21.06.2021 • 6 minút na prečítanie

Rúška a respirátory, čo vám hrozí pri ich používaní?

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Aj napriek tomu, že väčšina z nás si už automaticky pri odchode z domu zoberie okrem kľúčov a peňaženky aj rúško, ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí nosenie rúšok a respirátorov spochybňujú či odmietajú. Pozrime sa na obávané tvrdenia, ktoré sa s prekrývaním dýchacích ciest spájajú.

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • ako dlho tu už s nami rúška sú,
  • ako vlastne fungujú,
  • ako ich správne nosiť,
  • aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom,
  • či má nosenie rúška vplyv na hodnoty kyslíka a CO2,
  • ako vplýva na náš imunitný systém,
  • a či je vôbec nebezpečné.

História nosenia rúšok

Prvé zmienky o nosení rúšok pochádzajú z obdobia niekoľkých storočí pred naším letopočtom. Moderné chirurgické masky sa však používajú približne od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Dôvodom, prečo si ich chirurgovia počas operácií začali nasadzovať, bolo zabránenie prenosu mikroorganizmov z lekára na pacienta.

Ich využitie sa z chirurgických sál rozšírilo aj medzi iné povolania, od kozmetičiek po zamestnania pracujúce v prašnom prostredí. V niektorých krajinách ich dokonca ľudia nosia preventívne, dobrovoľne a celoročne. Jednoducho ide o štandard, ktorého cieľom je ochrana zdravia. V súčasnosti je rúško navyše prejavom solidarity a rešpektu voči ostatným.

Ako funguje rúško

Rúško slúži ako fyzikálna bariéra, ktorá zachytáva aerosóly (drobné kvapôčky slín a hlienu) produkované človekom. Nakoľko štúdie ukázali, že častice vírusu SARS-CoV-2 sa šíria najmä spolu s kvapôčkami (vznikajú pri rozprávaní, pri kašli či kýchaní) rúško, ktoré im stojí v ceste, je účinnou ochranou pred šírením vírusu do okolia. Je potrebné, aby ho nosili všetci ľudia bez ohľadu na to, či majú prejavy ochorenia, pretože kvapôčky s obsahom vírusových častíc môžu produkovať a šíriť do okolia aj bezpríznakoví nosiči.

Vírus sa šíri vzduchom
Autor: Rainer Fuhrmann/Shutterstock.com

Rozdiel medzi rúškom a respirátorom

Chirurgické rúško či domáce (látkové) chráni najmä okolie, než samotného nositeľa tohto ochranného prvku. Naopak, respirátor je schopný chrániť pred nákazou vaše okolie, ale aj vás. Rúška ani respirátory však nemajú stopercentnú účinnosť. Napríklad, pri podomácky ušitých dvojvrstvových rúškach je účinnosť približne 50%, pri respirátoroch typu FFP2 je uvádzaná účinnosť cca 95%.

Aby rúška a respirátory boli účinné čo najviac, musia spĺňať nasledujúce podmienky:

  • musia byť správne nasadené (prekrývať nos aj ústa),
  • musia priliehať k tvári,
  • musia byť suché (vlhkosť znižuje ich účinnosť),
  • jednorazové produkty nesmú byť použité opakovane.

Aby bola úroveň ochrany a prevencie čo najvyššia, okrem nosenia rúšok sú nevyhnutné aj ďalšie kroky ako vakcinácia, dodržiavanie sociálneho dištancu a dôkladné umývanie rúk. Skúsenosti po viac než roku pandémie ukázali, že kombináciou všetkých opatrení je možné šírenie vírusu výrazne eliminovať.

Môžeme sa v rúšku dusiť? Ako je to s hladinou kyslíka a CO2

Jedným z najčastejších dôvodov, ktoré odporcovia rúšok uvádzajú je, že nosenie rúška znižuje saturáciu (nasýtenie) krvi kyslíkom. Experti však toto tvrdenie vyvrátili. Molekula kyslíka je mnohonásobne menšia, než častica kvapôčky s vírusom. Môžeme si to priblížiť na príklade kuchynského sita. Prestavte si, že do sita nasypete ryžu (predstavuje vírus v kvapôčke) a piesok (predstavuje molekulu kyslíka). Zatiaľ čo piesok sitom ľahko prejde, kvapôčky s vírusom v podobe ryže zostávajú zachytené sitom (v našom prípade rúškom).

Nosenie rúška taktiež nespôsobí, že budete vdychovať naspäť oxid uhličitý (alebo inak CO2), ktorý vydychujete. Na to, aby sa tak stalo, by muselo byť rúško vytvorené napríklad z plastového vrecúška. Molekula CO2 je taktiež príliš malá na to, aby ho rúško či respirátor dokázali zachytiť a voľne nimi prechádza. Toto tvrdenie je teda opäť mylné a nezakladá sa na žiadnych dôkazoch.

Odpoveďou na otázku, či je možné dusiť sa v rúšku, je rozhodne nie. Napokon, chirurgovia trávia v rúškach dlhé hodiny v plnom nasadení a nosenie rúška im nespôsobuje žiadne ťažkosti. V prípade, že by trpeli hypoxiou (nedostatkom kyslíka) či hyperkapniou (nadbytkom CO2), neboli by schopní svoju prácu vykonávať.

CO2 v rúšku?
Autor: STEKLO/Shutterstock.com

Ako vplýva nosenie rúšok na imunitný systém

Ďalší dôvod, ktorý u odporcov rúšok vyvoláva obavy, je vplyv nosenia rúšok na ich imunitný systém. Na sociálnych sieťach sa šíria informácie, že nosenie rúšok môže potláčať imunitný systém. Nikde však nie je uvedené akým spôsobom by sa to malo diať. Toto tvrdenie vychádza pravdepodobne z idei, že ľudský imunitný systém sa posilňuje, ak je pravidelne vystavovaný baktériám a patogénom.

Pravdou však je, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by toto tvrdenie potvrdil. Nosenie rúšok či respirátorov má síce za úlohu zamedziť vstup baktériám a vírusom do tela cez dýchacie cesty. To však neznamená, že imunitný systém je potlačený ani ho to nijakým spôsobom nepoškodzuje. Rovnako to platí aj o umývaní rúk. Imunita sa vyvíja najmä pred narodením a v rannom detstve. Imunita dospelého človeka je natoľko vyvinutá, že častejšie umývanie rúk, ich dezinfekcia a nosenie masky nespôsobuje žiadne problémy, práve naopak, pomáha predchádzať ich vzniku.

Obavy sú zbytočné

Na záver je teda potrebné podotknúť, že rúška sú skutočne bezpečné pre ich nositeľa aj jeho okolie. Aj vďaka ich používaniu sa situácia na Slovensku zlepšuje a čoskoro ich snáď budeme môcť úplne zložiť. Skúsenosti s ich nosením však môžeme aplikovať aj do bežného života. Ak nás bude trápiť akékoľvek respiračné ochorenie a budeme nútení ísť medzi ľudí (či už v rámci domácnosti alebo napr. do obchodu) jednoducho si nasadíme rúško, ktorým môžeme chrániť ostatných.

Ako správne nosiť rúško

  • pred použitím rúška je potrebná dezinfekcia rúk,
  • rúškom manipulovať len za gumičky (šnúrky),
  • nasadiť tak, aby priliehalo k tvári a prekrývalo nos aj ústa,
  • vymeniť v prípade, že je vlhké/špinavé či poškodené,
  • jednorazové rúška po použití vyhodiť,
  • po zložení rúška (za gumičky) ruky opäť vydezinfikovať.
Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy