Väčšina nádorov v ústach sa vyvinie z epitelu vystielajúceho ústnu dutinu, jazyk alebo pery. Tumor vzniká nekontrolovateľným množením buniek, ktoré obranné mechanizmy nášho tela nedokážu zastaviť. Nádory sa delia na nezhubné (benígne) a zhubné (malígne), ktoré tvoria metastázy. Muži bývajú postihnutí častejšie ako ženy. Predikčné miesta vzniku rakoviny sú pery, hrany jazyka, alveolárna ústna spodina, tvrdé a mäkké podnebie. Zubný lekár je často prvý človek, ktorý si všimne neobvyklé zmeny v ústach. Preto je dôležité navštevovať ho pravidelne. Prognóza ochorenia závisí od stupňa diferenciácie tumoru, objemu nádoru a prítomnosti metastáz. Skoré odhalenie rakoviny úst zvyšuje percento úspešnosti liečby.
Najvýraznejšie faktory zapríčiňujúce rakovinu úst sú fajčenie a žuvanie tabaku. Ľudia, ktorí kombinujú fajčenie s pitím alkoholu, sú ohrození ešte viac. Ďalšie rizikové faktory sú: infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), syfilis, výskyt orálnej kandidózy, HIV, leukoplakia, ochorenie lichen ruber planus, dlhodobá expozícia tváre slnku bez ochrany, mechanické dráždenie nevyhovujúcimi zubnými náhradami, chronické hryzenie do jazyka alebo iných častí ústnej dutiny, dedičnosť.
Prvé príznaky môžu vyzerať nevinne a sú nešpecifické, napríklad zmena farby sliznice, nehojaca sa rana v ústach, zväčšujúca sa masa v ústach, krvácanie z úst, strata zuba, bolesti pri prehĺtaní, bolesti pri nosení umelého chrupu, bula na krku, neprestávajúca bolesť ucha, sucho v ústach, bolesť jazyka, bolesť čeľuste.
Ak je nádor veľký, dochádza k zväčšeniu čeľuste, krku alebo jazyka, ktoré môže byť sprevádzané bolesťou. Tieto príznaky môžu indikovať aj iné patologické stavy, ktoré však nemusia súvisieť s rakovinou úst. Preto je dôležité vyšetrenie u odborníka.
Lekár stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa lekár informuje u pacienta na nadmerné fajčenie, požívanie alkoholu, nadmernú expozíciu slnku a na výskyt rakoviny v rodine. Klinické vyšetrenie zahŕňa dôkladnú prehliadku ústnej dutiny a prehmatanie slizníc. Dôležité je prehmatať aj krk, pretože mnohé nádory metastázujú práve do krčnej oblasti. Ak lekár nájde podozrivý útvar, urobí biopsiu, teda odoberie podozrivé tkanivo, ktoré preskúma patológ. Zo zobrazovacích diagnostických metód sa používa röntgenové vyšetrenie, CT vyšetrenie, MRI scan, PET scan alebo endoskopia na vyšetrenie čeľustných dutín a krku.
Liečba závisí od typu, lokalizácie a štádia nádoru. Metódou voľby je chirurgické odstránenie nádoru s dostatočne bezpečným okrajom. Ak sú postihnuté aj uzliny, treba ich tiež odstrániť. Ďalšou možnosťou liečby je rádioterapia a chemoterapia. Dôležité je dodržiavanie ústnej hygieny počas liečby.
Prevencia spočíva v obmedzení užívania tabakových výrobkov, vo vyhýbaní sa infekciám, v dodržiavaní expozičného času na slnku a v používaní opaľovacích krémov s vysokým UV faktorom (treba dbať aj o pery a použiť adekvátny balzam). Samozrejmé je dodržiavanie ústnej hygieny a pravidelné návštevy zubného lekára.