12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rozvojová koordinačná porucha (dyspraxia) u detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rozvojová koordinačná porucha (dyspraxia) je ochorenie motoriky. Dieťa pôsobí na svoj vek príliš nemotorne a ochorenie mu komplikuje bežný život. Tiež sa môže nepríjemne prejaviť v budúcom, dospelom živote. Ochorenie zasahuje hrubú motoriku (kontrolovaný pohyb celého tela, paží a nôh využívajúci veľké svaly) aj jemnú (koordinácia malých svalov, napríklad súlad pohybu ruky, prstov s očami). Dyspraxia nevzniká pre zlú starostlivosť alebo nedostatok príležitostí dieťaťa nadobudnúť rovnaké motorické schopnosti, ako majú jeho rovesníci. Prejavuje sa u detí doma aj v škole. Ochorenie zasahuje tr i- až štyrikrát častejšie chlapcov ako dievčatá a neraz býva prehliadané. Diagnostikované býva asi okolo piateho roku dieťaťa.

Vznik a príčiny

Príčiny ochorenia môžu byť rôzne. Koordinácia motoriky je komplexná a komplikovaná na nervovej úrovni. Rizikové faktory vzniku dyspraxie môžu byť predčasné narodenie dieťaťa, nízka váha novorodenca, rodinná história tohto ochorenia, pitie alkoholu, fajčenie a užívanie drog počas tehotenstva.

Príznaky

K príznakom rozvojovej koordinačnej poruchy patrí zhoršený rozvoj motorickej koordinácie prejavujúci sa oneskorením chôdze dieťaťa, slabým výkonom na telesnej výchove, neúhľadným krasopisom. Tieto problémy u detí vedú tiež k ťažkostiam v akademických výkonoch. Dôležité je spomenúť, že pri dyspraxii nie je narušená motorika spôsobená inými zdravotnými problémami, ako je obrna alebo určitá vrodená choroba.

Diagnostika

Diagnostika podobne ako liečba zahŕňa spoluprácu mnohých špecialistov, ku ktorým dieťa odporučí všeobecný lekár, ak má rodič podozrenie na prítomnosť ochorenia. Títo špecialisti sú pediater, detský terapeut a psychoterapeut (vyhodnocuje motorické schopnosti dieťaťa), klinický psychológ (špecializuje sa na emočné ťažkosti dieťaťa), edukačný psychológ a detský neurológ špecializujúci sa na vývoj centrálneho nervového systému dieťaťa. Diagnóza je stanovená u dieťaťa, ktoré vykazuje spomenuté symptómy, teda výrazne zhoršené motorické schopnosti v porovnaní s rovesníkmi, vplyv ochorenia na každodenný život a známky ochorenia v ranom živote dieťaťa.

Liečba

Na ochorenie neexistuje konkrétny liek. Liečba spočíva v terapeutických sedeniach, ktoré dieťa absolvuje. Učí sa vykonávať aktivity, s ktorými má ťažkosti, tiež rôzne grify na uľahčenie náročných úloh (napríklad správne držanie pera). Často sa používa rozdelenie nejakej aktivity na viacero jednoduchších krokov. V procese liečby sa odborník zároveň snaží identifikovať činnosti, ktoré pacientovi spôsobujú problémy. Liečebný proces zahŕňa multiodborovú spoluprácu špecialistov, ako je pediater, klinický psychológ, edukačný psychológ. Niekedy sa vyžaduje aj pomoc od učiteľov v škole.

Prevencia

Počas tehotenstva sa matka musí vyhýbať alkoholu, fajčeniu, drogám, inak vystavuje dieťa riziku mnohých ochorení, nielen dyspraxie. Taktiež musí dodržiavať ostatné odporúčania lekára a pravidelne chodiť na prehliadky. Ak dieťaťu diagnostikujú ochorenie, je dôležité dôkladne sa mu venovať. Ochorenie môže do dospelosti pri správnej liečbe odznieť bez vplyvu na neskorší život pacienta.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvodysfágiahypoxiarozvojová koordinačná porucha u detí