12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Reakcie na farbenie vlasov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Výrobky na farbenie vlasov obsahujú množstvo prísad, ktoré môžu podráždiť pokožku a spôsobiť alergické reakcie. Väčšina prípadov alergickej kontaktnej dermatitídy pochádzajúcich z farbenia vlasov je spôsobená zložkou nazývanou parafenylendiamín. Reakciám na farbenie vlasov sa dá vyhnúť dodržiavaním bezpečnostných pokynov, prípadne využívanímtýchproduktov, ktoré tieto látky neobsahujú.

Niektorí ľudia sú náchylnejší na pôsobenie určitých chemických látok. Prejavuje sa to reakciou kože, označovanej ako kontaktná dermatitída. Koža očervenie, je pokrytá suchými šupinkami a javí známky podráždenia, prípadne zápalu. Látka, ktorá takýto efekt vyvolá, môže dráždivo pôsobiť priamo na pokožku, prípadne spôsobí alergickú reakciu, ktorá sa prejaví podráždením pokožky. Mnoho trvalých a tónovacích farieb na vlasy obsahuje chemickú látku parafenyléndiamín (PPD), ktorá je najčastejšou príčinou reakcií na farbenie vlasov. Táto chemikália sa nachádza aj vo farbe používanej na dočasné tetovanie, je tiež súčasťou atramentov, tonerov a podobne. V balení farby na vlasy je zvyčajne umiestnená v osobitnej fľaši s ďalším prípravkom, oxidačným činidlom. Keď sa obe zložky zmiešajú, dochádza k oxidácii PPD. Práve táto forma je najčastejším dôvodom prudkých alergických reakcií. Ďalšie látky vo farbách na vlasy, ktoré spôsobujú závažnejšie reakcie organizmu, sú: fenyléndiamín, p-diaminobenzén, p-fenyléndiamín, 4-fenyléndiamín, 4-aminoanilín, 1,4-diaminobenzén a 1,4-benzendiamín.

Príznaky

Reakcie na podráždenie chemikáliami obsiahnutými v takýchto prípravkoch sa pohybujú od mierneho podráždenia pokožky hlavy až po silnú alergickú reakciu, ktorá môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Pri miernom podráždení sa prejavy najčastejšie objavujú priamo na pokožke hlavy, ale aj na krku, čele, ušiach, prípadne v okolí očí. Koža je najčastejšie podráždená a sýtočervená. Podráždenú časť sprevádza opuchnutie tkanív, vznik malých pľuzgierov, prípadne šupiniek. Koža takisto môže popraskať. Častým symptómom pôsobenia chemických látok obsiahnutých vo farbách na vlasy je pocit pálenia alebo pichania. Symptómy sa zvyčajne objavujú v priebehu 48 hodín, aj keď silné chemikálie môžu spôsobiť okamžitú reakciu pokožky. V prípade alergie na parafenyléndiamín sa objavuje svrbenie poškodenej pokožky, ktorá potom začne opúchať. Tieto príznaky sa nemusia vyvinúť skôr ako do hodiny, avšak niekedy nastúpia v intervale niekoľkých dní od farbenia. Závažná alergická reakcia, ktorá sa prejaví za niekoľko minút, sa nazýva anafylaxia alebo anafylaktický šok. Známky anafylaxie sú silný pocit svrbenia kože, výskyt červenej kožnej vyrážky, opuchnutie očí, pier, rúk a nôh. Očné viečka opúchajú až do fázy, keď znemožňujú videnie. Dostavuje sa pocit slabosti. Časté je i opuchnutie sliznice ústnej dutiny, hrdla alebo jazyka, ktoré môže zapríčiniť problémy s dýchaním a prehĺtaním, ale aj sipot, bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie. V ťažkých prípadoch je dôsledkom takéhoto šoku kolaps organizmu a strata vedomia.

Liečba

V prípade anafylaxie je dôležité urýchlene kontaktovať záchrannú zdravotnú službu. Ak je k dispozícii, odporúča sa podať injekciu adrenalínu. Ak situácia nie je riziková a symptómy sú mierne, treba sa čo najrýchlejšie zbaviť dráždivých látok opakovaným vymývaním vlasov a oplachovaním vlasovej pokožky jemným šampónom. Vhodné je obmedziť ďalšie používanie akýchkoľvek agresívnych foriem kozmetiky. Ak je pokožka podráždená i naďalej a opuchnutie neustupuje, využíva sa terapia steroidným krémom (topické kortikosteroidy) aj liečba antihistaminikami.

Prevencia

Ak sa po použití farby objaví čo i len mierna reakcia na takúto chemikáliu, odborníci odporúčajú prestať používať produkty obsahujúce PPD, pretože existuje riziko, že v budúcnosti sa vyvinie závažnejšia forma reakcie. Vhodné je prejsť na bezpečnejšiu alternatívu, napríklad na dočasné farbenie vlasov s využitím prírodných pigmentov. Reakciu na tieto farbivá alebo nové druhy farieb na vlasy s obsahom iných chemických látok však treba vopred otestovať. Pri tomto teste sa malé množstvo roztoku nanáša za ucho alebo na vnútornú oblasť predlaktia a roztok sa nechá pôsobiť až do vysušenia. Ak sa neprejaví žiaden z uvedených symptómov, použitie prípravku je bezpečné. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí sledovanie dátumu spotreby produktov, používanie ochranných pomôcok pri farbení (rukavice, rúška, okuliare), dôkladné opláchnutie vlasov a pokožky po farbení a dodržiavanie pokynov výrobcu, uvedených na obaloch.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergiaalergická reakciapľúzgieresuchá kožasvrbenievlasová pokožka