenanie očí (konjunktivitída) a bolesť oka (uveitída).

Spondylitídna PsA môže spôsobiť aj príznaky, ako je bolesť chrbta a stuhnutosť, bolesť, opuchnutie a slabosť v bokoch, kolenách, členkoch, nohách, lakťoch, rukách, zápästiach a iných kĺboch, opuchnuté prsty alebo ich kĺby.

Symetrická PsA zasahuje päť alebo viac kĺbov na oboch stranách tela. Asymetrická PsA postihuje menej ako päť kĺbov, ale môžu byť na opačných stranách.

Psoriatická artritída mutilánov doslova deformuje kĺby. Môže skrátiť postihnuté prsty a spôsobuje bolesť a opuchnutie v koncových kĺboch ​​prstov.

Druhy psoriatickej artritídy

  1. Symetrická PsA: Ovplyvňuje tie isté kĺby na oboch stranách tela, napríklad ľavé a pravé koleno. Príznaky môžu byť podobné ako pri reumatoidnej artritíde (RA). Symetrická psoriatická artritída má tendenciu byť miernejšia a spôsobuje menšiu kĺbovú deformáciu ako RA. Tento druh má približne 50 percent pacientov.
  2. Asymetrická PsA: Postihuje kĺby na jednej strane tela. Môžu byť bolestivé a červené. Asymetrická PsA je všeobecne mierna a ovplyvňuje asi 35 percent pacientov.
  3. Distribučná interfalangeálna PsA: Tento typ zasahuje kĺby najbližšie k nechtom, takzvané distálne. Vyskytuje sa približne u 10 percent ľudí s PsA.
  4. Spondylitídna PsA: Tento typ ovplyvňuje chrbticu. Zasiahnutá môže byť celá, od krku po dolnú časť chrbta. Môže to výrazne zhoršovať pohyb a spôsobovať bolesti. Tento typ môže zároveň postihovať ruky, nohy, ramená a boky.
  5. Psoriatická artritída mutilánov: Ide o závažný, deformujúci typ PsA. Postihuje približne 5 percent pacientov, pričom zvyčajne trpia ich ruky a nohy, prípadne krk a spodná časť chrbta.

Prečítajte si tiež: Potvory z letného kúpania.

Vznik a príčiny

V prípade psoriatickej artritídy imunitný systém napáda kĺby a kožu. Lekári nevedia, čo spôsobuje tieto útoky, no domnievajú sa, že je to kombinácia génov a environmentálnych faktorov. Asi 40 percent ľudí s týmto ochorením má jedného alebo viacerých príbuzných s PsA a následne nejaký faktor v prostredí spustí chorobu. Môže to byť vírus, extrémny stres alebo zranenie.

Rizikové faktory psoriatickej artritídy:

  • človek má psoriázu
  • rodičia alebo súrodenci s PsA
  • vek od 30 do 50 rokov (hoci pacientmi sú aj deti)
  • prekonaný streptokok
  • vírus HIV

Táto diagnóza je niekedy horšia, inokedy akoby utlmená. Medzi spúšťače, ktoré spôsobujú „výbuchy“ choroby, patria infekcie, poranenia, suchá pokožka, stres, chladné a suché počasie, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, nadváha, lieky ako lítium, beta blokátory a antimalariká. Hoci sa pacient nevie vyhnúť všetkým spúšťačom, môže sa pokúsiť zvládnuť stres, prestať fajčiť a obmedziť pitie alkoholu.

Čím závažnejšie sú príznaky, tým viac PsA ovplyvní schopnosť hýbať sa. Ľudia s veľkým poškodením kĺbov ťažko kráčajú, chodia po schodoch a robia iné každodenné činnosti. Stav choroby je ovplyvnený týmito faktormi:

  • vek, v ktorom bola diagnostikovaná PsA
  • stav choroby v čase diagnostikovania
  • aká časť tela je pokrytá vyrážkami
  • počet príbuzných s PsA

Diagnostika

Počas diagnostikovania psoriatickej artritídy musí lekár vylúčiť iné príčiny artritídy (reumatická artritída a dna) pomocou zobrazovacích a krvných testov. Tie sledujú poškodenie kĺbov a iných tkanív.

Röntgen : Kontroluje zápal a poškodenie kostí a kĺbov. Poškodenie je v prípade PsA iné ako pri iných typoch artritídy.

Magnetická rezonancia : Rádiové vlny a silné magnety vytvoria obraz vnútra tela. Tieto obrazy môžu lekárovi pomôcť skontrolovať poškodenie kĺbov, šliach alebo väzov.

CT skenovanie a ultrazvuk: Pomôžu určiť, aká pokročilá je PSA a do akej miery sú postihnuté kĺby.

Látky, ktorých krvné testy pomáhajú posúdiť akýkoľvek zápal v tele:

C-reaktívny proteín : Látka, ktorú tvorí pečeň, keď je v tele prítomný zápal.

Sedimentácia erytrocytov: Odhaľuje mieru zápalu v tele. Nemôže však určiť, či je zápal spôsobený PsA, alebo inými príčinami.

Reumatoidný faktor (RF): Autoprotilátka produkovaná imunitným systémom. Je zvyčajne prítomná v prípade RA, ale negatívna pri PsA.

Spojka kvapaliny : Tento test vyžaduje malé množstvo tekutiny z kolena alebo iného kĺbu. Ak sú v tekutine kryštály kyseliny močovej, môže mať človek dnu, nie PsA.

Červené krvinky: Nízky počet červených krviniek z anémie je bežný u ľudí s PsA.

Krvný test ani zobrazovací test nemôžu jasne určiť, či má človek psoriatickú artritídu. Lekár preto musí použiť kombináciu testov na vylúčenie iných možných príčin.

Liečba

Cieľom liečby PsA je zlepšiť symptómy – kožné vyrážky a zápal kĺbov. Existuje veľa možností, typický plán liečby obsahuje jednu alebo viac z nasledujúcich:

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Tieto lieky pomáhajú kontrolovať bolesť a opuchnutie kĺbov. Medzi voľnopredajné patrí ibuprofen a naproxén. Ak nie sú účinné, lekár môže predpisovať NSAID vo vyšších dávkach. Tieto lieky však treba užívať podľa predpísaného dávkovania, v opačnom prípade môžu spôsobiť podráždenie žalúdka, krvácanie do žalúdka, infarkt, mŕtvicu, poškodenie pečene alebo obličiek.

Choroby modifikujúce antireumatické lieky (DMARD)

Tieto lieky znižujú zápal, aby zabránili poškodeniu kĺbov a spomaľovali progresiu PsA. Užívajú sa infúziou alebo injekčne. Medzi najčastejšie predpisované DMARD patria metotrexát, leflunomid, sulfasalazín, apremilast. Vedľajšie účinky DMARD zahŕňajú poškodenie pečene, potlačenie kostnej drene, pľúcne infekcie.

Biologické liečivá

Biologické liečivá, známe ako inhibítory tumor nekrotizujúceho faktora alfa (TNF-alfa), blokujú účinky proteínového nekrotizujúceho faktora alfa. To znižuje zápal a zlepšuje príznaky, ako sú stuhnuté a opuchnuté kĺby. Podávajú sa injekciou alebo infúziou. Keďže tieto lieky tlmia imunitnú odpoveď, môžu zvýšiť riziko závažných infekcií. Ďalšie vedľajšie účinky sú nevoľnosť a hnačka. Najčastejšie predpisované biologické lieky sú adalimumab, certolizumab, golimumab, etanercept, infliximab. Ide o jedny z najdrahších liekov.

Steroidy

Môžu zmierniť zápal. Pri PsA sa zvyčajne aplikujú injekčne priamo do postihnutých kĺbov. Vedľajšie účinky zahŕňajú bolesť a mierne riziko infekcie kĺbov.

Imunosupresíva

Lieky ako azatioprin a cyklosporín upokojujú nadmerne aktívnu imunitnú odpoveď počas PsA. Nepoužívajú sa tak často ako dostupné inhibítory TNF-alfa. Keďže imunosupresíva oslabujú imunitnú odpoveď, môžu zvýšiť riziko infekcií.

Topické liečby

Krémy, gély, vody a masti môžu zmierniť svrbivé vyrážky PsA. Tieto liečebné postupy sú k dispozícii aj bez predpisu. Možno užívať anthralin, kalcitriol alebo kalcipotrién (formy vitamínu D-3), kyselinu salicylovú, steroidné krémy, tazarotén (derivát vitamínu A).

Svetelná terapia

Svetelná terapia používa na liečbu kožných vyrážok psoriázy liek, nasleduje vystavenie jasnému svetlu.

Okrem podávania liekov možno nastaviť životný štýl pacienta tak, aby sa zlepšili príznaky.

Cvičenie ako každodenná rutina

Udržiavanie kĺbov v pohybe môže zmierniť ich tuhosť. Treba byť aktívny minimálne 30-minút denne. Pomáha to aj znížiť nadváhu a dodáva viac energie. Cyklistika, chôdza, plávanie a iné vodné cvičenia sú šetrnejšie ku kĺbom než vysoko nárazové cvičenia ako beh alebo tenis.

Minimalizovať zlé návyky

Fajčenie je pre kĺby nevhodné, rovnako ako tak pre zvyšok tela. Preto je vhodné zbaviť sa nikotínu a obmedziť alkohol, ktorý môže interagovať s niektorými liekmi PsA.

Zbaviť sa stresu

Napätie a stres môžu spôsobiť, že zápal kĺbov sa zhoršuje. Je vhodné meditovať, cvičiť jogu alebo skúsiť iné techniky stresu, aby pacient upokojil myseľ a telo.

Teplé a studené obklady

Bolesť svalov môžu zmierniť teplé až horúce obklady, studené znížiť bolesť v kĺboch.

Užívať prírodné doplnky

Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti. Tieto zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v mnohých doplnkoch, znižujú zápal a stuhnutosť kĺbov. Podobne môže pomáhať kurkuma, ktorá znižuje zápaly.

Psoriatická artritída môže mať rôzne fázy.

Počiatočná fáza PsA: V počiatočných fázach sa môžu vyskytnúť mierne príznaky ako opuchnutie kĺbov a znížený pohyb. Tieto symptómy sa môžu prejaviť v tom istom čase, keď sa rozvinú kožné lézie psoriázy, alebo neskôr. Liečia sa zväčša pomocou nesteroidných protizápalových liekov. Zmierňujú bolesť a symptómy, ale nepomáhajú spomaliť PsA.

Stredná fáza PsA: V závislosti od typu PsA sa v strednej fáze zhoršujú príznaky. Vyžadujú progresívnejšiu liečbu, ako sú antireumatické lieky a biologické liečivá. Tieto lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky a spomaliť postup poškodenia.

Neskoré štádium PsA: Kostné tkanivo je silne ovplyvnené. Je pravdepodobné, že sa objavila deformácia a rozšírenie kostí. Cieľom liečby je zmierniť symptómy a predchádzať zhoršeniu komplikácií.

Ako žiť s chorobou

Pre pacientov so psoriatickou artritídou je najhoršia neustála bolesť a nepohodlie. Navyše šupinaté miesta kože spojené so psoriázou môžu byť veľmi svrbivé a nepríjemné, dokonca bolestivé. Bez vhodnej liečby artritídy môže byť ochorenie oslabujúce pre telo aj celkový život.

Preto je dôležitá skorá diagnostika a vhodne zvolená liečba. Možno vyskúšať viacero druhov liečby pre pacienta. Odporúča sa vedenie denníka, čím sa sleduje denná bolesť, aktivita, okolnosti, ktoré bolesť zhoršujú, a opatrenia, ktoré ju zmierňujú.

Prechádzanie denníka s lekárom môže pomôcť vylepšovať plán osobnej liečby. Pacient by mal zostať aktívny, zdravo sa stravovať a snažiť sa vyhýbať stresu. Tieto základné opatrenia môžu byť veľmi užitočné a môžu pomáhať nastavenej liečbe lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artritídahlavakĺbykožatuhé kĺbyúnavazačervenanie