10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina pľúc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nádorové ochorenie, ktoré postihuje výstelku pľúc. Až 85 percent prípadov je spojených s dlhodobým fajčením. Rakovina pľúc nie je len jedna choroba, preto niektoré jej typy postihujú aj ľudí, ktorí nikdy nefajčili. Spomedzi onkologických ochorení je vo svete najčastejšou príčinou úmrtia. V čase diagnózy bývajú vo väčšom počte prípadov prítomné vzdialené ložiská. Medzi hlavné príznaky patrí kašeľ, vykašliavanie krvi a dýchavičnosť.

Vznik a príčiny

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku nádoru pľúc. Najčastejšou príčinou je fajčenie cigariet. Rakovinotvorné látky v cigaretovom dyme pri vdychovaní neustále dráždia výstelku pľúc a poškodzujú ju. V mieste uchytenia týchto látok vzniká chronický zápal, ktorý vyústi do vyčerpania regeneračných schopností sliznice. Bunky sa začnú nekontrolovane deliť, tak podnecujú vznik zhubného nádoru pľúc. Ďalšou príčinou s podobným princípom je znečistenie ovzdušia.

Jednou, i keď nie veľmi častou príčinou je vdychovanie radónu (plyn), ktorý sa vyskytuje v pôde v blízkosti uránových ložísk. V dnešnej dobe existuje legislatíva, ktorá pre vydanie stavebného povolenia vyžaduje kontrolu koncentrácie tohto rádioaktívneho plynu na mieste stavby, znižujúc tak pravdepodobnosť vzniku nádoru pľúc.

Príznaky

Prvým príznakom väčšinou býva novoobjavený kašeľ, ktorý po čase neodznie. Sporadicky môže dôjsť až k vykašliavaniu krvi. Zväčšujúci sa nádor potom dokáže uzatvoriť niektoré priedušky a vzniká pocit nedostatočnosti vzduchu (dýchavičnosť).

V pokročilom štádiu choroby sa objavujú celkové symptómy ako teplota, únava a strata hmotnosti. Špecialitou nádoru pľúc je produkcia látok podobných hormónom. Tieto látky sú zodpovedné za vznik špecifických príznakov (odvápňovanie kostí, cukrovka, obezita, svalová slabosť).

Diagnostika

Prvým vyšetrením pri diagnostike nádoru pľúc je röntgen pľúc, po ktorom spravidla príde na rad CT vyšetrenie. Kvôli získaniu vzorky nádoru pacient pravdepodobne podstúpi bronchoskopické vyšetrenie, pri ktorom mu cez ústa zavedú do priedušiek malú kameru. Na odhalenie vzdialených ložísk sa používajú špeciálne zobrazovacie metódy, napríklad SPECT či PET/CT vyšetrenie.

Liečba

Rozhodnutie, či pacient podstúpi, alebo nepodstúpi operáciu, závisí od štádia choroby. V niektorých prípadoch je nutné chirurgicky odstrániť celý lalok alebo jednu polovicu pľúc (pľúcna lobektómia, respektíve jednostranná pulmektómia).

V prípade pokročilého štádia choroby sa často operačný zákrok neodporúča. Nasleduje kombinácia ožarovania a chemoterapie. V niektorých prípadoch možno použiť cielenú liečbu – modernú terapiu, ktorá dokáže presnejšie zacieliť nádorové tkanivo s menším množstvom nežiaducich účinkov v porovnaní s chemoterapiou.

Prevencia

Prevencia nádoru pľúc je súčasťou národných programov zdravia väčšiny vyspelých štátov vrátane Slovenska. Zahŕňa zákaz fajčenia v reštauráciách, v zdravotníckych zariadeniach či na zastávkach hromadnej dopravy. Rešpektovaním zákazov sa zabraňuje vplyvu cigaretového dymu na nefajčiarov. Základným preventívnym opatrením teda je prestať (ešte lepšie nezačať) fajčiť cigarety, vodné fajky, elektronické cigarety a marihuanu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
dýchavičnosťkašeľpľúcaprieduškyrakovina pľúcteplotaúnavavykašliavanie krvi