04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina pažeráka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pažerák je trubicový orgán spájajúci hltan a žalúdok, uložený v hrudníku pred chrbticou. Rakovina pažeráka je nádorové ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek časť pažeráka – epitel, väzivo, svalovú vrstvu. Najčastejšie sú epitelové nádory. V počiatočnej fáze väčšinou nespôsobujú žiadne zdravotné problémy, preto bývajú rozpoznané často až v pokročilejších štádiách choroby. Nádory sa svojim rastom môžu prominovať do lúmenu pažeráka a spôsobovať obštrukciu, ktorá sa prejaví hlavne bolestivým a problematickým prehĺtaním tuhej stravy. Malígne nádory sa šíria do okolia pomocou lymfatických ciev alebo priamym prerastaním do priedušiek, nervov alebo žalúdka. Terapia nádorov pažeráka je komplexná, zahŕňa chemoterapiu, rádioterapiu a chirurgickú resekciu nádoru aj časti pažeráka s priľahlými lymfatickými uzlinami.

Vznik a príčiny

Nádory pažeráka sa vyskytujú prevažne u pacientov vo veku od 50 do 70 rokov. Na vzniku sa podieľa genetická predispozícia spolu s faktormi prostredia, ako je fajčenie, konzumácia alkoholu, jedenie pálivých a korenených jedál a nedostatok vitamínov. Gastroezofageálny reflux, pri ktorom dochádza k úniku žalúdočnej šťavy späť do pažeráka, je tiež jeden z rizikových faktorov. Pôsobenie silnej kyseliny vedie po určitom čase k zmene epitelu pažeráka. Táto zmena môže tvoriť podklad pre vznik karcinómu.

Príznaky

Rakovina pažeráka môže byť dlho bezpríznaková. Niekedy sú prítomné nešpecifické príznaky ako problematické prehĺtanie, ktoré sa môže stať až bolestivým. Na začiatku sa objavuje bolesť pri prehĺtaní tuhej stravy, časom môže byť problematické aj prehĺtanie tekutín. Medzi ďalšie príznaky patrí pocit bolesti či pálenia za hrudnou kosťou, nevoľnosť, vracanie. Z celkových príznakov sa môže vyskytovať zníženie hmotnosti, nechutenstvo, slabosť. Pri prerastaní nádoru do okolitých štruktúr sa môže objaviť chrapot, dýchavičnosť či pocit plnosti a ťažkosti žalúdka.

Diagnostika

Lekár posúdi stav pacienta na základe anamnézy a zdravotných problémov, ktoré ho sprevádzajú. Medzi základné vyšetrenia patrí odber krvi a laboratórne zhodnotenie výsledkov. Základnou diagnostickou metódou je endoskopické vyšetrenie pažeráka. Do oblasti pažeráka sa zavedie prístroj a celá oblasť sa zhodnotí s následným odobratím vzorky tkaniva, ktorú vyšetrí patológ. Na určenie stupňa rakoviny pažeráka je potrebné posúdenie okolitých štruktúr a priľahlých lymfatických uzlín, najčastejšie sa na to využíva CT.

Liečba

Liečebný postup vychádza zo stupňa nádorového ochorenia. V prípade lokalizovaného ochorenia, ktoré sa nešíri do okolia, je metódou voľby chirurgia. Pri nej sa odstráni nádor a časť pažeráka. Rádioterapia môže predchádzať chirurgickému zákroku alebo môže nasledovať po ňom. Jej cieľom je zmenšenie veľkosti nádoru alebo zničenie jeho mikroskopických pozostatkov. V prípade pokročilého nádoru nastupuje chemoterapia, ktorá však nevedie k uzdraveniu. Základom je spriechodnenie pažeráka, v prípade nemožnosti treba zabezpečiť výživu inými vstupmi.

Prevencia

Základom prevencie je zdravý životný štýl, obmedzenie konzumácie alkoholu a pálivých či korenených jedál, zákaz fajčenia. Aj pasívne fajčenie môže viesť k rozvoju rakoviny pažeráka, preto je dôležité maximálne sa mu vyhýbať.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chrapotdýchavičnosťnechutenstvonevoľnostpažerákrakovina pažerákaslabosťvracanie