12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Reyeho syndróm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Reyeho syndróm je zriedkavá porucha, ktorá spôsobuje poškodenie mozgu a pečene. Hoci sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie je diagnostikovaná u detí, ktoré krátko predtým prekonali vírusovú infekciu, ako sú ovčie kiahne alebo chrípka. Užívanie aspirínu počas liečby takejto infekcie výrazne zvyšuje riziko Reyeho syndrómu.

Príznaky

Symptómy Reyeho syndrómu sa objavia rýchlo, zvyčajne v priebehu niekoľkých hodín. Prvým príznakom je vracanie, nasleduje podráždenosť alebo agresivita. Následne môžu byť deti zmätené a letargické, môžu mať záchvaty alebo v najhoršom prípade môžu upadnuť do kómy.

Vznik a príčiny

Presná príčina Reyeho syndrómu je neznáma. Úlohu pri jeho vývoji zohrávajú viaceré faktory. Zdá sa, že ochorenie vyvoláva použitie aspirínu na liečbu vírusovej choroby alebo infekcie – najmä chrípky a ovčích kiahní – u detí a dospievajúcich, ktorí majú základnú oxidačnú poruchu mastných kyselín.

Poruchy oxidácie mastných kyselín sú skupina zdedených metabolických porúch, pri ktorých organizmus nedokáže rozložiť mastné kyseliny, pretože chýba alebo nefunguje správny enzým.

V niektorých prípadoch môže byť Reyeho syndróm základným metabolickým stavom, ktorý odhalí vírusová choroba. Expozícia určitým toxínom, ako sú insekticídy, herbicídy a riedidlá, môže takisto prispieť k rozvoju tohto syndrómu.

Diagnostika

Diagnostikovanie choroby sa robí na základe príznakov. Lekár kontroluje stav dieťaťa a po rozhovore s rodičom, počas ktorého sa pýta na okolnosti, môže potvrdiť podozrenie na Reyeho syndróm. Na zistenie, či má dieťa poruchu oxidácie mastných kyselín, je potrebný skríningový test.

Liečba

Väčšina detí a dospievajúcich, ktorí majú Reyeho syndróm, prežije, aj keď sú možné rôzne stupne trvalého poškodenia mozgu. Bez správnej diagnózy a liečby môže byť Reyeho syndróm počas niekoľkých dní smrteľný.

Choroba je na ústupe, pretože rodičia sú už informovaní, v akých prípadoch by nemali liečiť dieťa aspirínom. Ak má bolesť hlavy, zvyčajne je najlepšie držať sa liečby acetaminofenom vo vhodnej dávke. Ak liek bolesť alebo horúčku nezníži, treba navštíviť lekára, ktorý nasadí liečbu. Ak sa u chorého dieťaťa objaví zmätok, letargia a iné mentálne symptómy, okamžite treba navštíviť pohotovosť.

Reyeho syndróm sa zvyčajne lieči v nemocnici. Lekár sleduje krvný tlak dieťaťa a ďalšie vitálne znaky, pričom špecifická liečba môže zahŕňať:

  • intravenózne tekutiny – môže sa podávať glukóza a roztok elektrolytu
  • diuretiká – podávajú sa na zníženie intrakraniálneho tlaku a na zvýšenie straty tekutín močením
  • lieky na prevenciu krvácania – ak sú nutné v dôsledku abnormalít pečene
  • chladiace prikrývky – aby sa telesná teplota držala na bezpečnej úrovni

Ako žiť s chorobou

Rodičia by mali byť opatrní pri dávkovaní aspirínu deťom. Hoci je schválený na použitie u detí starších ako 3 roky, deťom a dospievajúcim, ktorí sa zotavia z ovčích kiahní alebo príznakov podobných chrípke, by sa podávať nemal. Je tiež vhodné skontrolovať zloženie liekov skôr, ako ich rodič podá dieťaťu, vrátane liekov, ktoré sú voľnopredajné, alternatívne alebo na bylinnom základe. Aspirín sa môže objaviť v niektorých neočakávaných produktoch.

Ak dieťa potrebuje liečbu aspirínom, je nutné uistiť sa, že je zaočkované – vrátane dvoch dávok vakcíny proti ovčím kiahňam a ročnej očkovacej látke proti chrípke. Vyhnúť sa týmto dvom vírusovým ochoreniam môže pomôcť zabrániť Reyeho syndrómu. Niektoré nemocnice a zdravotnícke zariadenia robia novorodenecké skríningy na ochorenia oxidácie mastných kyselín, aby určili, ktoré deti sú vo väčšej miere tomuto syndrómu vystavené.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
agresivitaletargiamozogpečeňpodráždenosťreyeho syndrómvracaniezmätenosť