10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Rakovina maternice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina maternice (respektíve endometria) ovplyvňuje ženský reprodukčný systém. Patrí medzi časté onkologické ochorenia žien, hlavne v prípade dosiahnutia vyššieho veku. Jej incidencia narastá po dosiahnutí menopauzy.

Vznik a príčiny

Nie je úplne objasnené, čo rakovinu maternice spôsobuje. Jedným z hlavných rizikových faktorov choroby sú vyššie hladiny hormónu estrogén. Je to jeden z hormónov, ktoré regulujú reprodukčný systém ženy. Stimuluje uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov a podieľa sa na delení buniek výstelky maternice. Progesterón, ďalší z hormónov, pripravuje sliznicu maternice na uhniezdenie vajíčka. Úroveň estrogénu a úroveň progesterónu sú v organizme zvyčajne vyvážené. Nárast estrogénu môže mať viacero príčin, napríklad ochorenie vaječníkov alebo hypofýzy, užívanie niektorých druhov liekov a podobne. Existuje tiež riziko vzniku rakoviny maternice zapríčinené dlhodobým užívaním tamoxifénových prípravkov proti rakovine prsníka. Riziko rakoviny maternice sa zvyšuje aj s vekom. Väčšina prípadov postihuje ženy od 40 do 74 rokov, u žien mladších ako 40 rokov sa diagnostikuje len 1 percento prípadov. Keďže produkcia estrogénu je ovplyvnená množstvom tukového tkaniva, nadváha alebo obezita zvyšujú hladinu estrogénu v tele ženy. To výrazne zvyšuje hrozbu rozvoja rakoviny maternice. Ženy s nadváhou majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny maternice v porovnaní so ženami s optimálnou hmotnosťou (BMI ≤ 25). Veľmi obézne ženy (BMI ≥ 30) majú až šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť rozvinutia tohto ochorenia. Ďalším faktorom je história reprodukcie. Ženy, ktoré nemajú deti, sú vystavené vyššiemu riziku ochorenia ako ženy, ktoré tehotné boli. Pravdepodobnou príčinou je, že zvýšené hladiny progesterónu a nižšie hladiny estrogénu počas tehotenstva majú ochranný účinok na výstelku maternice. Zdravotné komplikácie, ako je hyperinzulinémia (vysoká hladina inzulínu), tiež zvyšujú riziko nádorov. Vyššie riziko vzniku rakoviny maternice existuje i v prípade žien postihnutých syndrómom polycystických ovárií (PCOS), lebo tento syndróm zapríčiňuje vysokú hladinu estrogénu v ich organizme. Hyperplázia endometria je stav, keď výstelka maternice abnormálne hrubne. To je ďalší z rizikových faktorov rakoviny maternice. Táto choroba väčšinou postihuje bunky, ktoré tvoria výstelku maternice (endometrium). V tomto prípade sa označuje ako rakovina endometria. Rakovina maternice sa zriedkavo začína vo svalovej stene maternice. Tento typ sa nazýva sarkóm maternice.

Príznaky

Najčastejším príznakom rakoviny maternice je vaginálne krvácanie, ktoré je nezvyčajné (abnormálne) z hľadiska dĺžky krvácania, jeho intenzity alebo objavenia sa krvácania mimo menštruácie. Ak žena vstúpila do klimaktéria (menopauzy, prechodu), za abnormálne sa považuje akékoľvek vaginálne krvácanie. Symptómy sa môžu začať ako vodnatý výtok, ktorý časom naberá na intenzite a prechádza do krvácania, ktoré je abnormálne. Menej časté príznaky zahŕňajú bolesť v dolnej časti brucha (podbruško) a bolesť počas pohlavného styku. Ak sa rakovina maternice vyvinie do pokročilejšieho stupňa, príznaky sú: bolesť chrbta, dolných končatín a panvy, strata chuti do jedla, únava a nevoľnosť.

Diagnostika

V prípade výskytu abnormálneho krvácania a bolesti by mala žena čo najskôr vyhľadať gynekológa. Okrem anamnézy lekár uskutoční fyzickú prehliadku pohlavných orgánov a niekoľko laboratórnych testov na posúdenie funkcie a stavu reprodukčných orgánov vrátane vaječníkov a vajíčkovodov. Transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie (TVS) využíva malú sondu, umiestnenú priamo do vagíny, ako skener. Prostredníctvom tohto vyšetrenia lekár získa detailný obraz vnútra maternice. Vyšetrenie nie je bolestivé, ale niekedy sa žena môže cítiť trochu nepríjemne. Podstatou vyšetrenia je kontrola zmeny hrúbky sliznice maternice, ktorá by mohla byť spôsobená prítomnosťou polypov alebo rakovinových buniek.

V prípade hysteroskopie a biopsie sa používa hysteroskop. Je to prístroj, ktorý lekárovi umožňuje skontrolovať priamo výstelku maternice a v prípade podozrenia realizovať odber vzorky (biopsiu).

Niekedy je využívaná forma aspiračnej biopsie. Pri nej sa pomocou ohybnej hadičky z maternice odoberá malé množstvo buniek, ktoré sa následne spracujú a vyhodnotia v laboratóriách. V niektorých prípadoch sa využíva hysteroskopia, dilatácia a kyretáž. Ide o malý chirurgický zákrok vykonávaný v anestézii – vyškrabnutím sa odstráni malá časť tkaniva z maternice. V pokročilejších štádiách je nutné zistiť, aké je poškodenie organizmu, či rakovina metastázovala, a ak, do ktorých orgánov. Lekár preto často indikuje röntgenové vyšetrenie hrudníka, MRI scan a CT snímkovanie.

Liečba

Najbežnejšou liečbou rakoviny maternice je chirurgické odstránenie tohto orgánu (hysterektómia). Hysterektómia môže vyliečiť rakovinu maternice v raných fázach, na druhej strane je jej dôsledkom strata schopnosti otehotnieť. Chirurgická liečba karcinómu maternice je často sprevádzaná odstránením aj ostatných častí reprodukčných orgánov ženy, vaječníkov a vajíčkovodov, v procedúre nazývanej bilaterálna salpingo-ohorektómia. Chirurg môže tiež odobrať vzorky z lymfatických uzlín v panve a bruchu a z ďalších okolitých tkanív. Tie pošle do laboratória, aby tam zistili, či sa rakovina rozšírila. Hysterektómia sa môže vykonávať laparoskopicky alebo rezom cez bruško (abdominálna hysterektómia). Laparoskopická hysterektómia má výhodu minimálneho zjazvenia a rýchlejšieho zotavenia. V 2. alebo 3. štádiu rakoviny maternice, ak sa rakovina rozšírila do maternice alebo blízkych lymfatických uzlín v panve, je indikovaná radikálna alebo úplná hysterektómia. Zahŕňa dodatočné odstránenie krčka maternice a klenby vagíny aj odstránenie panvových lymfatických uzlín.Po hysterektómii je niekedy indikovaná rádioterapia alebo chemoterapia. Hormonálna terapia progestagénmi sa uplatňuje, ak žena ešte nedosiahla vek nástupu menopauzy a je v reprodukčnej fáze života, ktorej súčasťou je založenie rodiny. Ak rakovina v štádiu pokročila a šanca na liečbu je malá, terapia sa zameriava na zmiernenie príznakov a predĺženie života.

Prevencia

Pravidelné gynekologické prehliadky a vedenie menštruačného kalendára môžu pomôcť predchádzať rakovine maternice alebo ju včas diagnostikovať a tak zachrániť reprodukčnú schopnosť ženy aj, samozrejme, jej život.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne vaginálne krvácaniebolesť chrbtabolesť počas pohlavného stykumaternicanechutenstvorakovinaúnava