27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Rozhodujú o metabolizme gény a hormóny?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Trávenie je proces mechanického a chemického spracovania potravy v tráviacom systéme. Metabolizmus alebo látková premena prebieha v každej bunke. Áno, genetika aj hormóny náš metabolizmus ovplyvňujú. Avšak do veľkej miery je na každom z nás, či sa z nich stanú nepriatelia, alebo spojenci.

Rozhodujú o metabolizme gény?

Čiastočne, samozrejme, áno, ale to nie je dôvod na fatalizmus! Predstavte si toto: nájdeme 100 párov jednovaječných dvojičiek, ktoré sa dostali do rôznych rodín, a overíme si, aká je pravdepodobnosť, že ak je jeden zo súrodencov tučný, bude tučný aj ten druhý.

Ak je totiž genetika rozhodujúca, tak by každý obézny súrodenec mal mať obézne dvojča bez ohľadu na to, v akých podmienkach títo dvaja ľudia žijú. Lenže my zistíme, že – bez ohľadu na tie vonkajšie okolnosti – je to pravda len v tretine prípadov. Iba 30 % z našich sledovaných dvojičiek má podobnú hmotnosť pri nadváhe a obezite!

Záver: Áno, genetika ovplyvňuje váš metabolizmus (a vašu hmotnosť). Ak je vaše telo geneticky naprogramované na väčšie hromadenie tuku, bude vás skutočne stáť viac námahy, aby sa číslo vašich riflí začínalo sexy dvojkou (ak ste žena) alebo sexy trojkou (ak ste muž), a nie štvorkou.

Lenže väčšina génov, ktoré vás na tú nadváhu programujú, má nad vami iba zhruba 30-percentnú moc! Zvyšok tvoria vonkajšie okolnosti a váš spôsob života. Takže tak.

Rozhodujú o metabolizme hormóny?

Áno, napríklad hormóny štítnej žľazy sú veľmi vplyvným regulátorom metabolizmuspaľovania tukov. Podľa súčasných informácií však klinické hormonálne poruchy spôsobujú len menej ako 5 % prípadov obezity. Menej výrazné hormonálne nerovnováhy (napr. inzulínová či leptínová rezistencia, zvýšená hladina grelínu alebo kortizolu a pod.) môžu byť príčinou obezity oveľa častejšie.

Máme 9 hormónov, ktoré nám hovoria: Jedz! Jedz! Jedz!

máme 14 hormónov, ktoré nám šepkajú: dosť, už dosť, už dosť.

Máme teda lepšie predpoklady, aby sme udržali jedenie na uzde. Vyžaduje to však, aby sme tým spojeneckým hormónom dali šancu.

Záver: Áno, hormóny tiež ovplyvňujú váš metabolizmus a hmotnosť. Je tiež jasné, že nemôžete nad nimi vyhrať pevnou vôľou a poraziť biológiu, zvlášť, ak si hormonálnu nerovnováhu spôsobíte sami nejakou bláznivou diétou alebo obľúbenou húsenkovou dráhou „Z diéty do diéty“.

Príbeh adiponektínu

Príbeh adiponektínu je dôkaz, „ako sa to dá!“ Adiponektín je hormón, ktorého určite chcete veľa. Tu je jeho vizitka, zoznámte sa.

Odkiaľ pochádza: produkujú ho hlavne bunky podkožného tuku.

Aké má účinky: potláča zápal, znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje účinok inzulínu a leptínu, potláča hlad a zvyšuje metabolizmus (podporuje spaľovanie tukov vo svalových bunkách).

Nemilé prekvapenie: čím viac tuku máte, tým menej máte adiponektínu! Ako je to možné, veď ho tvoria tukové bunky?

Vysvetlenie: Adiponektín vzniká v podkožnom tuku. Keď priberáte, rastie najmä objem viscerálneho tuku (tento tuk sa hromadí okolo vašich vnútorných orgánov ako zvedavci okolo dopravnej nehody). Viscerálny tuk potláča tvorbu adiponektínu v podkožnom tuku.

Záver: Ak chcete dosiahnuť pozitívny metabolický efekt adiponektínu, potrebujete si:

  • vypestovať trochu viac svalov (sú hlavným cieľom adiponektínu)
  • naštartovať chudnutie (= spaľovanie tuku), a nie „odvodňovanie“ pomocou bleskových a nezmyselných diét! Len čo sa vám podarí aspoň trochu schudnúť a pohnúť tým viscerálnym tukom z brucha preč, zvýši sa vám hladina, aj účinok adiponektínu.

Výsledok: 1. vaše svaly spaľujú viac tuku a 2. máte menšiu chuť do jedla.

Pár rád, ako byť fit počas celého roka:

  • Pite ráno nalačno vodu alebo bylinkový čaj – tak, ako sa ráno umývame zvonka, treba sa umyť aj zvnútra a po dlhých hodinách bez vody aj hydratovať svoje telo.
  • Rannú sprchu zakončite studenou alebo vlažnou vodou, ktorú si pustíte na oblasť krku, ramien a hrudníka. Práve tam, kde sa nachádza hnedý tuk.
  • Dlhé sedenie a pasivita prudko spomaľujú metabolizmus. Každý, kto chce schudnúť, potrebuje presný opak.
  • Nepríďte z práce veľmi hladní. Naučte sa mať poruke zdravé „veci”, ktoré utíšia váš silný hlad – vyhnete sa nekontrolovanému večernému jedeniu.
  • Vždy, keď je to možné, choďte iba po schodoch! Každý krok a každé poschodie spaľujú kalórie. Chôdza do kopca a do schodov spevňuje chrbticu a znižuje riziko Alzheimerovej choroby.

„Úryvky sú uverejnené so súhlasom autora knihy Dr. Igora Bukovského:

Plán B: manuál zdravého chudnutia”

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
zdravý životný štýl